Kedy je ticho problémom: Čo robiť, keď vás partner trestá mlčaním

0
Kedy je ticho problémom: Čo robiť, keď vás partner trestá mlčaním

Ako zistiť, kedy je ticho urážlivé?

Ak ste ako väčšina ľudí, určite ste už počuli staré známe príslovie „mlčanie je zlato“. Ale pokiaľ ide o vzťahy, je to naozaj tak? Väčšina psychológov uvádza, že to závisí od situácie.

Keď sa mlčanie, alebo skôr odmietnutie zapojiť sa do rozhovoru, používa ako kontrolná taktika na uplatnenie sily vo vzťahu, stáva sa „tichým zaobchádzaním“, ktoré je toxické, nezdravé a urážlivé. Ak však mlčať znamená jednoducho si vziať čas na premyslenie vecí a potom sa k problému vrátiť neskôr, nie je to vôbec to isté.

Ticho vs. trestanie tichom

Vo vzťahoch sú chvíle, keď je ticho prijateľné a dokonca produktívne. Napríklad pár, alebo dokonca len jeden partner, si môže vziať premyslený oddychový čas od prudkej hádky, aby sa schladil alebo si zhromaždil myšlienky. To, čo odlišuje toto ticho od trestania tichom, je to, že časový limit je vedomý a existuje predpoklad alebo dohoda, že sa k téme vrátia neskôr.

Existujú aj prípady, keď obeť zneužívania mlčí, aby zostala v bezpečí a zabránila eskalácii už aj tak zneužívajúcej situácie. V týchto situáciách obeť vie, že keď niečo povie – aj keď to partner vyžaduje – situáciu len eskaluje a povedie k ďalšiemu zneužívaniu.

Keď sa jeden z partnerov zapája do osočovania alebo iných foriem verbálneho napádania, od osoba na prijímajúcej strane by sa ani nemala sa zapájať do interakcie s touto osobou. V skutočnosti je úplne rozumné a zdravé postaviť si hranicu alebo sa zbaviť situácie zneužívania.

Mlčanie počas zneužívania nie je príkladom trestania tichom. Veľmi dobre to môže byť pud sebazáchovy. Kľúčom je teda vedieť rozlíšiť medzi trestaním tichom – taktikou, ktorú používajú urážliví a ovládajúci ľudia – a inými formami ticha v partnerstve.

Prečítajte si: 10 znakov, že žijete s pasívne agresívnu osobou

Identifikácia trestania tichom

Vo všeobecnosti je „tiché správanie“ manipulačná taktika, ktorá môže nechať dôležité problémy vo vzťahu nevyriešené. Môže to tiež spôsobiť, že sa partner na prijímacej strane bude cítiť bezcenný, nemilovaný, zranený, zmätený, frustrovaný, nahnevaný a nedôležitý.

Keď jeden alebo obaja partneri trucujú, našpúlia pery alebo odmietnu hovoriť, prejavujú vo vzťahu krutý typ moci, ktorá nielenže blokuje ich partnera, ale tiež dáva najavo, že im na tom nezáleží natoľko, aby sa pokúšali komunikovať alebo spolupracovať.

Ľudia používajú ticho na kontrolu situácie alebo rozhovoru. Používajú ho aj ako nástroj na to, aby sa vyhli prevzatiu zodpovednosti alebo priznali nesprávne konanie.

unsplash.com

Napríklad, ak ste naštvaní, že váš partner prichádza domov neskoro väčšinu noci, môžete začať rozhovor, v ktorom vyjadríte svoje pocity a pokúsite sa zistiť, prečo váš partner zvyčajne mešká.

Partner, ktorý nechce prijať zodpovednosť za to, že vám ublížil, alebo jednoducho nechce uznať alebo zmeniť svoje správanie, môže reagovať slovami: „Nebudem o tom hovoriť,“ alebo jednoducho nepovedia vôbec nič a úplne vás budú ignorovať.

Toto odmietnutie rozhovoru je iné ako žiadosť o odloženie rozhovoru s tým, že o probléme sa bude diskutovať v čase, ktorý je pre oboch partnerov vhodnejší a môže to byť zdravá voľba.

Trestanie TicHom je úplné odmietnutie diskutovať o probléme – teraz alebo neskôr.

Inými slovami, ich mlčanie zastavuje konverzáciu a oznamuje, že problém je zakázaný. Keď sa to stane, osoba, ktorá čelí tichu, musí naďalej zápasiť len so svojou bolesťou a sklamaním. Neexistuje žiadna príležitosť na vyriešenie problému, na kompromis alebo na pochopenie pozície partnera.

V dôsledku toho sa často cítia zranení, nemilovaní, nespokojní a zmätení. A čo viac, tento problém nezmizne len preto, že jeden z partnerov o ňom odmieta diskutovať. Bude to naďalej hnisať a rozožierať vzťah. Nakoniec sa týchto hnisavých problémov môže stať príliš veľa a môžu dokonca viesť k rozvodu.

Prečítajte sa: Ste po rozchode? 5 tipov ako sa vrátiť späť do hry

Keď ticho uráža

Ak ste sa niekedy ocitli v situácii, keď vám niekto poskytuje tichú „liečbu“, môže to byť trochu znervózňujúce. Môžu s vami odmietnuť hovoriť alebo dokonca uznať vašu prítomnosť.

Niekedy môže byť mlčanie pozitívnou vecou, najmä ak bráni ľuďom povedať veci, ktoré by mohli neskôr ľutovať. Inokedy je ticho nezdravou reakciou na niečo znepokojujúce, ale časom ticho ustúpi a pár je schopný vypracovať nejaké riešenie.

Niekedy sa však ticho vyvinie do tichého zaobchádzania a stane sa vzorom deštruktívne správanie. Keď sa to stane, stane sa z toho kontrolná taktika, ktorá je emocionálne zneužívajúca.

unsplash.com

Ľudia, ktorí používajú ticho ako spôsob, ako získať moc alebo ovládať vzťah, budú:

  • Používať ticho, aby vás zmanipulovali
  • Dajú vám pocítiť chlad niekoľko dní alebo týždňov
  • Odmietajú hovoriť, nadviazať očný kontakt, reagovať na rozhovor alebo odpovedať na textové správy
  • Vrátia sa k tichu, keď veci nejdú podľa ich predstáv
  • Použijú to ako spôsob, ako sa vyhnúť zodpovednosti za zlé správanie
  • Potrestajte vás tichom vtedy, keď ich rozrušíte
  • Vyžadujú, aby ste sa ospravedlnili alebo podľahli požiadavkám, aby s vami opäť hovorili
  • Odmietnú vás uznať, kým sa nebudete plaziť a prosiť
  • Používajú ticho ako pasívne agresívny spôsob kontroly vášho správania (napr. podľahnete požiadavkám alebo sa vyhýbate určitému správaniu, aby ste sa vyhli tichu)
  • Umlčia vás, keď sa pokúšate komunikovať tým, že odmietnu hovoriť
  • Komunikujú pohŕdanie, aby udržali ticho
  • Uchýlia sa k hnevu a nepriateľstvu, aby vás umlčali
  • Použijú ho ako primárny prostriedok na riešenie konfliktov

Keď osoba, ktorá používa ticho, vezme schopnosť vzájomnej komunikácie a spolupráce, osoba na prijímacej strane často urobí veľa, aby obnovila verbálny aspekt vzťahu. To umožňuje mlčiacemu človeku cítiť sa obhájený, mocný a ovládajúci, zatiaľ čo osoba na prijímacej strane sa cíti zmätená a možno sa dokonca bojí straty vzťahu.

A čo viac, mlčanlivý človek úspešne prevrátil situáciu. Konverzácia je teraz o ich upokojení a nie o probléme, o ktorý ide. Skutočný problém sa často stráca v boji o opätovné získanie rovnováhy a komunikácie vo vzťahu, zatiaľ čo problémy zostávajú nevyriešené. A keď sa tento vzorec správania vyskytuje pravidelne, je to toxické aj urážlivé.

Výskum

Výskumníci zistili, že ticho používajú muži aj ženy na ukončenie správania alebo slov partnera, a nie na ich vyvolanie. V zneužívajúcich vzťahoch sa ticho používa na manipuláciu s druhou osobou a na získanie moci nad ňou.

Ticho sa používa ako zbraň na prerušenie zmysluplných rozhovorov, zastavenie toku informácií a v konečnom dôsledku na zranenie druhej osoby.

V skutočnosti výskum ukazuje, že ignorovanie alebo vylúčenie niekoho aktivuje rovnakú oblasť mozgu, ktorá je aktivovaná fyzickou bolesťou.

unsplash.com

Medzitým, v nenásilných vzťahoch, sa tiché zaobchádzanie často označuje ako interakcie dopytu a stiahnutia. V týchto situáciách jeden partner kladie požiadavky, zatiaľ čo druhý partner sa stiahne alebo mlčí. Hoci sa tieto interakcie môžu zdať podobné trestaniu tichom, motívy sú odlišné.

Pri interakciách dopyt-odtiahnutie sa náročný partner cíti odlúčený a má pocit, že jeho emocionálne potreby nie sú naplnené, zatiaľ čo ustupujúci partner mlčí kvôli zraneným pocitom a neochote alebo neschopnosti o nich hovoriť.

Aj keď sa to nepovažuje za urážlivé, oba prístupy – náročný aj sťahovací – môžu vzťah poškodiť.

Okrem toho výskum ukazuje, že páry zapojené do vzorov odňatia dopytu sú nespokojnejšie so svojím vzťahom. Zažívajú tiež menej intimity a horšiu komunikáciu. A čo viac, vo vzťahu je viac úzkosti a agresie, keď je prítomný tento vzorec správania.

Ako reagovať

Ak váš vzťah zažíva interakcie dopytu a stiahnutia, musíte si uvedomiť, čo sa skutočne deje. Vo väčšine prípadov sa náročný partner cíti opustený a tichý partner sa bojí – ich mlčanie je spôsob, ako sa chrániť pred ďalšou bolesťou.

Na vyriešenie problému musia obaja partneri prevziať zodpovednosť za svoje správanie a pokúsiť sa vcítiť do svojho partnera.

Podobne sa obaja musíte pokúsiť nájsť efektívnejšie spôsoby riešenia zložitých pocitov a situácií. Používanie výrokov „ja“ namiesto vyslovenia „ty“ je zvyčajne efektívnejšie a menej ohrozujúce. Začať vetu „ty“ takmer okamžite postaví ľudí do defenzívy.

Ak je trestanie tichom súčasťou väčšieho problému emocionálneho zneužívania, potom je dôležité, aby obeť tohto správania rozpoznala, čo sa deje, a dostala pomoc.

  • Vyhnite sa vymýšľaniu spôsobov, ako prinútiť partnera, aby sa s vami porozprával alebo vás uznal.
  • Ak to môžete bezpečne urobiť, odíďte, keď vás váš partner trestá tichom.
  • Robte niečo, čo vás baví.
  • Ak váš partner nie je ochotný sa zmeniť, je dôležité, aby ste uprednostnili svoju emocionálnu a fyzickú bezpečnosť.

Emocionálne zneužívanie je škodlivé a môže prerásť do fyzického násilia – najmä ak ide o zneužívanie. Váš partner má pocit, že stráca kontrolu. Skúsený terapeut vám môže pomôcť bezpečne sa zorientovať v situácii a urobiť rozhodnutie, ktoré je pre vás to pravé.

Zdroj: verywellmind.com, foto: unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie