Kúpa rodinného auta: Aké máte možnosti financovania? 

0
Kúpa rodinného auta: Aké máte možnosti financovania? 

Vybavovanie nákupov, vozenie detí do školy alebo na krúžky, či výlety s celou rodinou. Bez auta sa dnes zaobíde už len máloktorá z nás. Obstaranie nového vozidla však môže byť pre mnohé rodiny značnou finančnou záťažou, ktorá ovplyvní finančný rozpočet na dlhšie obdobie. V prípade, že nemáte dostatok úspor na to, aby ste si auto kúpili v hotovosti, existujú aj ďalšie spôsoby financovania. Čítajte ďalej a rozhodnite sa pre spôsob, ktorý bude najviac vyhovovať vašim možnostiam.

Prvé kroky

Skôr, ako prikročíte k samotnému výberu vozidla, je potrebné dobre poznať finančné možnosti a stanoviť si rozpočet. Jedna vec je cenovka na vozidle a druhá sú prevádzkové náklady, či poplatky spojené s obstaraním a servisom. Vozidlo zakúpené v hotovosti poznačí účet kupujúceho najviac v momente kúpy. Autá na splátky zase nepredstavujú nárazové zaťaženie rozpočtu. V tomto prípade si však dajte pozor na vysoké úroky alebo poplatky za sprostredkovanie, o ktorých sa informujte v dostatočnom predstihu.

Dôkladné porovnanie rôznych možností vám pomôže vybrať ten najvhodnejší spôsob financovania pre vás. V prípade, že sa v problematike neorientujete alebo len chcete poznať názor odborníka, nebojte sa obrátiť na finančného poradcu s akoukoľvek otázkou, či pochybnosťou týkajúcou sa financovania auta. Šikovný poradca vám totiž dokáže ušetriť nemalé finančné prostriedky.

Zdroj: pexels.com / Negative Space

Kúpa vozidla v hotovosti

Najjednoduchším, no pre veľkú časť rodín nedosiahnuteľným, spôsobom kúpy nového rodinného auta je úhrada plnej výšky z vlastných úspor. Výhodou je, že neplatíte žiadne úroky, či poplatky s tým spojené. Odpadávajú aj otravné byrokratické záležitosti a tony papierov, formulárov a zmlúv. Nevýhodou môže byť, samozrejme, vysoké zaťaženie rodinného rozpočtu, s čím sa však pri kúpe auta v hotovosti musí počítať.

Úver z banky alebo financovanie predajcom

Častým riešením, po ktorom siahajú pri kúpe vysnívaného vozidla mnohé rodiny, je bezúčelový spotrebný úver, prípadne auto úver priamo z banky. Svojho nového tátoša tak po schválení úveru môžete mať takmer okamžite. Keď sa chcete vyhnúť návšteve pobočky banky, zvoliť si môžete financovanie predajcom, ak má túto službu v ponuke. Atraktívnym produktom je napríklad financovanie na pätiny, ktoré je ideálnou voľbou v prípade, že máte nasporenú aspoň pätinu kúpnej ceny. Najlepšie urobíte, keď si možnosti financovania preveríte priamo s konkrétnym predajcom.

Zdroj: pexels.com / Andrea Piacquadio

Auto na lízing

Po lízingu siahajú rodiny zväčša v prípade, ak sa nechcú zadlžovať alebo im úver v banke schválený nebol. V zásade znáša nákup vozidla lízingová spoločnosť, ktorá vám ho následne prenajíma. Vy sa tak vlastníkom auta stanete až po tom, čo uhradíte všetky splátky, poplatky a akontácie. Výhodou je, že lízingová spoločnosť v porovnaní s bankou hodnotí len váš príjem a nie celkovú finančnú situáciu. To, či by bola táto možnosť ideálnym riešením práve pre vás, zistíte po zvážení všetkých spôsobov financovania.

Zdroj foto: pexels.com / Peter Fazekas

žiadne príspevky na zobrazenie