„Tak kedy vlastne deti končia školu?” Otázka, ktorá sa v posledných dňoch objavuje na sociálnych sieťach čoraz častejšie. Rodičia sú zmätení, školy posielajú rozdielne informácie a mnohé rodiny zisťujú, že zatiaľ čo jedno dieťa bude ešte sedieť v lavici, druhé už môže mať voľno.
Dôvodom je diskusia okolo riaditeľského voľna a organizácie posledných dní školského roka 2025/2026.
Ministerstvo školstva uviedlo na svojich sociálnych sieťach jasné stanovisko
„Školský rok sa štandardne končí 30. júna, tak ako každý rok.”
Zároveň však dodalo, že v súvislosti so štátnym sviatkom 8. mája mohli školy rozhodnúť o čerpaní náhradného voľna pre zamestnancov. Niektoré školy preto na konci júna vyhlásili riaditeľské voľno pre žiakov, čo v praxi znamená skoršie ukončenie vyučovania.
Ministerstvo zdôraznilo, že nejde o plošnú zmenu
„Nejde však o plošnú zmenu termínu ukončenia školského roka, ale o individuálne rozhodnutie konkrétnej školy.”
Práve toto „individuálne rozhodnutie” však medzi rodičmi vyvolalo vlnu frustrácie.
Jedno dieťa doma, druhé v škole
Na sociálnych sieťach sa začali kopiť komentáre rodičov, ktorí hovoria o chaose v organizácii rodinného života. Mnohí upozorňujú, že ak má každá škola iný režim, spôsobuje to problémy najmä rodinám s viacerými deťmi.
„Jedno dieťa bude doma a druhé ešte tri dni v škole. To si mám ako zariadiť?” píše jedna z mamičiek v diskusii.
Ďalší rodičia upozorňujú, že rozdielne riaditeľské voľná komplikujú plánovanie dovoleniek, táborov či starostlivosti o deti počas pracovných dní.
„Každý rok je koniec školského roka stresujúci, ale toto je už úplný chaos,” objavuje sa opakovane v komentároch.
Niektorí rodičia priznávajú, že o skoršom ukončení vyučovania sa dozvedeli len náhodou cez školské skupiny alebo sociálne siete, pričom školy komunikovali informácie v rozdielnych termínoch.
Školy argumentujú organizáciou a personálnou situáciou
Na druhej strane viaceré školy upozorňujú, že možnosť čerpania náhradného voľna súvisí s organizáciou práce zamestnancov a prevádzkou školy. Koniec júna býva tradične obdobím uzatvárania klasifikácie, administratívy či príprav na nový školský rok.
Riaditelia majú zároveň zákonnú možnosť rozhodnúť o riaditeľskom voľne podľa potrieb školy. Aj preto sa môže stať, že v jednom meste budú mať viaceré školy úplne odlišný režim posledných dní vyučovania.
Kedy sa teda oficiálne končí školský rok?
Oficiálne zostáva termín nezmenený:
- školský rok 2025/2026 sa končí 30. júna 2026,
- letné prázdniny sa začínajú 1. júla 2026.
Rozdiel je len v tom, že niektoré školy môžu posledné dni riešiť individuálne cez riaditeľské voľno. A práve to je podľa mnohých rodičov problém. Nie samotné voľno, ale fakt, že systém nie je jednotný a rodiny sa v ňom čoraz ťažšie orientujú.
Zaujíma nás váš názor, zapojte sa do ankety
