Láska spisovateľa C.S.Lewisa: Vo svete, ktorý ženy umlčiaval, ona našla svoj hlas

0
Láska spisovateľa C.S.Lewisa: Vo svete, ktorý ženy umlčiaval, ona našla svoj hlas

Nedávno sa mi dostala do rúk kniha Ako som sa stala pani Lewisovou. Kniha ma tak pohltila, že som sa vyslovene tešila, kedy už bude večer a budem môcť čítať.

Kombinácia romantiky, vzťahu, vyjadrovania pocitov, lásky k písaniu a ku knihám spolu so spiritualitou blízkou C. S. Lewisovi chytí za srdce.

Príbeh lásky medzi Joy Davidmanovou a C. S. Lewisom

Autorka beststellerov Patti Callahanová podľa New York Times prichádza s výnimočným historickým románom o Joy Davidmanovej. C.S. Lewis ju označuje ako „celý svoj svet“. Joy, matka dvoch synov trpí alkoholizmus a podvádzanie jej muža Billa, ktorý sa živí ako spisovateľ. Ale nedarí sa mu podľa jeho predstáv. Joy taktiež miluje knihy a písanie, je úspešnou spisovateľkou, svoje nápady posúva aj mužovi Billovi. Ten však vyžaduje od nej v prvom rade starostlivosť o domácnosť a rodinu. Neustále sa do nej naváža a nie je spokojný. Ona trpí jeho neveru, vnútorne je veľmi nešťastná.

„Ak chceš poraziť temnotu naokolo, musíš najprv poraziť temnotu vo svojom vnútri.“

Aslan, Dobrodružstvá lode Ranný pútnik, C. S. Lewis

Ako som sa stala pani Lewisovou, knihaNa radu svojho priateľa Joy napíše list o hľadaní duchovných otázok a zmyslu života C. S. Lewisovi, známemu ako Jack.

Autor Narnie, ktorú jej deti zbožňovali. Netušila, či vôbec odpíše. Z jej strany to bol pokus. Listy však odhalili zákutia ich sŕdc. Zblížia sa. Stanú sa z nich spriaznené duše.

Joy mu píše: „Pán Lewis, cítim sa stratená v tom, čo Dante nazýva „tmavým lesom, v ktorom cesta úplne zmizla.“ Materstvo je nesebecké. Písanie je sebecké. Zrážka medzi týmito dvoma nepoddajnými pravdami vedie k tomu, že kráčam po tenkom lane. Každý deň z neho padám, a tak všetkým ubližujem.“

Lásku našla v nepravdepodobnom priateľstve

Joyin zdravotný stav sa zhoršuje, potrebuje zmenu prostredia. Rozhodne sa ísť do Anglicka a spojiť to s návštevou pisateľa listov, Jacka. Medzitým jej muž Bill začína nový život so ženou, od ktorej to Joy vôbec nečaká. Ide o jej vlastnú sesternicu, ktorej ona podala pomocnú ruku a možnosť druhého domova.

Po návrate do Ameriky sa rozhodne ukončiť nefungujúce manželstvo a začať žiť nanovo. Spolu so synmi odchádza do Anglicka.

„Nehnevaj sa preto, že som žena.

A tak mám pery, ktoré túžia byť pobozkané.“

Sonet XXXIX, Joy Davidmanová

Človek by si myslel, že jej láske voči Jackovi nemôže nič brániť. No jeho srdce je prikryté tajomstvom, ťažko sa dostať k hĺbke jeho citov. Sú si tak blízki, a pritom akoby vzdialení.

Joy ako nezávislá samostatná  žena a matka, skvelá spisovateľka sa však nevzdáva a pomáha Jackovi pri písaní kníh, je jeho inšpiráciou. Nebyť jej, nebolo by skvelých kníh, ktoré napísal. Pre Joy to nebolo ľahké, v  tej dobe ženy boli v úzadí a starali sa o krb domova. Ona bola iná, smelá, odvážna. Vášnivo celým srdcom milovala Jacka, no svoje city vylievala do písaných slov.

Krásna kombinácia lásky ku knihám, písaniu a hlboké úprimné priateľstvo sprevádza každé slovo, každý dotyk.

Posúďte sami:

„Láska, ktorú k tebe cítim, vyvstala most k môjmu skutočnému ja, Joy. K tomu ja, ktorého som sa bez teba dokázal dotknúť len občas. Nevadí mi, že súčasťou toho všetkého je aj bolesť.“

„Prečo nám tak dlho trvalo, kým sme si to všetko všimli? Kým sme si to uvedomili?“

Namiesto odpovede ma pobozkal. Niekedy je práve bozk najlepšou odpoveďou, pomyslela som si a bozk som mu vrátila. Kráčali sme pomaly a každý krok bol pre nás víťazstvom, pretože kedysi mi povedali, že už nikdy nebudem chodiť. Vlastne som už dávno mala ležať pod zemou. Pred záhradou som sa zastavila, pustila som Jackovu ruku a dotkla sa jeho tváre. „Už len to, že tu stojím a rakovina sa zastavila, je pre mňa zázrak, o ktorý si sa postaral ty.“

„Láska vždy koná tak, ako je pre toho druhého najlepšie, nie som si však istý, či som mal v tomto nejaké slovo. Viem len to, že ak by som sa o to vedel postarať, určite by som to urobil. A Boh možno urobil to isté.“

„Zakaždým si vyberiem len a len teba, Jack. Aj s touto rakovinou. Aj s týmto utrpením. Aj so všetkým, čo bolo predtým. Aj tak by som si vybrala len teba, vybrala by som si tento večer v záhrade a to, ako sa o seba opierame.“

Jack si ma pritiahol tak blízko, ako nám to naše fyzické zábrany dovoľovali. Do cesty sa nám priplietli palice a v kostiach sa ozvala hlboká bolesť.

Hodnú chvíľu sa nad nami vznášalo mlčanie, to úžasné mlčanie. „Pracoval si ráno na novej knihe?“ opýtala som sa potom.

„Áno, ale zároveň som rátal minúty do chvíle, keď sa zobudíš. Nevedel som sa sústrediť, pretože som vedel, že čakáš. Ťažko sa pracuje na Žalmoch, keď vieš, že na prízemí spí človek, ktorého miluješ.“

Prečítajte si aj rozhovor s autorkou romantického románu Tajomstvo Opery

O autorke:

Ako som sa stala pani Lewisovou, Patti Callahanová
Patti Callahanová

Patti Callahanová je autorkou viacerých New York Times bestsellerov. Jej tvorba je uverejňovaná v poviedkových zbierkach, antológiách, časopisoch a na blogoch. Pôvodne pracovala ako špecializovaná pediatrická sestra, teraz sa však na plný úväzok venuje písaniu. S manželom vychováva tri deti a žije v Južnej Karolíne.

Čo hovoria o knihe Ako som sa stala pani Lewisovou:

„Tento príbeh ma strhol ako vlna, úplne ma očaril a naplnil nádejou. A nebolo to len tým, že som zistila, čo sa odohrávalo v zákulísí kníh C. S. Lewisa, ale aj preto, že som spoznala ženu, ktorá si získala jeho srdce. Tento román je klenot, a to od prvej strany až po poslednú.“ (Lisa Wingateová, autorka románu Kým sme boli svoji)

„Patti Callahanovej sa podarilo dostať Joy Davidmanovej pod kožu, a tak čitateľovi poodhalí jej zvedavú myseľ a srdce. Sme svedkami toho, ako sa Joy Davidmanová snaží stať samostatnou ženou v 50. rokoch, keď ženy veľmi nemali na výber…Ide o výnimočný životopisný román.“ (Lynn Cullenová, autorka knihy Pani Poová)

 

žiadne príspevky na zobrazenie