Lucia Čišková: Veľa žien nie je v líderských pozíciách, lebo nemajú dobre vytvorené podmienky doma

0
Lucia Čišková: Veľa žien nie je v líderských pozíciách, lebo nemajú dobre vytvorené podmienky doma

„S povýšením prišlo viac zodpovednosti. O spánku sa dva roky nedalo veľmi rozprávať,“ spomína výkonná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Čišková na náročné obdobie v práci.

S moderátorkou Barbarou Jagušák sa v relácii Akčné ženy za volantom porozprávali o ženách vo vedúcich pozíciách, ale aj o autách. Testovali vozidlo Škoda Enyaq coupé RS iV.

„Si v oblasti, o ktorej sa hovorí, že tam málokedy dominujú ženy, podnikáš v auto-moto priemysle. Je to taký mýtus, že ženy ešte neprenikli do týchto kruhov, alebo sa to mení?“ pýta sa Barbara.

„V oblasti operatívneho lízingu som už deväť rokov, predtým štyri roky v inej firme, čo je už 13 rokov, a myslím, že sa to omaličky mení. „In“ je diverzita, tak sa viac hovorí o témach, ako mať viac žien v manažmente, aby bol vo firmách balans. Ale na tej stoličke, kde sedím ja, v top manažmente, je stále zriedkavé vidieť ženu. Firma pôsobí v piatich krajinách a na pozícii výkonnej riaditeľky som jediná žena,“ spomína Lucia.

„Ženy prinášajú do biznisu viac empatie… Máme aj vycibrený vkus a zmysel pre detail. Keď si sa dostala do firmy Business Lease, tak si niekedy zažívala diskrimináciu?“ pýta sa Babsy.

„Nie, žiadna diskriminácia nebola. Ale poviem, prečo som prešla z druhej firmy do tejto. Zistila som si, aký je postoj firmy k ženám a ženám v manažmente, a keď som sa rozhodovala, či ísť do Business Lease, tak bol pre mňa pozitívny signál, že ma oslovili, že chceli vyslovene ženu. Aj tým, že je to holandská firma, tak Holanďania sú za rovnoprávnosť, tak tam sa nikdy nevyskytuje názor, že muž je viac ako žena. A mám také zábavné príhody, že v Holandsku nie je zvykom, že muž otvorí žene dvere, tam je taká rovnoprávnosť, že otvor is sama,“ pousmeje sa Lucia.

Ako sa dá preraziť aj s malým dieťaťom?

„Keď si začala pracovať v Business Lease, išla si dosť skoro na materskú dovolenku, ale po krátkej dobe si sa vrátila späť a hneď si bola povýšená, tvoj synček mal pol roka. Ako si spomínaš na toto obdobie?“ pýta sa Babsy.

„Keď som otehotnela, vedela som, že si to musím naplánovať, spravili sme dohodu so šéfom. Vedela som, do čoho idem. Nebolo to ľahké obdobie, ale teraz aj s odstupom času chápem, na základe čoho sa mi to podarilo zvládnuť,“ spomína Lucia.

„Nedávno som si dala spraviť talentový test a vyšlo mi, že môj talent číslo jedna je pozitivita. To je to, čo ma podržalo. Zohnala som si full time opatrovateľku, v Business Lease mi vychádzali v ústrety, mohla som ísť o jednej domov, vedela som si ten čas vyskladať. Ale veľmi skoro som začala pracovať do štvrtej. S povýšením prišlo viac zodpovednosti a mala som vo firme veľké plány a ciele, tak som musela zamakať. O spánku sa dva roky nedalo veľmi rozprávať,“ hovorí s úsmevom.

„My ženy máme ten dar, že vieme skĺbiť rodinu s prácou. Ale musíme mať pre to vytvorené podmienky. Veľa žien nie je v líderských pozíciách, lebo nemajú dostatočne dobre vytvorené podmienky doma. Ja som ich vytvorené mala,“ opisuje Lucia.

Vo videu sa ešte dozviete:

  • Business Lease zdieľa s firmou Colliers v Bratislave krásne priestory. Aké sú tie benefity zdieľania priestorov?
  • Aké sú trendy v rámci mobility na Slovensku?
  • Majú klienta, ktorého by zastrešili výhradne s elektromobilmi?
  • Aký je proces transformácie vozového parku na elektromobily?
  • S kým Business Lease spolupracuje?
  • Podľa čoho si vyberať vhodné auto pre seba?

Krásne a úspešné ženy o rovnosti aj zodpovednom podnikaní v aute Škoda Enyaq coupé RS iV. Ďakujeme našim partnerom relácie: ŠKODA AUTO Slovensko a Business Lease Slovakia.

žiadne príspevky na zobrazenie