Ktorých 5 chýb v myslení ľudí môže rozšíriť koronavírus?

0
Ktorých 5 chýb v myslení ľudí môže rozšíriť koronavírus?
Foto: pixabay.com

Keď sa nový koronavírus rozšíril do celého sveta, úradníci verejného zdravotníctva vydali varovania pred nebezpečenstvom. Napríklad doktor Ezekiel J. Emanuel nedávno varoval, že počet obetí v Spojených štátoch môže byť až 2,2 milióna.

Miera choroby a úmrtnosti v dôsledku tejto globálnej pandémie však do veľkej miery závisí od toho, ako sme odhodlaní spomaliť jej šírenie. Jedným z najúčinnejších nástrojov, ktoré máme k dispozícii, je obmedzenie kontaktu medzi tými, ktorí ho majú, a tými, ktorí ho nemajú – inými slovami, spoločenskou izoláciou. Podľa Emanuela by tieto opatrenia mohli zabrániť až 2 miliónom úmrtí.

Mnohí z nás s nedôverou a hrôzou sledujú, ako iní odmietajú rady odborníkov na praktizovanie sociálnej izolácie. Možno sa čudujeme, čo by ľudí mohlo motivovať, aby konali spôsobom, ktorý zvyšuje riziko nielen pre nich, ale aj pre tých najzraniteľnejších z nás. “Ako uvažujú?” neveriacky sa pýtame.

To je presne tá správna otázka. Akonáhle vieme, čo si človek myslí, jeho správanie má všeobecne zmysel. Ľudia robia veci z nejakých dôvodov a činy vyplývajú z presvedčenia. Keď je však správanie zjavne mylné alebo hlúpe, v myšlienkovom procese sa niečo zjavne pokazilo. V kognitívnej behaviorálnej terapii (CBT) nazývame tieto typy myšlienok „chyby myslenia“.

Prečítajte si, ako si viete niekoho nakloniť pomocou Ben Franklinovho efektu

Nasledujúcich päť typov chýb v myslení môže viesť človeka k tomu, aby sa nesprával ohľaduplne, napríklad aby zostával doma a dal si rúško. Samozrejme, že tieto chyby sa netýkajú tých, ktorí zostávajú na verejnosti kvôli svojim pracovným povinnostiam, ako sú naše hrdinskí doktori, sestry, poštári, predavači a robotníci.

Zovšeobecňovanie

Keď nadmerne zovšeobecňujeme, predpokladáme, že predchádzajúce skúsenosti sa vzťahujú na každú situáciu. Na základe tejto logiky nemôže byť kríza COVID-19 horšia ako predchádzajúce krízy, ako napríklad SARS a H1N1. Minulá skúsenosť je však len tak užitočná, ako je relevantná.

Pri zovšeobecňovaní prípadov iných vírusov sa ignorujú jedinečné vlastnosti tohto koronavírusu – napríklad ľahkosť prenosu a schopnosť asymptomatických ľudí ju šíriť. Lepším prístupom by bolo nastaviť svoju myseľ tak, akoby to bolo prvýkrát, čo čelíme tejto konkrétnej chorobe, ktorá je v skutočnosti nová.

Bagatelizácia

Mnohé presvedčenia o koronavíruse bagatelizujú závažnosť krízy:
    “Je to v podstate ako chrípka.” Tento názor sa veľa opakuje, hoci je zjavne nesprávny – napríklad miera úmrtnosti na koronavírus sa zdá byť oveľa vyššia.
    “Ovplyvňuje to iba starých ľudí.” Toto je dvojnásobne zmätočné. Po prvé, nie je to pravda, mladí sú tiež v ohrození. Ale aj keby to bola pravda, prečo by sme mali v tomto cítiť útechou?
    „80% ľudí má mierne príznaky.“ Je pravda, že nie každý, kto má dočinenia s koronavírusom, skončí na ventilácii. Avšak aj prípad, ktorý je klasifikovaný ako „mierny“, môže byť stále veľmi nepríjemný. Mierny prípad COVID-19 by ste mohli považovať za „ľahký maratón“ – stále to nie je príjemná skúsenosť.

rusko
Foto: pixabay.com

Emocionálne zdôvodnenie

Naše emócie nám môžu poskytnúť vodítko o tom, čo je pravda, ale sú veľmi nespoľahlivé. Napríklad by sme mohli predpokladať, že sa stane niečo zlé, pretože sa obávame, ale v skutočnosti to bol falošný poplach.

Človek by sa mohol obrátiť na COVID-19 a veriť, že „to nemôže byť veľký problém, pretože sa nebojím“. Ale ako sa hovorí, „realita sa nestará o vaše pocity“ a ani vaša neochota nezmení fakty o tomto víruse.

 

Veštenie

Zdá sa, že niektorí ľudia sú presvedčení, že môžu vidieť do budúcnosti (možno na základe prílišnej generalizácie z minulosti) a sú si istí, že to skončí tým, že sa nič nestane. Počul som, že ľudia citujú svoje skúsenosti z predchádzajúcich ohnísk nákazy, verí, že vedia, čo sa tentokrát stane.

Tieto druhy proroctiev môžu byť obzvlášť lákavé, keď ponúkajú ubezpečenie, že všetko bude v poriadku (pozri emocionálne zdôvodnenie). Nikto z nás však nemá krištáľovú guľu. Musíme sa spoliehať na predpovede ľudí, ktorí o tomto vírusu vedia oveľa viac, ako vieme, a na to, ako ho čo najlepšie zvládnuť.

Nárok

A nakoniec, viera, že „mám právo robiť to, čo chcem“, môže viesť k ignorácii sociálnej izolácie. Niektorí Američania napríklad tvrdia, že nie je americké praktizovať sociálne dištancovanie, hoci stretnutie sa s cieľom poraziť spoločného nepriateľa sa zdá byť, naopak, dosť vlastenecké a mohlo by byť blízke ich mysleniu. Alebo by niekto mohol veriť, že dištancovanie sa od spoločnosti je ako založenie bezpečnostného pásu – osobná voľba, ktorá ovplyvňuje iba ich. Je to skôr ako zložiť si bezpečnostný pás a bezpečnostné pásy tých, ktorí sú najviac ohrození – napríklad vaši starí rodičia.

Prečítajte si aj článok Láska je slepá o nezvyčajnom príbehu lásky

Ak rozpoznáte niektorú z týchto myslení aj u seba, začnite sa pýtať na dôkazy svojich tvrdení: Aké údaje podporujú naše domienky? Mohli sme niečo odignorovať? Vyplatí sa aktualizovať moje presvedčenie a zmeniť moje správanie na základe lepšieho uvedomenia si situácie?

Ak si uvedomíte, že ste urobili chyby v myslení, neznamená to, že ste zlá osoba. Znamená to len, že ste človek. Je to dar, aby sme sa mohli pýtať, čo nám hovorí náš mozog, a podľa toho zmeniť svoje presvedčenia. Zosúlaďte svoje presvedčenie s faktami čo najlepšie a nechajte svoju činnosť viesť pravdou.

Zdroj: psychologytoday.com, unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie