Lekár vám v ambulancii venoval minimum svojho času. Ako to zmeniť?

0
Lekár vám v ambulancii venoval minimum svojho času. Ako to zmeniť?

Poznáte ten scenár určite aj vy. Prídete k lekárovi s problémom a máte na neho aspoň tisíc otázok. Lenže lekár vás rýchlo vyšetrí, zapíše do karty a podá recept s tým, že v prípade potreby máte zatelefonovať. A ste vybavení.

Domov odchádzate síce s liekmi, ale hlavou plnou nezodpovedaných otázok, na ktoré ani neviete, kde hľadať odpovede. Pri preplnenej čakárni sa tomu lekárovi niet čo čudovať, no kde hľadať odpovede na tie otázky, ktoré nie sú až tak úplne medicínskeho charakteru, ale odpovede potrebujeme.

Čo všetko môžem robiť so svojou zdravotnou dokumentáciou? Čo je to informovaný súhlas? Musím vždy predkladať preukaz poistenca? Ako dlho ambulancia uchováva moje osobné údaje? Zverejňuje alebo poskytuje ich niekomu? Ako je to s Covid očkovaním a deťmi? V zahraničí sa už očkujú deti od 12 rokov a čo u nás? Bežné otázky, na ktoré často ani samotný lekár nevie odpovedať. Na pomoc prichádza portál ambulancia.online.

Práva a povinnosti, ktoré je dobré poznať pred vstupom do ambulancie

Nie je žiadnou novinkou, že na Slovensku dlhodobo chýbajú lekári, zdravotné sestry či iný zdravotnícky personál. V ambulanciách tak dochádza k značnému nepomeru. Času je málo, pacientov čoraz viac. Neúmernosť sa zvyšuje ešte výraznejšie, keď do ordinácie príde pacient, ktorý má na jazyku aj množstvo praktických otázok. „Lekár v ordinácii rieši apriori otázky medicínskeho charakteru.

Niežeby nechcel poradiť aj s tými praktickými, korektné odpovede možno do detailu neovláda, alebo nemá čas riešiť problémy až do ich jadra. A aby bolo takýchto situácií postupne menej a naopak, informovaných pacientov viac, prichádzame s webom ambulancia.online,“ vysvetľuje zakladateľ portálu JUDr. Ivan Humeník, PhD., odborník na medicínske právo.

Prečítajte si aj: Zubná lekárka Beáta Marčanová: Mám pacienta, ktorý klame, že ho bolí zub, aby k nám mohol ísť

Aké odpovede nájdete na portáli?

Portál má za cieľ prinášať odpovede na čo najširšie spektrum otázok, ktoré by mohli pacientov zaujímať a neustále toto spektrum rozširuje o otázky všeobecné i odborné. Všetky majú spoločného menovateľa. Sú prevažne praktického rázu, nie také, pri ktorých by sa mohol pacient sťažovať, že mu lekár neodpovedal na nejakú nejasnosť vo veci konkrétneho zdravotníckeho výkonu. Sú to otázky, ktoré nie sú viazané v zákone, teda lekár nie je povinný o nich informovať pacienta.

Odbornosť, aktuálnosť, zrozumiteľnosť

Zmyslom projektu je pripraviť pacienta na vstup do zdravotného systému a zároveň vytvoriť dôveryhodný zdroj poznatkov, na ktorý môže každý lekár odkázať svojho pacienta, prípadne sa dovzdelávať aj sám. Samotný tvorca myšlienky hovorí, že „hlavné je priniesť informácie, ktoré sú predovšetkým odborné, vždy aktuálne a v neposlednom rade zrozumiteľné širokej verejnosti.

Aby bolo možné splniť všetky tieto atribúty, na ich spracovaní spolupracujeme s viacerými odbornými spoločnosťami, čo je zárukou, že sa k vám dostanú vždy iba overené informácie. Hoaxy tu nemajú žiadne miesto.“ Odpovede sa revidujú každý mesiac, takže si pacient môže byť istý, že má pred sebou vždy „čerstvé“, aktuálne platné informácie. Obava, že lekárskym pojmom nebudete rozumieť nie je na mieste.

Tvorcami portálu ambulancia.online sú ľudia, ktorí vysvetľujú ľudom spôsobom, ktorý pochopí každý. Medicínsky slovník nebudete vôbec potrebovať.

Kto za tým stojí?

Portál ambulancia.online začal napĺňať svoju misiu v roku 2020, keď sa Komora pre medicínske právo – MEDIUS, rozhodla uviesť ho do života. Keďže ide o projekt, ktorý neodpovedá na otázky medicínskeho charakteru, mimoriadne dôležitá je spolupráca s Komorou pre medicínske právo s advokátskou kanceláriou h&h PARTNERS., ktorá sa zaoberá hlavne medicínskym a farmaceutickým právom.

A ak vás zaujíma, ako prebieha zber poznatkov, je to celkom náročný proces. Každý projekt má prideleného právnika, ktorý jednak otázky koncipuje a zároveň formuje odpovede po kontakte s odborníkmi. Dobrou správou je, že publikované informácie sú dostupné všetkým záujemcom bez poplatkov – úplne zadarmo.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu