Ktoré výživové doplnky pomôžu pri covide? Toto odporúča slovenská lekárka Sandra

Sú vhodné počas pandémie a infekcie Covid-19 výživové doplnky? Odpoveď sme našli na instagramovom profile doktorky Sandry Plybon, ktorá vystupuje pod menom dr.sandrus.

V príspevku na sociálnej sieti píše:

Obranyschopnosť nášho tela môžeme podporiť zdravou stravou, pravidelným pohybom, limitovaním stresu a kvalitným spánkom. Toto sú najdôležitejšie veci, ktoré môžeme pre seba urobiť. Suplementy iba doplňujú zdravý životný štýl. Ako je to s nimi pred a počas infekcie Covid-19? Ja odporúčam zvážiť nasledovné:

Vitamin D

Je imunomodulátor, ktorý znižuje zápalové cytokíny a zvyšuje funkciu makrofágov. Zvyšuje expresiu antimikrobioanych peptidov. Podľa jednej štúdie v Španielsku, väčšina kriticky chorých ľudí s Covid-19 malo veľmi nízke hladiny vitamnínu D.
Ak neviete svoju hladinu vitamínu D, môžete užívať 1000-4000 medzinárodných jednotiek denne, počas ochorenia môžete túto dávky zdvojnásobiť.

Vitamín C

Je dôležitý pre správnu funkciu imunitného systému a podporuje rôzne bunkové funkcie.
Používa sa v dávkach 500 mg dvakrát denne a počas ochorenia sa táto dávka môže zvýšiť.

Prečítajte si aj: 5 vecí, ktoré môžu zmierniť priebeh COVIDu alebo vás ochrániť pred nakayením

pixabay.com

Quercetin

Má protivírusové vlastnosti proti RNA a DNA vírusom. Má tiež antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Ak sa chcete o ňom dozvedieť viac, prečítajte si o ňom moj príspevok.

Quercetín sa nachádza vo veľa druhoch ovocia a zeleniny – jablká, čučoriedky, hrozno, kapustivitá zelenina, cibuľa, šalotky, paradajky, oriešky…
Dávka 500 mg dvakrát denne pri aktívnej chorobe a 250 mg dvakrát denne na prevenciu.

Zinok

Dôležitý pre imunitný systém. Jeho branie môže zabrániť vírusovým infekciám. Ohľadne užívania zinku pri vírusových ochoreniach máme veľa dát. Je dokázané, že zinok znižuje trvanie a závažnosť vírusových ochorení ako je nádcha.
Dávka 30-60 mg denne.

pixabay.com

Melatonín

Modeluje patologické procesy spôsobené vírusmi. Je antioxidant. Štúdie ohľadne melatonínu stále prebiehajú. Počas ochorenia sa môžu používať vysoké dávky 5-20 mg denne.

Vitamín A

Podporuje zdravie membrán a funkciu hlienu. Má protizápalovú funkciu a je potrebný pre správnu funkciu imunitného systému.
Denná dávka počas ochorenia 10000-25000 jednotiek. Vysoké dávky sa nesmú brat dlhodobo a môžu byt nebezpečné pre tehotné ženy.

 

NAC (N-acetylcysteín)

Je prekurzor glutatiónu, ktorý je silný antioxidant!

Cysteín je semiesenciálna aminokyselina, ktorú si telo dokáže vytvoriť z iných aminokyselín – z metionínu alebo serínu. Nachádza sa najmä v potravinách s vysokým obsahom bielkovín, napr. v mäse, mliečnych výrobkoch, vajciach a tiež v niektorých druhoch zeleniny. L-cysteín je tiež látka, vďaka ktorej sa v tele vytvára glutatión. Ten patrí medzi najsilnejšie antioxidanty v našom tele a všetky bunky ho potrebujú k činnosti.

Zdroje:

The Functional Medicine Approach to COVID-19: Virus-Specific Nutraceutical and Botanical Agents

Boosting Immunity: Functional Medicine Tips on Prevention & Optimizing Immune Function During the COVID-19 (Coronavirus) Outbreak