Komu ubližuje retuš v časopisoch?

0
Komu ubližuje retuš v časopisoch?
https://www.instagram.com/photoshop__celebrity/

Nedávno sme v Akčných ženách písali o tom, ako sa vnímajú 8-ročné dievčatá. 40% z nich je nespokojných so svojím vzhľadom. Jednou z príčin môže byť porovnávanie sa s nereálnym obrazom žien v časopisoch a televízii.

Britská herečka Jameela Jamil, najznámejšia pre svoju úlohu v televíznom seriáli The Good Place, je ženou, ktorá retuš v časopisoch odmieta. Sama seba opísala ako „feministku vo vývoji“ a získala veľkú pochvalu a podporu vďaka svojim otvoreným názorom na Twitteri. Túto platformu využíva na upozorňovanie na rôzne problémy v zábavnom priemysle.

https://www.instagram.com/jameelajamilofficial/

V nedávnom článku pre BBC Jameela predstavila svoje názory na airbrushing (forma retuše) a stále častejšie používanie filtrov a editačných aplikácií. Vníma ich tak, „legitimizujú absurdné estetické normy patriarchátu, že ženy by mali byť atraktívne pre mužský pohľad.“

„Myslím si, že je to odporný nástroj, ktorý bol vynájdený najmä proti ženám, a je zodpovedný za oveľa viac problémov, ako si uvedomujeme, pretože sme zaslepení médiami, našou kultúrou a našou spoločnosťou,“ napísala.

Prečítajte si, ako Jennifer Lawrence kritizuje kult štíhlosti v Hollywoode

„Ako teenager som trpela poruchami príjmu potravy, takže viem, aké škodlivé môžu byť „dokonalé“ obrázky v časopisoch.“ Na základe svojich argumentov sa pustila do agendy na Twitteri, aby uviedla príklad tejto „zbrane“ vo Photoshope.

Zdôrazňuje skutočnosť, že muži vo veku 50 rokov sú obdivovaní za to, ako prirodzene starnú, čo im dodáva drsnú príťažlivosť, zatiaľ čo ženy rovnakého veku sú prudko retušované.

Sama Jameelia ide príkladom – na svojom Twitteri uverejnila oficiálny plagát zo seriálu, v ktorom účinkuje, kde sa jej konečne podarilo presadiť fotografiu bez retuše.

Plagát k seriálu The good place

Jameelia poukazuje aj na nebezpečenstvo zázračných tabletiek na chudnutie či na absurdné hladovanie.

Na svoj Instagram zavesila výzvu, aby jej sledovatelia unfollowovali  každú celebritu alebo influencera, ktorý predáva prípravky na detox a chudnutie:

https://www.instagram.com/p/B6n34a3leGK/

Zdroj: www.boredpanda.com, twitter.com, instagram.com, instagram.com/photoshop__celebrity

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu