Študentka Zuzana Hrašková: Možnosť vytvoriť si vlastný startup je na nezaplatenie

0
Študentka Zuzana Hrašková: Možnosť vytvoriť si vlastný startup je na nezaplatenie

„Seeds for the Future by som odporučila každému, koho láka predstava vzdelávania sa a podieľaní sa na budovaní budúcnosti,“ hovorí Zuzana Hrašková (23 r.), študentka 1. ročníka magisterského štúdia MATFYZ Univerzity Komenského v Bratislave.

Zuzanu fascinuje problematika ľudského vedomia a svoj život si nevie predstaviť bez možnosti poznávania a pokladania si otázok. Na konte má už svoj prvý startup.

Zuzana Hrašková v rozhovore pre Akčné ženy prezradila:

  • aká bola jej motivácia zapojiť sa do programu Seeds for the Future,
  • kde konkrétne vníma ona sama svoj prínos pre spoločnosť,
  • o balanse medzi človečinou a technológiami.

Zuzana, pôvodne ste študovali psychológiu. Prečo ste sa rozhodli zmeniť odbor na kognitívnu vedu a rovno na MATFYZ?

Vždy ma veľmi zaujímalo, ako funguje ľudská myseľ a práve štúdium psychológie mi dalo neskutočne veľa teórie a akademického zmýšľania v tejto sfére. Už ale počas bakalárskej práce som cítila, že ma to ťahá skôr praktickejším – výskumnejším smerom, že možno nie som úplne ten typ na veľké množstvo memorovania, ale radšej sa učím logickým operáciám v praxi. Ako sa ku mne dostala informácia o tomto programe kognitívnej vedy na Matfyze, cítila som, že je to presne tá výzva, ktorú potrebujem a úprimne, som rada, že som poslúchla toto moje vnútorné volanie, pretože aktuálne mám pocit, že moje štúdium je vlastne moje hobby a veľmi ma napĺňa.

Čo ženu motivuje študovať tak náročný odbor ako je MATFYZ?

Mojim hlavným dôvodom bolo, že by som sa raz veľmi rada venovala výskumu ľudského vedomia, jeho hraniciam, možnostiam a dosiaľ nevysvetleným javom. Pred tým a aj počas
prvých dní ako začal semester, som sa veľakrát sama seba vnútri spýtala, či na toto vôbec
mám, ale čoraz viac viem, že je to len zbytočný predsudok. Matfyz vôbec nemusí byť náročný, keď nájde človek naozaj vášeň v tom, čo študuje. Áno, sú momenty, kedy to nie je ľahké a je toho naozaj veľa. Je to ale aj o zvyku. Vybrať si jednu vec a venovať sa jej naplno.

Príjemne ma prekvapila skutočnosť, ktorú som o sebe zistila, že som celkom technický typ a mentálne výzvy mi vyhovujú a hlavne..matematika ma naozaj baví!

Čiže matematika, ktorá je často pre iných strašiak, bola vaším priateľom od mala?

Haha, no práveže bolo obdobie, kedy sme sa veľmi nemali v láske, konkrétne na strednej škole. Ale to bolo skôr kvôli môjmu osobnému prístupu k štúdiu v tom čase – veľa som zanedbala a potom som už nevedela nabehnúť naspäť. V mladšom veku ma však matematika veľmi bavila.

Štúdium prebieha v anglickom jazyku. Päť Slovákov (medzi nimi i vy) má zahraničných spolužiakov, dokonca z Nemecka či zo Sudánu a Japonska. Prečo je o tento odbor taký záujem?

Nakoľko ide o celkom nový medzinárodný program, o záujemcov naozaj nie je núdza. Kognitívna veda predstavuje multidisciplinárny obor, ktorý vznikol spojením matematiky, umelej inteligencie, psychológie, antropológie, filozofie, lingvistiky a neurovedy. Ponúka veľmi komplexný, holistický prístup k človeku a jeho mysli. Výučba v anglickom jazyku je výzvou naviac, je to však veľmi praktické a štúdium ponúka veľké množstvo možností. V Európe sú ďalšie tri partnerské univerzity, na ktoré môžeme ísť počas tretieho semestra v rámci povinného Erazmu študovať úplne zadarmo. Jedna univerzita je vo Viedni, ďalšia v Budapešti a tretia v Ľubľane.

Zapojili ste sa do vzdelávacieho programu technologickej spoločnosti Huawei Seeds for the Future, ktorý na Slovensku prebieha už šiesty rok. Kto by sa ho podľa vás mal zúčastniť?

Hocikto, koho zaujíma sféra technológií a možnej participácie v ich rozvoji. Zároveň niekto, kto má rád výzvy a sebarozvoj a možno iba čaká na správny impulz, ktorý by ho namotivoval a inšpiroval. Je to výborná možnosť vyskúšať si vytváranie vlastného startupu.

Otvárací ceremoniál sa uskutočnil v Bratislave. Kto všetko ho poctil svojou prítomnosťou?

Na otváracom ceremoniáli sa stretli zástupcovia Huawei na Slovensku so študentami v bratislavskej pobočke Huawei. V rámci tohto sa im prihovorili aj speakeri a to Colin Cui Yu, generálny riaditeľ slovenskej pobočky Huawei, Martin Hošták, tajomník republikovej únie zamestnávateľov a Peter Klenovský, zástupca veľvyslanca na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Čínskej ľudovej republike. Za tým nasledovala diskusia s influencerom Milanom Bez Mapy, kde sme sa rozprávali najmä o technológiách a ich pozitívnom využití v cestovaní a digitalnom nomádstve. Taktiež sme navštívili aj IT múzeum Slovenskej akadémie vied.

Program prebieha počas ôsmich dní v online prostredí. Ako spätne vnímate tento čas?

Nebolo to krátke, ani dlhé, ale bolo to intenzívne. Veľa vecí muselo ísť vtedy do úzadia a popri štúdiu to dalo dosť zabrať. Okrem každodenných dvoch hodinových workshopov a prednášok, sme si každý deň po večeroch s naším tímom volávali, aby sme pokročili v našom projekte. Niekedy to trvalo aj viac ako tri hodiny. Online prostredie bolo praktické, neviem si predstaviť, že by sme sa vedeli osobne stretnúť takto každý deň. Ale úprimne, občas bolo náročné udržať pozornosť. Osobne mi trochu prekážalo, že som počas dňa aj mimo školy musela tráviť tak veľa času za obrazovkou.

Programu sa zúčastňujú tí najlepší študenti. Čiže dostať sa „cez sito“ asi nie je ľahké. Ako prebieha výberový proces?

Dôležitý bol motivačný list a skúsenosti. Taktiež, aby človek mal s danou témou niečo spoločné.

Akú praktickú skúsenosť si z týchto aktívnych vzdelávacích dní odnášate do svojho života?

Na prvom mieste určite skúsenosť tvorenia tímového projektu, aké to vlastne je vytvárať startup, na aké veci je popri tom dôležité myslieť. Myslím, že toto sa veľmi na stredných školách nevyučuje a vie to byť veľmi užitočné. Na druhom mieste, aj taký vhľad, že ako to teraz vo svete technológií funguje a kam smerujeme. Cítim však, že je veľmi potrebné, aby bola verejnosť v týchto smeroch informovaná, aj čo sa týka rozvoju umelej inteligencie.

Výstupom programu bol dokončený návrh aplikácie, s ktorou ste mali možnosť zúčastniť sa celosvetovej súťaže. Prečo ste sa rozhodli nezapojiť sa do súťaže?

Nakoľko sa každý z nás potrebuje venovať štúdiu, rozhodli sme sa nezúčastniť sa súťaže. Osobne cítim, že je dôležité okrem vzletu aj vedieť spomaliť.

Prečítajte si aj rozhovor s Evie Prokesh: Ukážem im, akú mám vášeň, pre všetko čo robím

A nie je škoda, nechať teraz taký skvelý návrh „v šuflíku“? Či myslíte, že správny čas ešte príde?

Určite áno, myslím, že ak má náš návrh potenciál, čo verím, že naozaj  má, určite sa z toho „šuflíka“ dostane.

Zuzka, aké sú vaše plány po ukončení školy?

Určite by som veľmi rada cestovala a spoznávala, vzdelávala sa a tvorila. Mám veľa plánov a ešte viac vízií, ale veľmi rada si nechávam aj miesto na prekvapenie, kam ma život nasmeruje (úsmev). Jedna z vízií je ale, že by som si možno chcela spraviť ešte jednu vysokú školu, ale zároveň si viem predstaviť ostať v obore, spraviť si doktorát a venovať sa výskumu.

Ale ktovie, ako to bude, život je nepredvídateľný, veď len pred chvíľou som študovala psychológiu a trápila sa so základmi štatistiky. A teraz sa učím algebru a programovať neurónové siete, takže ktovie, čo bude o dva roky!

Nevnímate rozpor medzi technológiami a človečinou? Nezdá sa vám, že jedna oblasť ide príliš vpred na úkor tej druhej?

Áno, tento rozpor občas veľmi vnímam a myslím, že veľkou výzvou pre nás ľudí je nájsť balans medzi týmito dvoma brehmi. Technológie by mali byť iba pomôckou, nie ústredným bodom života človeka, bez ktorého už nevie žiť. Myslím, že by sa táto sféra mala viac regulovať a človek by nemal zabúdať na jeho prirodzenosť, že pochádza z prírody a mal by tvoriť, nie iba konzumovať a uzatvárať sa v syntetickom svete.

Ďakujem za rozhovor.

Zdroj foto: archív Z. H.

žiadne príspevky na zobrazenie