Kate Winslet: Stredný vek ženy nie je len o ochabnutom brušku

0
Kate Winslet: Stredný vek ženy nie je len o ochabnutom brušku
https://www.instagram.com/kate.winslet.official/

Kate Winslet mala vždy guráž. Ale fakt, že má bruško, ktoré je úplne normálne pre 45-ročné ženu, je stále zjavne taký šokujúci, že sa dostáva na titulky magazínov.

Tento týždeň hviezda kultovej televíznej drámy Mare z Easttownu prezradila, že odmietla ponuku režiséra upravovať zábery jej „brucha“ v sexuálnej scéne. Odôvodnila to tak, že by jej postava mala vyzerať ako žena, ktorú mala stvárňovať. Hrá totiž detektívku z malého mesta v strednom veku, ktorá porodila dve deti, a po náročnom dni sa odreaguje skôr pri pive ako v posilňovni. A má na starosti vážnejšie veci, ako riešiť kúsok tela nad jej rifľami.

„Je to plne funkčná, normálna žena s telom a tvárou, ktorá sa pohybuje spôsobom, ktorý je synonymom jej veku, jej života a miesta, odkiaľ pochádza. Myslím si, že sme po tomto obyčajnom vzhľade trochu vyhladovaní,“ hovorí Winslet, ktorá v snímke nielen hrala, ​​ale pôsobila aj ako producentka.

Rovnomenná hrdinka snímky Shirley Valentine odcestuje do Grécka pri hľadaní posledného dobrodružstva a žasne nad ochotou svojho nového milenca pobozkať jej strie. Malo by to byť však úplne normálne.

Je žena odvážna, keď má nedokonalé telo a vyzlečie sa?

Výstražné signály by mali zaznieť vždy, keď sa žene hovorí, že je odvážna, keď sa vyzlieka. Fascinácia Winsletovej autentickou nervozitou sa však zdá byť zdravšia minimálne ako dvojité štandardy, ktoré odhalilo minulotýždňové stretnutie priateľov zo seriálu Friends.

Tam sa ukázalo, že tri ženské hviezdy vyzerajú sotva o deň staršie, ako keď sa seriál vysielal, t.j. v polovici 90. rokov. Zatiaľčo ich mužské hviezdy boli rovnako postriebrené a zvetrané ako publikum, ktoré normálne zostarlo v priebehu 17 rokov, ich ženské herecké polovičky sa takmer nezmenili.

https://www.instagram.com/friends/

Ženy musia zastaviť čas

Všetci vieme, prečo sú ženy na očiach verejnosti nútené zmraziť čas – ak by do svojej päťdesiatky nezostali neuveriteľne napnuté v oblasti bránice a nemali hladké čelo, pravdepodobne by sa priateľky mohli pobozkať na rozlúčku s prácou v nasledujúcej dekáde kariéry.

Očakávajú snáď ženy stredného veku, že ​​ľudia skutočne zaplatia za to, aby sa na ne pozreli, s ich vráskami a šedými pruhmi vo vlasoch a ich tajným ochabnutím na tele? Uf, aké nechutné. Ďalej možno budú chcieť, aby ľudia počúvali, čo hovoria.

Ale napriek tomu, že ma povzbudí, keď vidím, ako na obrazovke niekto prirodzene starne, mám podozrenie, že veľa žien si ani zvlášť nevšíma a nezaujíma ich, čo má Kate Winslet pod flanelovou košeľou, keď si ju vyzlieka.

https://www.instagram.com/kate.winslet.official/

Záležalo predsa len na tom, ako vyzerá život jej postavy, nie jej telo: chaotický, ťažký, ale v niektorých ohľadoch bohatší a hlbší, ako to mohlo byť v 20. rokoch. Život starších žien je príliš často odmietaný ako niečo, čo by publikum mohlo považovať za nezaujímavé, v najlepšom prípade nudné a usadené, v horšom prípade pochmúrne a depresívne.

Mare z Easttownu

Skutočný génius miniseriálu Mare z Easttownu spočíval v zaobchádzaní s vnútorným životom Mare, jej matky a jej najlepšieho priateľa, rovnako dramaticky, dojímavo a rozmanito ako s tínedžermi s orosenou tvárou, okolo ktorých sa môže točiť ešte milión hollywoodskych príbehov.

S nezameniteľnými životnými udalosťami stredného veku sa Winsletovej postava borila s následkami rozpadajúceho sa dlhodobého manželstva, smrťou dospelého syna, trpko-sladkou skúsenosťou s prežívaním strateného vzťahu prostredníctvom vnúčaťa, z ktorého má rovnako strach.

Prečítajte si: Staršie ženy a mladší muži, prečo je to ešte stále prekvapivé?

A rovnako je inšpiratívne sledovať jej skúsenosti nazhromaždené počas desaťročí života v jednej malej komunite, spoznávanie jej susedov a ich príbehov. Mare by ani nemusela byť detektívom, aby bol príbeh zaujímavý. 

Je oslobodzujúce sledovať ženu s muffinovým topom, ktorá bez ostychu trávi noc s milencom. A rovnako osviežujúce je sledovať, ako sa herečka vyrovnáva s takou rolou, akú muži už dávno mohli hrať. Príbeh o prešibanom veteránovi, policajtovi, ktorého kariéra už pozvoľne padá po klzkom svahu, a napriek tomu sa ukáže, že sa za tie roky niečo naučil.

https://www.instagram.com/kate.winslet.official

Strach z odsunutia do minulosti

Pretože v skutočnom živote to nie je len márnivosť alebo strach z toho, že sa pre mužský pohľad stanete neviditeľnými, čo tlačí mnoho starších žien k tomu, aby siahli po farbe na vlasy alebo sa pokúsili skryť návaly horúčavy. Je tu rovnako aj riziko, že sa o nich bude uvažovať ako o „minulosti“ na pracovisku.

Je potrebné zaplatiť tvrdú cenu za vekové predsudky, ageizmus, ktorý považuje osoby staršie ako 50 rokov za príliš staré a unavené na to, aby sa naučili nové triky. A zatiaľčo sa obe pohlavia začnú nervózne pozerať cez svoje plecia, desaťročia ubiehajú. Pre ženy je obzvlášť dôležité, aby prestali pociťovať úzkosť z profesionálnych dôsledkov starnutia, rovnako, ako by sa kariéra vykoľajená materstvom mala začať vracať do starých koľají.

Niet divu, že nechceme verejne uznať proces starnutia, keď sa na neho stále pozerá ako na skĺznutie do zabudnutia, a nie ako dvere otvárajúce sa do bohatšej a hlboko dospelej fázy života, v ktorej sú celoživotné znalosti ľudí konečne ocenené. Winslet je taký dobrá, že sa snaží neskrývať fyzickú realitu na obrazovke. Nenechajte sa však oklamať: skutočné jadro ženského príbehu nikdy nie je v tele, ktoré máme na očiach, ale v tom, čo sa skrýva za ním.

Foto: https://www.instagram.com/kate.winslet.official/

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu