Ktoré zviera nezomiera na starobu alebo zaujímavosti o zvieratách a prírode

0
Ktoré zviera nezomiera na starobu alebo zaujímavosti o zvieratách a prírode

Najzaujímavejšie veci o zvieratách a prírode – čo myslíte, prečo sa ježko kreslí s ovocím, prečo vtáci letia v tvare jednotky? Alebo vás zaujíma, prečo potok žblnká?

1. Prečo mestské holuby nesedia na stromoch?

Holuby v mestách majú prirodzený zvyk usadiť sa v skalnatej krajine, kde nie sú stromy. Znamená to, že nededia sedací reflex. Štruktúra ich končatín im dáva možnosť sedieť na stromoch, ale na také správanie si nezvykli.

2. Prečo mývaly opláchnu jedlo?

Mývaly často získavajú potravu z vody a jej okolia, takže môžu existovať nejaké toky a riasy, ktoré sa snažia vyčistiť. Ďalší dôvod nie je taký roztomilý: toto zviera by mohlo zabiť svoju korisť týmto spôsobom. Mývaly z toho jednoducho „opláchnu“ život.

3. Prečo vtáky lietajú vo V-formáciách? 

V prvom rade šetria svoju energiu: vtáky lietajúce v prvom rade vytvárajú krídlami špeciálne vzdušné víry. Tí, čo lietajú v zadných radoch, „chytajú“ víry a šetria svoju energiu. Po druhé, takáto formácia pomáha všetkým vtákom naraz vidieť vodcu, ktorý letí vždy prvý.

Prečítajte si: Čím bol prezident Lincoln? 14 najzaujímavejších historických faktov

4. Prečo ježko nosí na chrbte jablká?

Nie je to nič iné ako mýtus alebo živý obraz z kníh pre deti. Tieto zvieratá sa nezaujímajú o zeleninu, pretože sú požieračmi hmyzu. Ak ježko uvidí na hube slimáka, bude huba okamžite zožratá bez úmyslu pripnúť ju zvieraťu na chrbát. Okrem toho je to fyzicky dosť nepohodlné. Ak na ježkovi chrbte stále vidíte niečo ako list alebo bobuľu, objekt je tam čírou náhodou.

Foto: pixabay.com

5. Prečo potok žblnká?

Zvuk sa objaví, keď sú vzduchové bubliny zachytené prúdom vody a potom prasknú. To nám dáva rôzne zvuky, ktoré nazývame „babbling“.

6. Homáre nezomierajú na starobu

Bunky homára fungujú trochu inak ako ľudské. Telo homára produkuje množstvo enzýmu telomerázy aj do dospelosti. Zatiaľ čo ľudia a iné stavovce tiež produkujú telomerázu, naše telo ju produkuje iba (zvyčajne) v embryonálnej forme. Čo robí telomeráza? Neustále opravuje teloméry buniek a chráni ich pred príliš krátkym časom. Výsledkom je, že DNA v bunkách sa môže naďalej replikovať donekonečna, a preto sa často tvrdí, že homáre sú technicky „nesmrteľné“.

7. Boli časy, keď neexistovali žiadne baktérie, ktoré by rozkladali strom

Stromy, ktoré existovali pred 300 miliónmi rokov, sa nepodobajú stromom, ktoré máme teraz na Zemi. Tieto stromy mohli rásť mimoriadne vysoko, ale mali veľmi plytké koreňové systémy, takže veľmi ľahko spadli. V tom čase neexistovali žiadne mikróby, ktoré by mohli tieto stromy rozkladať, takže pri páde sa na seba naskladali a nakoniec vytvorili to, čo by človek mohol považovať za požehnanie – uhlie.

Foto: pixabay.com

8. Koľko trvá rast ananásu?

Trvá to dva roky. Pamätajte na to, keď budete nabudúce kupovať pôvabný ananás, a potom ho nechajte vyhodiť. Ak je ananás zasadený z prísavky, kvitnutie bude trvať asi 18 mesiacov, ale ak zasadíte vrchnú časť ananásu, kvitnutie bude trvať 2 až 2,5 roka.

9. Koľko ľudí zomiera každý rok na uštipnutie komárom?

Asi milión ľudí! To predstavuje až 2 700 za deň alebo 100 za každú hodinu. Ako? Malária je príčinou väčšiny úmrtí. Komáre nesú vírus, ktorý spôsobuje maláriu. Keď človeka „pohryzú“, vírus sa prenesie na človeka, ktorý potom ochorel. Dieťa zomiera každých 30 sekúnd na maláriu.

žiadne príspevky na zobrazenie