Londýnske Design Museum si pripomína život Amy Winehouse veľkou výstavou

0
Londýnske Design Museum si pripomína život Amy Winehouse veľkou výstavou

V lete to bude už 11 rokov, čo ikona britskej pop music opustila svet. Jej dielo však žije ďalej, a to nielen prostredníctvom množstva skladieb, ktoré ovplyvnili hudobnú scénu. Po Amy Winehouse ostalo aj mnoho predmetov a artefaktov, ktoré umožňujú spomínať na veľkú osobnosť formou rôznych výstav.

Jedna z takýchto výstav, ktorá sa detailne venuje životu Amy Winehouse, aktuálne prebieha v londýnskom Design Museum. Práve v ňom bola ešte pred niekoľkými týždňami otvorená výstava Amy: Beyond the Stage. Podľa organizátorov aj viacerých návštevníkov ide o jednu z najväčších výstav, aké boli doposiaľ na počesť slávnej britskej speváčky zorganizované.

Pestrá expozícia zo života Amy

Londýnske múzeum vsadilo v súvislosti so spomínanou výstavou najmä na pestrosť. Amy: Beyond the Stage sa totiž nesie v znamení viacerých oblastí speváčkinho života, ktoré boli pre jej kariéru aj osobný život zásadné. Cieľom kurátorov výstavy bolo vytvoriť čo najviac pestrú expozíciu, ktorá umožní návštevníkom nazrieť na Amy Winehouse z viacerých uhlov pohľadu. Aj preto sa medzi vystavované exponáty dostali rôzne osobné predmety, hmotné artefakty aj duševné vlastníctvo britskej legendy.

Spomienky na hudobnú kariéru

Hlavnú časť rozmanitej expozície tvoria predmety pripomínajúce speváčkinu umeleckú prácu. Design Museum sa nevenuje iba obdobiu, kedy bola na vrchole, ale aj úplným začiatkom jej kariéry. V rámci predstavených exponátov sú vystavené zápisky z jej mladosti, medzi ktorými nechýbajú informácie o obľúbených umelcoch. Vystavené sú aj zápisky o hudobných štýloch, ktoré ju najviac ovplyvňovali. Do bohatej zbierky sa dostali aj úspešné nahrávky a informácie o ich vzniku.

Nechýbajú ani top módne kúsky

K pracovnému aj osobnému životu Amy Winehouse patrila nepochybne aj móda. Speváčka milovala rôzne štýly oblečenia od klasických konvenčných modelov až po výstredné  kúsky. Časť z nich sa objavila aj v londýnskom múzeu, kde môžu (nielen) fanúšikovia britskej ikony bližšie spoznať jej módny vkus. Niektoré z vystavených kúskov šokujú extravaganciou, ktorá bola pre Amy charakteristická. Iné prinesú pohľad na jej prirodzenosť a autentickosť, ktorou si získavala aj sympatie popredných módnych návrhárov.

Rôzne cenné predmety zo života

Pestrá expozícia pokračuje ďalšími exponátmi, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou života hudobnej legendy. Okrem textov, zápisníkov a vecí osobnej spotreby sa do zbierky dostali aj predmety, ktoré doposiaľ neboli nikde inde vystavené. V niektorých prípadoch sa jedná o veci zo súkromia, ktorých cieľom je ešte viac načrtnúť pozadie speváčkinho života. Bonusom tejto časti expozície je modrá gitara Daphne Fender Stratocaster, ktorá patrí medzi najvzácnejšie artefakty vystavené v rámci výstavy Amy: Beyond the Stage.

Vystúpenie Amy rovno v múzeu

Múzeum si pre návštevníkov pripravilo aj jednu špecialitu, ktorá má byť akousi čerešničkou na torte oživujúcou celý program návštevy. Tou je inštalácia Finale, na ktorej sa vzájomnou spoluprácou podieľali Chiara Stephenson a Studio Moross. Spoločne vytvorili atraktívnu inštaláciu, ktorá umožňuje zažiť vystúpenie Amy priamo v múzeu. Jeho vedenie zariadilo aj možnosť nahliadnuť do nahrávacieho štúdia, kde vznikali najúspešnejšie skladby dobýjajúce domácu aj zahraničnú hudobnú scénu.

Výstava potrvá až do 10. apríla

Zážitok z vystúpenia, z náhľadu do štúdia aj z prehliadky vzácnych exponátov sa priaznivcom Amy Winehouse naskytá až do apríla. Výstava Amy: Beyond the Stage potrvá do 10. apríla 2022, dokedy si fanúšikovia môžu pripomenúť život hudobnej hviezdy takýmto netradičným spôsobom. Dielo a odkaz Amy však bude prostredníctvom hitov, ktoré znejú v rádiách alebo na streamoch aj viac ako 10 rokov po úmrtí jednej z najvýraznejších osobnosti britskej scény, žiť naďalej aj po ukončení výstavy.

Prečítajte si aj: Ako si vytvoriť domácu galériu obrazov?

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie