Knihovníčka Vierka Némethová: zápis do knižnice stojí toľko ako zmrzlina, život dieťaťa však môže ovplyvniť vo veľkej miere

0
Knihovníčka Vierka Némethová: zápis do knižnice stojí toľko ako zmrzlina, život dieťaťa však môže ovplyvniť vo veľkej miere

Je nositeľkou ocenenia Osobnosť Petržalky, metodičkou jednej z najväčších knižníc na Slovensku a známou popularizátorkou čítania. Život Vierky Némethovej je s knihami spätý od detstva. Dnes pomáha objaviť čarovný svet príbehov iným a verí, že knižnica môže byť príjemným miestom aj pre deti, ktoré  v knihách (ešte) záľubu nemajú. 

V rozhovore sa dozviete:

  • ako sa zmenili knižnice
  • či počet čitateľov skutočne klesá
  • aký bol ich život pred koronou
  • prečo je dôležité viesť deti k čítaniu

Predpokladám, že čítate od malička…

Áno, láska ku knihám sa zrodila kedysi v rannom detstve. Doma sme mali naozaj veľa detských aj „dospeláckych“ kníh a vďaka mojej mame, ktorá knihy milovala a miluje, som nimi bola skoro doslova obklopená. Prvou detskou knihou, ktorú si veľmi intenzívne pamätám boli „Rozprávky a obrázky“ od ruského autora Vladimíra Sutejeva, ktorá bola doplnená jeho vlastnými ilustráciami. Bola taká krásna, milá, múdra a – jednoduchá! Veľmi rada som si knihy čítala nielen pre seba, ale aj nahlas a keďže som mala štyroch mladších súrodencov, tak naozaj bolo aj komu čítať. 

Pamätáte si na prvú knižnicu, do ktorej ste chodievali? Kto vás tam vzal a ako ste to vnímali?

Do knižnice ma po prvýkrát v živote zobrala moja maminka. Bola to knižnica v „starej Petržalke“, nízka, nepríťažlivá budova. Bolo to pre mňa ako nový svet. S maminou som si požičala staré vydanie knihy „Neobyčajná cesta Nillsa Holgersona s divými husami po Švédsku“ od Selmy Lagerlofovej, ktorá je beletrizovaným zemepisom a pre švédske deti slúži ako učebnica.

V knižnici som si začala zvykať na to, ako sa knihy vyhľadávajú, že sú zaradené podľa autorov a žánrov a pani knihovníčka dávala pozor, aby sme knihy uložili vždy na to miesto, odkiaľ sme ich zobrali. My už máme dnes v knižnici iné úlohy, ako „hliadkovať“ nad deťmi, či knihy ukladajú na svoje miesto, ale keď vidím v knižnici rodičov, ktorí sem privádzajú svoje deti, občas si spomeniem aj na tú malú Vierku, pre ktorú bola knižnica magickým miestom. A to napriek tomu, že toľko krásnych, farebných a rozmanitých kníh v nej za môjho detstva nebolo. 

Pracujete v Miestnej knižnici Petržalka. Ako sa knižnice menia? Stávajú sa z nich komunitné centrá.? 

Knižnice dnes už nie sú iba „výpožičovňami“ kníh. Sú miestami s čitárňami či čítacími kútikmi, prístupom na internet, možnosťou dať si text, ktorý ste si našli, vytlačiť či naskenovať. Pre deti vytvárame množstvo úžasných akcií – v knižnici máme od podujatí pre batoľatá až po seniorov program naozaj pre všetkých. Veľa sa venujeme deťom materských, základných a stredných škôl. Pred „korona dobou“ sme  vytvárali ročne viac než tisíc podujatí, stretnutí, súťaží či besied a koncertov. Pridali sme i možnosti prednášok, workshopov, výstav, komentovaných prehliadok a klubových stretnutí či krúžkov. To k nám do knižnice prilákalo aj ľudí, ktorí by inak možno naše priestory nenavštívili. 

Ako na to ľudia reagujú? Chodí do knižnice menej ľudí…?

Všetci sú zväčša prekvapení, aký úžasný priestor je knižnica. V Petržalke máme až desať pobočiek a naša knižnica je knižnicou pre všetkých – ak aj nie je čítanie vašim hobby, viete si u nás nájsť výstavu fotografií, výučbu angličtiny, filatelistický krúžok pre deti, môžete si u nás prečítať noviny či časopisy alebo využiť v našich priestoroch aj internet.

Za posledné roky sa do knižnice registrovalo čoraz viac čitateľov a zaznamenávali sme aj rekordnú návštevnosť knižnice a jej podujatí. O služby knižnice majú ľudia stále záujem a nie je tomu inak ani v tomto roku. Záujem o e-knihy dokonca tento rok vzrástol štvornásobne.

Prečítajte si tipy akčných žien na knihy na Vianoce

Prečo je dôležité pestovať si vzťah k čítaniu?

Okrem všetkého, čo už o čítaní vieme (rozvoj slovnej zásoby, predstavivosti, fantázie), je to pre mňa najmä o získaní jednej z prvých slobôd, ktoré od detstva až do staroby máme – je to sloboda výberu. Dieťaťu či mladému človeku trvá veľmi dlhý čas, kým príde na to, čo ho vlastne v živote zaujíma najviac, čo ho baví, neskôr motivuje či inšpiruje.

V knižnici k tomuto výberu, hľadaniu odpovedí na vlastné často nevyslovené otázky nepotrebujete veľa peňazí. Na tomto mieste nebude nikdy váš čas časom premárneným či strateným. Nemusí ísť vždy iba o čítanie ako také.

Dôležitý je zážitok, že v knižnici je dobre, zábavne, bezpečne, že tam stretnete dobrých ľudí, ktorí rozumejú knihám aj ľuďom. Možno z vás alebo z vášho dieťaťa nikdy nebude knihomoľ, ale budete vedieť, že knižnica je dobré miesto. Okrem toho, ľudia, ktorí čítajú, sú empatickejší, chápavejší a tolerantnejší. A to je dnes možno väčšia devíza ako vedomosti. 

Zažili ste aj nejaké zaujímavé príbehy priamo v knižnici? 

Niekoľkokrát som v knižnici zažila, že k nám dieťa priviedlo svojho rodiča  a nie naopak. Deti – najmä tie najmenšie – vedia využiť tú krásnu silu, ktorá v nich je, a „prinútia“ rodiča, aby sa k nám prišiel pozrieť. Stretávam sa žiaľ aj s tým, že niektorí rodičia nechcú dovoliť deťom chodiť do knižnice, pretože to pre nich znamená, že budú mať starosti s hľadaním a vrátením požičaných kníh. Pritom využívanie knižnice môže deti naopak naučiť zodpovednosti a osvojeniu si pravidiel a termínov, čo sa im neskôr v živote zíde ako soľ.  

Koľko stojí členské do knižnice a ako sa človek môže zaregistrovať?

Registračný poplatok do knižnice stojí menej ako polovicu bežnej ceny jednej knihy. Pre deti je to na celý rok toľko, ako jedna veľká zmrzlina či čokoláda. Všetky knižnice robia do roka niekoľko promo akcií, kedy sa dá registrácia do knižnice získať aj zdarma.

Zdarma zapisujeme aj všetkých prváčikov na základných a prvákov na stredných školách. Ľudia nad 70 rokov majú u nás zápis rovnako zdarma.  Pre tých, ktorí nemajú problém s modernými technológiami, sa dá registrácia vybaviť aj na diaľku, požičiavame samozrejme aj e- knihy. Naše služby sú k dispozícii aj ľuďom mimo našej mestskej časti či mesta. K registrácii na pobočke vám stačí  doklad totožnosti a dobrá vôľa „zapísať“ seba – či svoje dieťa – na miesto, ktoré môže pozitívne ovplyvniť váš život na dlhý čas.

žiadne príspevky na zobrazenie