Kde ostali uväznení pracovníci Lekárov bez hraníc?

0
Kde ostali uväznení pracovníci Lekárov bez hraníc?
Before this photo of Abangma Celestine was taken in Mamfe District Hospital in South-West Cameroon, she had experienced complications in her pregnancy, and when she began bleeding, she sought medical attention. Without any treatment available nearby, she walked for a full day from her home in Bache village, to Saatum, where people called her a Doctors Without Borders ambulance.

Lekári bez hraníc žiadajú okamžité prepustenie svojich kolegov, ktorí boli zadržaní v Kamerune napriek tomu, že sa len snažili pomôcť zranenému pacientovi. Uväznení pracovníci čakajú na prepustenie.

  • Zamestnanci čelia obvineniam zo spolupráce so separatistami. Organizácia dočasne pozastavila svoju činnosť v regióne, kde sa incident odohral.
  • Záchranári potrebujú záruku bezpečnosti, aby mohli vykonávať svoju prácu, inak nikomu nezachránia život.
  • Lekári bez hraníc pracujú vo viac ako 70 krajinách sveta na základe zásad neutrality, nezávislosti a nestrannosti. To okrem iného znamená, že ošetrujú zranených na všetkých stranách konfliktu.

Utajený pacient so strelným zranením

Ráno 26. decembra 2021 sa zdravotná sestra Marguerite M. a vodič sanitky Ashu D. vybrali do oblasti Tinto v juhozápadnom regióne k pacientovi so strelným zranením. Násilnosti medzi separatistami a vládnymi jednotkami vypukli v oblasti približne pred piatimi rokmi. Hoci Lekári bez hraníc najčastejšie prevážajú deti s maláriou, rodiace ženy alebo obete dopravných nehôd, nezriedka sa starajú aj o obete streľby.

Keď tím dorazil k zranenému mužovi, stabilizoval ho a naložil do sanitky, ktorá potom zamierila do mesta Kumba pre prípad, že by pacient potreboval podstúpiť zložitú operáciu v lepšie vybavenej nemocnici. 27-ročný pacient nemal pri sebe žiadne doklady totožnosti.

Profesionálni lekári sa nepýtajú, na ktorej strane konfliktu je pacient.

Prečítaje si aj: Lekári bez hraníc pomáhajú na miestach konfliktu aj utečencom v okolitých krajinách

Bez dokladov a podozrivý

Lekári bez hraníc informovali miestne úrady o pohybe sanitky. Odkiaľ odišla, kam smerovala, ktorého pacienta prevážala, či mal doklady alebo sprievod. Aj keď tieto kroky nie sú typickým postupom v práci organizácie, boli nevyhnutné, aby sa zabránilo zastaveniu sanitiek na kontrolných stanovištiach, čo mohlo mať pre prepravovaných pacientov fatálne následky. Od októbra 2021, keď sa organizácia dohodla s úradmi na tejto priepustnosti, sa uskutočnilo 132 takýchto núdzových prevozov. A vždy bez problémov.

Zamestnanci Lekárov bez hraníc nepoznali totožnosť pacienta, ani nevedeli o jeho úlohe v separatistickej skupine. Vedeli len, že ide o vážne zraneného muža, ktorý potrebuje okamžité ošetrenie. Hoci sa snažili situáciu vysvetliť, na jednom z kontrolných stanovíšť ich zadržali a nemohli pokračovať ďalej. Následne boli zatknutí a uväznení v meste Buea, kde sú dodnes. Čelia obvineniam z účasti na preprave teroristu, falšovania dokumentov súvisiacich s prepravou, poskytovania falošných dokladov totožnosti a spolupráce s miestnymi separatistami.

Lekári bez hraníc: Bojíme sa o psychické zdravie ľudí ohrozených vojnou.

Lekári bez hraníc boli spočiatku presvedčení, že došlo k nedorozumeniu, ktoré sa však rýchlo napravilo. Obrátili sa na úrady, aby preukázali, že tím presne dodržal dohodnuté predpisy. Žiadne vysvetlenie zo strany organizácie, právnikov Marguerite a Ashu ani ich vlastné svedectvo však stále neumožnili ich prepustenie.

Zdravotnícki pracovníci potrebujú na svoju prácu bezpečnosť

Starostlivosť o zranených a ich prevoz je úlohou humanitárnych organizácií v konfliktných oblastiach. Profesionálni lekári sa nepýtajú, na ktorej strane konfliktu je pacient. Poskytovanie krízovej pomoci ľuďom v ohrození života je zakotvené aj v kamerunskom práve. Lekári bez hraníc jasne uviedli, že ako neutrálna a nestranná zdravotnícka organizácia ošetrujú zranených na oboch stranách konfliktu vrátane vládnych jednotiek. Zdôraznili tiež, že preprava pacientov so strelnými poraneniami predstavuje len malé percento ich práce v regióne. Ich tímy musia rokovať so všetkými zúčastnenými stranami, aby zaistili bezpečnosť svojich zamestnancov.

Dokonca aj nezávislá kamerunská organizácia Mandela International Center vydala na žiadosť ministerstva obrany správu, v ktorej poprela akékoľvek pochybenie zo strany spolupracovníkov Lekárov bez hraníc. Naopak, žiada ich okamžité prepustenie.

Ak zdravotnícki pracovníci nemajú k dispozícii bezpečné pracovné prostredie, nemôžu sa starať o svojich pacientov.

Prečítajte si aj svedectvo na ukrajinsko – slovenskej hranici

Uväznení a zatknutí

Niekoľko týždňov po zatknutí Marguerite a Ashoeho boli navyše v dvoch samostatných prípadoch zatknutí ďalší dvaja zamestnanci organizácie. Obvinili ich aj zo spolupráce so separatistami. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade sú Lekári bez hraníc presvedčení, že títo zamestnanci vykonávali svoju prácu pre zdravotnícku organizáciu v súlade so zákonom a na základe zásady neutrality, nezávislosti a nestrannosti. Preto by mali byť okamžite prepustení.

Lekári bez hraníc museli v dôsledku týchto udalostí pozastaviť svoju činnosť v juhozápadnom regióne. Nie je to pre nich ľahká pozícia – na jednej strane sú v krajine veľmi potrební pre svoje zdravotnícke služby, ale na druhej strane im pri poskytovaní takejto starostlivosti hrozí, že budú za svoju prácu stíhaní. Ak zdravotnícki pracovníci nemajú k dispozícii bezpečné pracovné prostredie, nemôžu sa starať o svojich pacientov. Riziko je príliš vysoké.

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Yaoundé/ Praha, 2. mája 2022

Ilustračná foto: Jedna zo sanitiek Lekárov bez hraníc v juhozápadnom regióne©Scott-Hamilton_Lekari-bez-hranic.jpg

žiadne príspevky na zobrazenie