Lekári bez hraníc na Ukrajine: Obávame sa aj o psychické zdravie Ukrajincov

0
Lekári bez hraníc na Ukrajine: Obávame sa aj o psychické zdravie Ukrajincov
Taking MSF emergency medical supplies from the warehouse in Lviv to load on a train to Kyiv
  • Zdravotnícke materiály je potrebné dostať na správne miesta skôr, než budú mestá úplne obkľúčené.
  • Nemocnice na východe Ukrajiny sú zahltené prívalom pacientov s vojnovými zraneniami. Zásoby liekov a materiálu sa míňajú.
  • Lekári bez hraníc už do krajiny dostali prvú dodávku zdravotníckeho vybavenia. A ďalšie sú na ceste.

„Deštrukcia, bombardovanie, delostrelecká paľba, útočiace tanky, obkľúčené mestá, vojna v uliciach, ľudia ukrývajúci sa v bunkroch a pivniciach, zatiaľ čo dochádza voda a elektrina. Toto sa deje. A je to čím ďalej horšie,“ opisuje Anja Wolz, krízová koordinátorka Lekárov bez hraníc na Ukrajine. Brutálna, intenzívna a rýchla vojna. Už dlho sme neboli svedkami niečoho takého. Lekárska humanitárna pomoc sa musí navýšiť a urýchliť.“

Dodávky zdravotníckeho materiálu

Lekári bez hraníc už do krajiny vyslali 120 kubických metrov zdravotníckeho vybavenia. Aktuálne expedujú ďalších 160 m³. Obsahom je materiálna pomoc ľuďom v pohraničných oblastiach, kde sa teploty pohybujú aj okolo -7 stupňov Celzia. Na miesto zasielajú spacáky, zateplené deky, čiapky, pláštenky, 500 stanov a ďalšie hygienické potreby.

Až na miesto pomoc dorazí, tímy ju odovzdajú organizáciám, ktoré ich budú ľuďom ďalej distribuovať. Organizácia sa okrem iného sústredí na dodávky chirurgických a traumatologických sád, a to vrátane vybavenia na urgentné príjmy a jednotky intenzívnej starostlivosti. K pacientom s chronickými chorobami sa tiež snaží dostať inzulín, lieky na astmu, vysoký tlak alebo HIV.

Do Ľvova taktiež dorazil prvý chirurgický tím Lekárov bez hraníc. „Chceme sa priblížiť k oblastiam, kde sa aktívne bojuje, a poskytovať tam lekársku starostlivosť. Také rozhodnutie ale neberieme na ľahkú váhu,“ vysvetľuje Wolz. „Zvažujeme niekoľko lokalít a možností. V nasledujúcich dňoch sa rozhodneme.“

Odrezaný Mariupol

V obkľúčenom meste na juhovýchode Ukrajiny dochádza základné vybavenie, voda, jedlo aj lieky. Obzvlášť nebezpečné to môže byť pre deti, ktoré sú náchylnejšie na dehydratáciu ako dospelí. Kontaminovaná voda môže navyše spôsobiť hnačku. V extrémnych situáciách to môže viesť k smrti.

Ľudia sa tiež teraz pred ostreľovaním schovávajú na preplnených miestach, kde nemôžu správne dodržiavať hygienu. To by mohlo viesť k šíreniu infekcií dýchacích ciest alebo covidu-19. Kvôli nedostatočnému množstvu vody a užívaniu vody znehodnotené zdravotníci varujú aj pred cholerou. Tá sa tu rozšírila naposledy v roku 2011, teda baktérie, ktoré túto chorobu spôsobujú, sú v regióne prítomné. Zvyšuje sa aj riziko šírenia ďalších chorôb, ako sú osýpky alebo obrna.

Vojna narušila aj dodávky pohonných hmôt a donútila tamojších obyvateľov obmedziť pohyb – čo ich zásadne limituje vo vyhľadaní lekárskej pomoci. Lekári bez hraníc sa vďaka viac ako 50-ročným skúsenostiam v konfliktných zónach obávajú aj o psychické zdravie Ukrajincov. V Mariupole ľudia stratili všetky bezpečia, pevnú pôdu pod nohami i oporu svojich blízkych, z ktorých mnohí miesto už opustili alebo sa skrývajú. V meste už neexistuje bezpečné miesto.

Porušenie pravidiel vojny

Situácia sa komplikuje pre všetkých, ktorí aktuálne na Ukrajine alebo v jej pohraničí pôsobia. Keď je však ohrozená bezpečnosť civilistov a ich možnosť vyhľadať lekársku starostlivosť, je to proti pravidlám vojny. Civilistom nesmú byť tieto práva za žiadnych okolností odoprené.

Zdroj + foto: Lékáři bez hraníc

Ilustračná foto: Zdravotnícke vybavenie na ceste do Kyjeva

Lvov / Praha, 11. marca 2022

Ukrajina: Lekári bez hraníc pomáhajú na miestach konfliktu aj utečencom v okolitých krajinách


žiadne príspevky na zobrazenie