Ktoré oleje sú najzdravšie a ako sa dajú využiť v kuchyni?

0
Ktoré oleje sú najzdravšie a ako sa dajú využiť v kuchyni?

Kvalitný rastlinný olej sa dá vyrobiť z viacerých plodín. Nie všetky druhy olejov sa však vyznačujú pestrým nutričným zložením, vďaka ktorému ich konzumáciou dodáme telu potrebné výživné látky. Prijímať ich môžeme viacerými spôsobmi, nakoľko najzdravšie oleje majú široké využitie v kuchyni.

Sezamový olej

V zložení jedného z najliečivejších olejov nechýbajú vitamíny B, E a K, ktoré dopĺňa vysoký obsah minerálov na čele so zinkom a horčíkom. Jeho primeraná konzumácia má blahodarný vplyv na tráviaci systém aj nervovú sústavu. V kombinácii so zmenou životosprávy prispieva aj k zníženiu krvného tlaku a cholesterolu. Konzumovať sa odporúča ako výživový doplnok v množstve 1 až 2 lyžičiek denne alebo ako ochucujúca zložka do studených šalátov.

Foto: www.pixabay.com

Ľanový olej  

Medzi najzdravšími olejmi nechýba ani ten ľanový. Lisuje sa z mladých ľanových semienok, ktoré obsahujú množstvo zinku, železa aj vitamínu E. V jeho nutričnom zložení je aj lecitín, ktorý má na starosti regeneráciu buniek. Nie náhodou sa hovorí, že olej z ľanu nás udržiava mladých a vitálnych, stačí si dať 1 až 2 lyžičky denne.

Konopný olej

Konopný olej má podobné účinky aj spôsoby využitia ako olej z ľanových semienok. Podľa viacerých štúdií ide o jeden z najlepších výživových doplnkov na podporu imunity. Obsahuje viacero vitamínov a minerálov, najmä horčík, fosfor a draslík. Esenciálne mastné kyseliny mu dodávajú jemnú vôňu, ktorá vyniká v zeleninových šalátoch. Vďaka lahodnej chuti je vhodný do smoothies alebo na poliatie pečených zemiakov.

Olivový olej

Stredomorský zázrak lisovaný z voňavých olív je bežnou súčasťou slovenských kuchýň. Jeho lahodná chuť oživí polievky, nátierky aj marinády. Vzhľadom na svoju jemnosť je vhodný aj do smoothies. Napriek výraznejšej chuti sa môže použiť aj na vyprážanie. Jedná sa o zdravšiu alternatívu voči repkovému alebo slnečnicovému oleju. Jeho konzumácia dodá telu množstvo užitočných antioxidantov, ktoré podporujú očistné a detoxikačné procesy.

Foto: www.pixabay.com

Avokádový olej

Na pečenie a vyprážanie je vhodný aj avokádový olej. Ten patrí medzi drahšie, no vzhľadom na jeho nutričné zloženie ide o dobrú investíciu do zdravia. Jeho dužina, z ktorej je vyrábaný, obsahuje množstvo zdravých tukov. V zložení, samozrejme, nechýbajú vitamíny a minerálne látky, ktoré sa dajú prijímať aj v podobe surového oleja podávaného na čajovej lyžičke.

Orechový olej

K drahším, no zároveň najzdravším patrí aj olej z vlašských orechov. Ten sa najviac osvedčil ako prísada do dressingov alebo ako ingrediencia na polievanie vybraných druhov jedál. Jeho zjemňujúca chuť vynikne aj v tekvicovej polievke a v cestovinových pokrmoch pripravených podľa tradičných južanských receptúr.

Tekvicový olej

Hustejší olej tmavej farby má nízky dymový bod, čo v praxi znamená, že pri tepelnej úprave stráca živiny. Približne 70 % z nich tvoria zdravé nenasýtené mastné kyseliny, ktoré dopĺňajú vitamíny a minerály. Vďaka vyššiemu obsahu zinku je často využívaný ako výživový doplnok pri problémoch s prostatou. Pravidelným pridávaním niekoľkých kvapiek tekvicového oleja do pyré, šalátov a krémových polievok podporíme aj zdravie svojich vlasov a nechtov.

Uvedenou sedmičkou sa pestrý zoznam najzdravších olejov ani zďaleka nekončí. Kvalitné lisované oleje so širokým využitím v kuchyni sa vyrábajú aj z ďalších darov prírody. Medzi najobľúbenejšie zdroje živín dodávaných telu konzumáciou takýchto potravinových doplnkov patrí aj mak, kokos, rakytník či pestrec mariánsky. Kvalitný olej vhodný najmä do studenej kuchyne sa vyrába aj zo surových či pražených arašidov.

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie