Legenda o Santa Clausovi: Je azda v každej vianočnej rozprávke, má svoj pútavý príbeh

0
Legenda o Santa Clausovi: Je azda v každej vianočnej rozprávke, má svoj pútavý príbeh
Zdroj: Unsplash.com/krakenimages

Santa Claus je ikonická postava, ktorá sa spája s Vianocami po celom svete. Jeho obraz je často spojený s radostnými sviatkami, darčekmi a dobrými skutkami. Ale ako vznikla táto fascinujúca legenda? Pustite sa s nami do histórie a objavte pôvod tejto zaujímavej postavy.

Hoci nám bolo na Slovensku od detstva hovorené, že darčeky nosí Ježiško, v iných krajinách to je práve Santa Claus, ktorý má svoj legendárny červený kostým a bielu bradu a vlasy.

Pôvodné korene: Svätý Mikuláš

Začiatky legendy o Santa Clausovi siahajú až do dávnych čias a súvisia s postavou svätého Mikuláša, ktorý žil v 4. storočí v Maloázijskej oblasti Lýria (dnešná Turecko). Svätý Mikuláš bol známy svojou láskavosťou a dávaním darov tým, ktorí ich potrebovali.

Zmena postavy v Amerike

S príchodom európskych prisťahovalcov do Ameriky sa začala meniť aj legenda o svätom Mikulášovi. V 17. a 18. storočí sa v Holandsku stal populárnym sviatočným zvykom obdarúvať deti malými darčekmi na deň svätého Mikuláša. Táto tradícia sa neskôr presunula do Ameriky a začala sa kombinovať s inými sviatočnými tradíciami. Deti si určite nesťažovali.

Vplyv literatúry a médií

Rozvoj literatúry a médií v 19. storočí prispel k formovaniu moderného obrazu Santa Clausa. Významným príspevkom k tejto legendárnej postave bol básnický diel „A Visit from St. Nicholas“ (známy aj ako „The Night Before Christmas“), ktorý bol publikovaný v roku 1823. Tento príbeh formoval našu predstavu o Santa Clausovi ako veselom, plnoštíhlom starcovi s bielou bradou a vrecom plným darčekov.

Komercializácia a svetová popularita

V 20. storočí sa legenda o Santa Clausovi stala globálnym fenoménom. Komercializácia Vianoc a masová produkcia reklám, filmov a televíznych programov prispeli k rozšíreniu obrazu Santa Clausa po celom svete. Dnes je táto legenda známa v mnohých kultúrach a je spojená s rôznymi sviatočnými zvykmi a tradíciami.

Legenda o Santa Clausovi je fascinujúcim príkladom, ako sa historické udalosti, kultúrne tradície a literatúra spájajú a formujú populárne sviatočné postavy. Od skromného svätého Mikuláša v 4. storočí až po moderného Santa Clausa v 21. storočí, táto legenda prešla mnohými zmenami a adaptáciami. Napriek všetkým zmenám však stále zostáva symbolom radosti, dávania a sviatočnej atmosféry pre mnohé generácie po celom svete. A treba uznať, že to naozaj má svoje krásne rozprávkové čaro.

žiadne príspevky na zobrazenie