Kreatívne úlohy a hádanky deťom zlepšujú motoriku a logiku

0
Kreatívne úlohy a hádanky deťom zlepšujú motoriku a logiku
hádanky deťom zlepšujú motoriku

Rodičia musia dbať na vývoj dieťaťa už od útleho veku. Hravou formou môžu zapracovať na jeho motorike a logickom myslení, čo využijú aj neskôr počas štúdia a svojej kariéry. Stačí na to použiť pár týchto trikov.

1. Riešte spolu hádanky

Hádanky sú pre rodičov s deťmi milou a zábavnou hrou. Vďaka nim podporujete logické myslenie svojich potomkov, aby nehľadali len priame riešenia. Pomocou vynaliezavosti musia vidieť aj skryté súvislosti, ktoré im pomáhajú nájsť správnu odpoveď. Pre malých pripravte jednoduché hádanky v podobe jednej otázky. Pre tých starších už vymyslite dlhšiu úlohu, v ktorej budú musieť vnímať veci na pozadí. Opakovaním niektorých hádaniek navyše zlepšujete ich pamäť. Neskôr do toho zapojte vedomosti z aktuálne preberanej školskej látky a prinúťte ich takto hravo nezabúdať aj na školské vedomosti.

2. Dobrodružné cesty s úlohami

Logiku detí zlepšujú tiež rôzne dobrodružné úlohy, ktoré im môžete vymyslieť vo voľnom čase. Ak máte záhradu, rozložte na rôzne miesta kartičky s hádankami či logickými úlohami. Keď sa im ich podarí vyriešiť, posunie ich to ďalej. Na konci ich bude čakať nejaká pekná výhra. Takéto dobrodružstvo im môžete vymyslieť i v byte či dome alebo vo vašej štvrti. Opäť môžete do toho zakomponovať otázky zo školských predmetov, aby sa všetky vedomosti naučili používať aj v realite a boli tak pre nich užitočnejšie.

3. Omaľovánky podporia ich kreativitu

Ktoré dieťa by nemilovalo omaľovánky. Okrem zábavy pri vyfarbovaní im prinášajú ďalšie možnosti pri zlepšovaní ich zručností. Malí drobci v nich často iba čarbú a nerešpektujú žiadne pravidlá. Ani v ich prípade to však nie je márne, pretože sa takýmto spôsobom učia narábať s pastelkami a zlepšujú si motoriku pri držaní ceruziek. Neskôr už začínajú kombinovať farby a podporujú tak svoju kreativitu. Okolo predlohy môžu dorobiť vlastné dodatky a stále tak budú na sebe pracovať.

4. Dajte im voľnosť pri tvorení

V škôlke či v škole určujú učiteľky počas výtvarnej výchovy alebo kreatívnych prác vopred stanovené kritériá na výsledné dielo. Potom deti prídu domov a opäť musia počúvať naše príkazy, ako majú nakresliť domček, podľa akej predlohy by mali pracovať alebo akým pravidlám sa prispôsobiť. Lenže tým v nich úplne zabíjame kreativitu. Dajte im preto osobný priestor a voľnosť, ktorú tak potrebujú. Vďaka tomu si rozvíjajú svoj talent a ponúkajú vlastný pohľad na umenie, ktorý sa neskôr môže stať výnimočný a obdivovaný.

pixabay.com

5. Čítajte interaktívne knihy

Nekupujte malým deťom knihy, ktoré nemajú obrázky a iba im z nich čítate text. Uprednostnite radšej interaktívne druhy, ktoré podporujú ich kreativitu a fantáziu. Rozprávajte im rôzne príbehy pomocou ilustrácií a nechajte ich, aby sa sami aktívne zapájali do ich tvorenia. Neskôr vyberajte tie knihy, ktoré majú viacero interaktívnych prvkov, vďaka ktorým ich viac vtiahnete do deja a zároveň im pomôžete rozvinúť ich logiku a pamäť.

6. Motorická tabuľa

Vyrobte malým bábätkám vlastnú motorickú tabuľu. Je to skutočne jednoduché a podporí to správny vývoj ich motoriky, logiky, kreativity a taktiež prirodzenej zvedavosti pre nové veci. Keď sa s ňou budú dookola hrať, vynájdu aj nové využitia. Takže ako základ budete potrebovať jednoduchú dosku, na ktorú prilepíte alebo priskrutkujete rôzne bežné predmety ktoré môžu chytať, spoznávať ich tvary, rôzne povrchy a farby. Urobte im to čo najpestrejšie a uvidíte, ako ich dokážete na dlhý čas zaujať.

7. Vrece plné tajomstiev

Táto kreatívna hra je vhodná už pre trojročné deti. Ako to istotne dobre viete, už v tomto veku majú veľmi dobre vyvinutú fantáziu. Využite to na niečo užitočné a podporte ich kreativitu. Do jedného vreca nahádžte rôzne predmety, ktoré budú postupne vyberať a takto ich zakomponujú do jedného veľkého príbehu.

Autor: yka Hricková

žiadne príspevky na zobrazenie