Lenka Cenigová – ako sa z majsterky sveta stala úspešná podnikateľka

0
Lenka Cenigová – ako sa z majsterky sveta stala úspešná podnikateľka

Lenka Cenigová je akčná žena a mama troch detí, ktorá okrem toho, že v minulosti rerezentovala Slovensko na paralympiáde, pustila sa aj do podnikania. A to veľmi úspešne. Značka Be Lenka kraľuje v ponuke nosičov pre deti či barefoot obuvi. V rozhovore nám prezradila:

  • ako začínala s podnikaním
  • čím sú výnimočné barefoot topánky
  • čo bolo najťažšie pri vývoji topánok
  • aké úspechy v atletike sa jej podarilo dosiahnuť
  • ako sa jej darí skĺbiť materstvo a podnikanie

Vaša firma Be Lenka už niekoľko rokov vyrába nosiče a bundy pre tehotné ženy. Aké boli začiatky vášho podnikania?

S mojím parťákom Jurajom sme boli obaja odjakživa podnikaví. Každý z nás mal svoju firmu. Juraj predával šatky na nosenie detí a ja som mala firmu na výrobu nosičov pre deti. V auguste 2017 sme sa s Jurajom náhodou stretli, slovo dalo slovo a začal sa písať náš spoločný Be Lenka príbeh. Musím povedať, že som mala veľké šťastie, že som Juraja stretla, pretože bez neho by určite naša firma nebola tam, kde je teraz. A ako bonus som spoznala aj super kamaráta.

Začiatky Be Lenky neboli úplne najružovejšie, dlho sme hľadali spoľahlivých dodávateľov a budovali našu vlastnú dielňu. Všetko sme robili s víziou toho, že robíme to, čo nás baví a tvoríme niečo, čo má zmysel a zlepšuje ľuďom život.

Ako ste prišli na nápad venovať sa barefoot obuvi? 

Obaja sme nosili barefoot topánky a obúvali sme ich vlastným deťom. Stále nám však na trhu chýbali barefoot topánky, ktoré by mali šmrnc a boli naozaj pohodlné a pekné. Tak nám jedného dňa na služobnej ceste napadlo, že by sme si mohli urobiť vlastné Be Lenka barefoot topánky. Zapadalo to aj do nášho konceptu, pretože väčšinou nosiace mamičky a oteckovia inklinujú k zdravému životnému štýlu a dbajú o svoje telo a nohy a o zdravie svojich detí. Chceli sme im ponúknuť viacero takýchto produktov na jednom mieste.

Skúste našim čitateľkám priblížiť barefoot obuv. Aké sú jej benefity? 

Barefoot obuv je jednoducho topánka, ktorá poskytuje vašim nohám dokonalý komfort. Vaše nohy sa nemusia prispôsobovať topánke ako je to v klasickej obuvi. Barefoot topánky sa totiž prispôsobujú vašim nohám.

Zdroj foto: archív Lenky Cenigovej

Základ barefoot obuvi je v tom, že má dostatočne širokú špičku, aby nijakým spôsobom neobmedzovala, neutláčala a nedeformovala prsty. Ďalej je to flexibilná, maximálne 6 mm hrubá podrážka, ktorá dovoľuje chodidlám prispôsobovať sa povrchu, po ktorom človek kráča a tým zapájať väčšie množstvo svalov.

Barefoot topánky nemajú žiadny podpätok a toto napomáha lepšiemu držaniu tela a tým pádom aj prispieva k zlepšeniu problémov s chrbticou a celkovo s pohybovým ústrojenstvom. Stačí raz skúsiť a väčšinou sa už človek, ktorý začne chodiť v barefoot, nedokáže a ani nechce vrátiť ku klasickej obuvi.

Čím špecifickým sa vyznačuje vaša značka?

Naša značka Be Lenka sa vyznačuje kvalitnými produktami vyrobenými z lokálnych materiálov a výrobou. Dávame si záležať na zákazníckom servise. Veríme, že spokojní zákazníci sa k nám radi vrátia a radi nás doporučia ďalej.

Snažíme sa byť viac ekologický. Odstrižky, ktoré zostávajú pri strihaní našich šatiek, putujú do chránenej dielničky, kde z nich ďalej zdravotne znevýhodnení vyrábajú krásne a užitočné veci. Veľmi si vážime aj našich zamestnancov, bez ktorých by to nešlo a dbáme na to, aby boli u nás spokojní a šťastní.

Zdroj foto: archív Lenky Cenigovej

Ako vznikali prvé modely topánok – aký je postup? Navrhujete ich vy?

Náš prvý model topánok bol model Elegance. Navrhli sme si ho spolu s Jurajom ako topánku, ktorá by bola využiteľná na viaceré aktivity počas celého roka. Spolu sme načrtli návrh a s našimi technológmi dali dokopy šablóny a počítačové vizualizácie. Najdlhšie nám trval vývoj kopyta.

Ďalej sme museli vybrať vhodné materiály, ktoré spĺňajú najprísnejšie kritériá kvality. Našli sme vhodný materiál na podrážku a všetky tieto časti sa najprv musia vyseknúť z vybraných materiálov a potom putujú do šijacej dielne, kde nám naše šikovné pracovníčky ušijú prvý prototyp zvršku, na spodkovacej dielni sa zvršok nasadí na podrážku a ide do lisu.

Takýto prototyp sme dlhodobo testovali, či vydrží všetko, na čo je určený. Od prvého nápadu k výrobe nám to trvalo rok a pol, ale určite to stálo za to.

Aký materiál používate?

Na výbere materiálov si dávame extra záležať. Kvalita je na prvom mieste. Všetky materiály máme výhradne od európskych dodávateľov a investujeme do prvotriednych materiálov.

Čo je pri podnikaní podľa vás to najťažšie?

Podľa mňa je najťažšie nájsť spoľahlivých dodávateľov, ktorí dodržia termíny a dohodnutú kvalitu.

Nie je tajomstvo, že sa odmalička venujete športu. Aké úspechy máte za sebou?

Odmalička ma otec viedol k športu. Naučil ma všetky športy a nakoniec som sa profesionálne venovala atletike.

Za najväčší úspech a vrchol mojej kariéry považujem účasť na Paralympijských hrách v Londýne 2012. Bol to úžasný zážitok a všetka tá drina stála nakoniec za to. Okrem toho som 2x vyhrala Majstrovstvá sveta a Majstrovstvá Európy a držala som svetový rekord v skoku do výšky. Najväčšia výzva v športe bola pre mňa súťaženie so zdravými športovcami a medzi nimi som bola niekoľkokrát vicemajsterka Slovenska v skoku do diaľky aj do výšky.

Zdroj foto: archív Lenky Cenigovej

Okrem toho, že ste podnikateľka, ste aj mamina troch detí. Ako sa vám darí skĺbiť prácu s materstvom?

Mám tri úžasné detičky, dcérky 9 a 5-ročné a synčeka 2-ročného. Všetok svoj čas sa snažím venovať im. Niekedy je naozaj ťažké skĺbiť prácu a materstvo. Ale s podporou môjho manžela a mojich rodičov sa to zvládnuť určite dá. Všetci ma naozaj veľmi podporujú a pomáhajú mi, lebo vidia, že to, čo robíme v Be Lenke, má zmysel a budúcnosť.

Ak si pri tých všetkých aktivitách nájdete čas na seba, čomu sa rada venujete?

Hm, toho voľného času sama na seba veľmi nemám. Buď sa venujem práci, alebo deťom. Pre mňa je vlastne jedno aj druhé niečo, čo ma veľmi baví a napĺňa. Takže mi ten čas samej pre seba až tak nechýba. Keď náhodou predsa len nejaký čas zostane, tak si rada prečítam dobrú knihu alebo si pozriem nejaký oddychový film.

Aké máte plány do budúcnosti?

Naďalej chceme v Be Lenke ponúkať ľuďom kvalitné a pekné produkty. Chceme, aby sa k nám spokojní zákazníci vracali, aby si pri obúvaní našich topánok povedali vau, tak toto už áno. Chceme im prinášať slobodu a komfort. Radi by sme v budúcnosti otvorili vlastné predajne vo väčších mestách, kde by sme zákazníkom k našim produktom ponúkali aj odborné poradenstvo. Plánujeme ďalej expandovať na ďalšie svetové trhy a rozširovať portfólio našich produktov. Ale hlavne chceme stále robiť s láskou to, čo nás baví.

Skúste nám dať tri rady pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za svojím snom:

Ženy, plňte si svoje sny, aspoň to skúste a urobte pre to maximum. Za pokus to vždy stojí.

  • Nebojte sa vyhľadať odborné poradenstvo, čítajte, hľadajte informácie potrebné pre úspešné podnikanie.
  • Nesnažte sa robiť všetko samy. Dobrý zamestnanec, ktorý vie, ako na to, vám vo finále vie ušetriť kopec peňazí a úsilia.
  • Hľadajte možnosti, ako sa to dá a nie výhovorky, prečo sa to nedá.
Predošlý Aké sú najväčšie rozdiely medzi pohlaviami?
Pokračovať Najzákernejšie toxíny v kozmetike
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie