Lekári sa vyjadrili k nezvyčajnej téme – ako často sa sprchovať a umývať si vlasy?

0
Lekári sa vyjadrili k nezvyčajnej téme – ako často sa sprchovať a umývať si vlasy?
pixabay.com

Pre zdravý životný štýl je dôležitá správna osobná hygiena. Newyorský kardiológ Steven Reisman vysvetľuje, že umývanie vlasov, čistenie zubov a pravidelné sprchovanie pomáha zbaviť sa choroboplodných zárodkov, parazitov a iných potenciálne infekčných látok.

„Denne prichádzame do styku s choroboplodnými zárodkami a vírusmi, ktoré môžu spôsobiť ochorenie,“ hovorí. „Prevencia pravidelného programu osobnej hygieny je dôležitá, aby sa zabránilo chorobe.“

A hoci už pravdepodobne viete, aké základné hygienické úlohy by ste mali robiť, možno si neuvedomíte, ako často by ste ich mali robiť. Zisťovali sme u lekárov a ďalších odborníkov, aby sme zistili, ako často by ste si mali umývať vlasy, ruky, nohy a pod.

Ako často by ste si mali umývať vlasy?

Ako často by ste si mali umývať vlasy, sa v dnešnej dobe zdá byť populárnou otázkou. A hoci niektorí tvrdia, že by ste si mali vlasy umývať každý deň, iní tvrdia, že menej je viac. Je to preto, že neexistuje jednoznačná odpoveď na to, ako často by sa mali ľudia umývať šampónom – záleží to na osobných preferenciách aj na type vlasov.

„Vlasy každého človeka sú odlišné, pokiaľ ide o ich vek, etnické pozadie, úroveň aktivity a typ vlasov – to všetko určuje, ako často si vlasy treba umývať,“ povedala pre kliniku v Clevelande dermatologička Shilpi Khetarpal, MD. Poznamenáva, že staršie ženy, afroamerické ženy a ženy so suchšími vlasmi by sa všeobecne mali umývať menej často.

„Ani pri každodennom cvičení si nemusíte vlasy umývať každý deň,“ hovorí Shilpi Khetarpal. „Pacientom zvyčajne odporúčam dodržiavať štandardný program umývania vlasov, či už je to trikrát týždenne, raz za týždeň alebo raz za dva týždne, bez ohľadu na úroveň aktivity.“

Ako často by ste sa mali sprchovať?

Možno vás prekvapí, keď počujete, že sa pravdepodobne sprchujete viac, ako je potrebné. Podľa Medical News Today stačí, keď sa budú niektorí ľudia – konkrétne menej aktívni starší dospelí – sprchovať len dvakrát týždenne.

Deťom vo veku od 6 do 11 rokov sa stačí sprchovať každých pár dní, zatiaľ čo tínedžeri by sa mali sprchovať každý deň. A samozrejme, ľudia, ktorí veľa cvičia, sa musia sprchovať častejšie. V zásade platí, že ak sa cítite čistí, nemusíte sa obávať vynechať sprchovanie. Pri kúpaní sa viac, ako je potrebné, z pokožky odstránia dobré baktérie, vďaka čomu budete náchylnejší na infekciu.

Foto: pixabay.com

Ako často by ste si mali umývať zuby?

Mali by ste si umývať zuby každé ráno a každý večer pred tým, ako idete spať, hovorí Kelly Hancock, registrovaná dentálna hygienička a blogerka v oblasti ústneho zdravia spoločnosti Toothbrush Life. Hancock tiež navrhuje večerné čistenie medzi zubami, aby ste ich posilnili a dali svojej zubnej paste šancu „pôsobiť svojou mágiou“.

A hoci pri ústnej hygiene je čistenie medzi zubami dôležité, nemusí to nutne znamenať, že musíte používať zubnú niť ako takú. Podľa Daniela Balaze, DMD, zubára z južnej Kalifornie, veľa ľudí namiesto toho používa na čistenie medzi zubami medzizubné kefky, mäkké špongie, gumové špičky, vodné špongie a hydro-flossery.

Prečítajte si: História umývania rúk – tento zvyk sa presadil až po miliónoch úmrtí

Ako často by ste si mali umývať ruky?

Podľa WebMD nezáleží na tom, koľkokrát si denne umývate ruky; sú to situácie, v ktorých sa musíte umyť. Takže, čo sú to vlastne tie situácie? Pred, počas a po príprave jedla; než budete jesť; po použití kúpeľne; po smrkaní z nosa, kašľaní alebo kýchaní; po tom, čo sa dotknete zvieraťa; po tom, čo nakŕmite domáceho maznáčika; a po tom, čo sa dotknete odpadu.

Ako často by ste si mali strihať nechty?

Aj keď sa vám môže zdať manikúra malichernosťou, strihanie nechtov je dôležitá časť osobnej hygieny. Vaše nechty na rukách aj nechty na nohách by mali byť „podľa potreby krátke, pretože špina môže spôsobiť infekciu,“ hovorí Matthew Ross, spoluzakladateľ a prevádzkový riaditeľ spoločnosti The Slumber Yard.

Aj keď neexistuje žiadny tajný vzorec na to, ako často by ste si mali nechty strihať, keď spozorujete, že sa vám pod nechtami hromadia nečistoty, vyčistite ich.

Foto: pixabay.com

Ako často by ste mali prať plachty?

Väčšina z nás nemá tendenciu príliš premýšľať o čistení a výmene obliečok, ale podľa Rossa v skutočnosti obsahujú veľa baktérií a choroboplodných zárodkov. V skutočnosti je potrebné ich prať oveľa častejšie, ako si myslíte.

„Nezáleží na tom, koľkokrát sa každý deň sprchujete. Mali by ste si každý týždeň prať plachty a obliečky na vankúše,“ hovorí. „Týmto sa zbavíte baktérií a obnovíte prostredie spánku.“

Ako často by ste si mali umývať nohy?

Ľudia majú tendenciu preskočiť túto dôležitú úlohu osobnej hygieny, pretože predpokladajú, že namočiť si nohy a mydliť sa v sprche je dosatočné. Podľa Velimira Petkova, DPM, pediatra z New Jersey, by ste si však mali umývať nohy každý deň.

„Vaše nohy sú pokryté baktériami podobne ako zvyšok tela. Môžu sa tiež spotiť, ak nosíte uzavreté topánky alebo zhromažďujete prach a nečistoty, keď chodíte bosí,“ hovorí. „Ak si ich nebudete dôkladne umývať, môže to spôsobiť nepríjemný zápach, plesňovú infekciu, mykózu nôh a bradavice.“

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

Ohodnoťte článok

5

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu