Najzákernejšie toxíny v kozmetike

0
Najzákernejšie toxíny v kozmetike

Kozmetický priemysel spravil v posledných rokoch poriadny kus práce. Jej výsledkom je postupná eliminácia vybraných škodlivých látok z jednotlivých produktov. Napriek tomu sa v bežne kupovanej kozmetike toxíny naďalej nachádzajú. Na niektoré z nich by sme si pri používaní výrobkov s ich obsahom mali dávať obzvlášť veľký pozor.

Formaldehyd

Škodlivina, ktorú poznáme z cigariet, farebných náterov či niektorých výrobných materiálov, má svoje miesto aj pri výrobe kozmetiky, kde plní úlohu konzervačnej látky. V minulosti sa formaldehyd najčastejšie objavoval v prípravkoch na narovnávanie vlasov. To smernica EÚ neskôr zakázala, no v malých množstvách je naďalej možné pridávať ho do lakov na nechty, očných tieňov či šampónov. S použitím takýchto prípravkov však opatrne. Nielenže škodia pokožke a oslabujú imunitný systém, môžu mať aj karcinogénne účinky.

Toluén

O nič menej škodlivý nie je toluén, ktorý má stabilné miesto pri výrobe lakov na nechty. Jeho použitie sa začalo obmedzovať aspoň pri parfumoch a farbách na vlasy. Napriek tomu s ním úrady neskoncovali, takže niektoré kozmetické značky vrátane tých svetoznámych ho naďalej pridávajú do svojich produktov, čo má negatívny dopad na fungovanie pečene alebo obličiek. Obzvlášť nebezpečný je pre tehotné ženy a ich imunitný systém.

Ftaláty

Na ftaláty v kozmetike sme si zvykli ako na niečo úplne bežné. Aj po rokoch neutíchajúcich bojov o ich vyradenie z kozmetického priemyslu sú prítomné vo väčšine parfumov, toaletných vôd či deodorantov. Nechýbajú ani v ďalších druhoch produktov, ktoré disponujú akoukoľvek vôňou. Práve ftaláty sú totiž zodpovedné za dosiahnutie voňavého efektu aj v kondicionéroch či šampónoch. Daňou za ich pravidelné používanie môžu byť rozličné hormonálne poruchy. Podľa viacerých štúdií dokonca zvyšujú riziko neplodnosti.

Parabény

Skupinou ďalších zákerných toxínov, s ktorými sa v malých množstvách bežne stretneme pri väčšine druhov kozmetiky, sú parabény. V tomto prípade to ale neplatí o každej jednej látke spadajúcej do tejto kategórie. Experti na toxíny rozlišujú medzi nebezpečnými a neškodnými parabénmi. Obe skupiny síce chránia make-up, krémy či čistiace pleťové vody pred plesňami a mikroorganizmami, no tie prvé pôsobia nepriaznivo na hladinu estrogénu, čo môže vyústiť do hormonálnych problémov. Týka sa to najmä metylparabénu a propylparabénu, ktoré môžu spúšťať aj silné kožné alergické reakcie.

Foto: www.pixabay.com

Sulfáty

Práve sulfáty sú dôvodom, pre ktorý sprchové gély a šampóny penia. Vo väčšine výrobkov za to môže Sodium Laureth Sulfate, ktorý je najčastejšie využívaným sulfátom aj napriek svojmu negatívnemu vplyvu. Poškodzuje najmä vrchnú ochrannú vrstvu pokožky, v dôsledku čoho sa koža skôr spáli, zapáli alebo sa inak naruší jej stav. Podobne účinkujú aj ďalšie príbuzné látky ako Sodium Lauryl Sulfate alebo Ammonium Laureth Sulfate.

Dioxán

Aj táto látka súvisí s penivosťou šampónov a sprchových gélov. Na rozdiel od sulfátov je ale ťažké identifikovať jej prítomnosť v zložení. Keďže vzniká skôr ako vedľajší produkt iných použitých látok, pojem dioxán nie je vždy povinné uvádzať na etikete daného výrobku. O to viac sú produkty s jeho obsahom nebezpečnejšie a u spotrebiteľov napomáhajú k poškodeniu bunkových membrán.

Triclosan

Medzi najzákernejšími toxínmi v kozmetike nechýba ani triclosan. Ten je využívaný kvôli svojej schopnosti pôsobiť ako účinná antibakteriálna látka pridávaná do mydiel, deodorantov aj zubných pást. Popri priaznivom vplyve na organizmus však má aj negatívny dopad, ktorý vedie k narúšaniu hormonálnej rovnováhy. Jej dlhodobé užívanie môže viesť až k poruchám fungovania štítnej žľazy alebo k nerovnováhe pohlavných hormónov.

Kvalita kozmetických produktov je v porovnaní s potravinami kontrolovaná pomerne menej. Aj preto je úplná eliminácia škodlivých látok v jednotlivých produktoch zdĺhavým procesom. Prispieť k jeho urýchleniu ale môžu aj samotní spotrebitelia. Kúpou kozmetiky s minimálnym až nulovým obsahom týchto najzákernejších toxínov totiž tlačia na výrobcov, aby vyhoveli ich požiadavkám a posielali na trh kvalitnejšie a menej škodlivé produkty.

Prečítajte si aj: Čím trpí pleť pod rúškom?

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie