Ukrajina: Lekári bez hraníc pomáhajú na miestach konfliktu aj utečencom v okolitých krajinách

0
Ukrajina: Lekári bez hraníc pomáhajú na miestach konfliktu aj utečencom v okolitých krajinách
View of reception center at crossing point in the town of Hrebenne, Poland, which lies on the border between Lublin (Poland) and Lviv (Ukraine). The head of the United Nations refugee agency says more than a half a million people had fled Ukraine since the conflict started.

Situácia v krajine s názvom Ukrajina je stále nestabilná, stovky tisíc ľudí je na úteku. Lekári bez hraníc reagujú na situáciu hneď na niekoľkých miestach.

Pomáhajú priamo na Ukrajine. Do Mariupolu zaslali zdravotnícke sady na ošetrenie vojnových zranení, inde pomáhali vďaka telemedicíne. Tímy organizácie v pohraničných oblastiach sa snažia dostať na miesta ďalšie zásoby aj personál. Vyhodnocovanie celej situácie týmto neprestáva. Lekári bez hraníc i naďalej situáciu monitorujú, aby mohli v prípade nutnosti svoje kapacity navyšovať.

Zdravotnícke sady na ošetrenie vojnových zranení

Lekári bez hraníc mobilizujú svoje tímy na Ukrajine aj v okolitých štátoch. Organizácia preto pripravuje projekty v Poľsku, Moldavsku, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku, ako aj v Rusku alebo Bielorusku. Ich úlohou je vyhodnotiť potreby ľudí prekračujúcich hranice a poskytnúť im v prípade potreby humanitárnu pomoc.

Zamestnanci organizácie zatiaľ na Ukrajine rozdali zdravotnícke sady na ošetrenie vojnových zranení v meste Mariupol. Zároveň na diaľku poskytli služby a školenia v oblasti traumatológie pre 30 chirurgov z východnej Ukrajiny.

Invázia na Ukrajine

Niektoré krízové tímy už dorazili na poľsko-ukrajinské hranice, odkiaľ sa snažia dostať na Ukrajinu ďalší kľúčový personál so zásobami. Aktuálne potreby budú tímy naďalej vyhodnocovať aj na hraniach Ukrajiny s Ruskom a Bieloruskom.

Prečítajte si aj: Ako narábať s úzkosťou a strachom, ktoré sprevádzajú tieto dni

Pripravení na niekoľko scenárov

Správne vyhodnotiť skutočný rozsah zdravotníckej pomoci na Ukrajine, ktorá bola zatiaľ potrebná, je kvôli pokračujúcim bojom naďalej obtiažne. Tímy Lekárov bez hraníc sa preto pripravujú na množstvo možných scenárov, čo im umožní v prípade potreby rýchlo zareagovať a aktivity adaptovať.

Lekári bez hraníc sú na checkpointoch na ukrajinsko-poľskej hranici svedkami toho, ako ľudia prekračujú hranice pešo, v autách i autobusoch. Mnohí sú veľmi vyčerpaní. Sú medzi nimi malé deti, niektoré nemajú ešte ani jeden mesiac. Ukrajina a jej obyvatelia sú naozaj v ohrození života.

Potreba navýšenie kapacít

Pracovníci organizácie hovorili aj s tými, čo napríklad utekali cez poľskú hranicu. Mnoho im povedalo, že trávili v mraze dlhé hodiny. Niektorí boli dehydratovaní alebo trpeli hypotermiou (celkové podchladenie). Prijímaciemu centru v Poľsku Lekári bez hraníc darovali základné veci a aktuálne pracujú na navýšení svojich kapacít.

Zdroj a foto: Lékáři bez hraníc

Praha / Kyjev, 1. marca 2022

Titulná foto: Centrum pre prijímanie utečencov v meste Hrebennne na poľsko-ukrajinských hraniciach

žiadne príspevky na zobrazenie