Ľudia vám neveria, ak píšete s týmto interpunkčným znamienkom, tvrdí štúdia

0
Ľudia vám neveria, ak píšete s týmto interpunkčným znamienkom, tvrdí štúdia

Uchovajte si tieto interpunkčné znamienka radšej pre svoje slohy. Údajne nimi len znervózňujete ľudí, ktorým posielate textové správy.

Bez ohľadu na to, aké ľahké je v dnešnej dobe komunikovať cez maily či smsky, stále existujú niektoré problémy, ktoré môžu spôsobiť textové správy.

Ale napodiv, pokiaľ ide o odosielanie textových správ, ľudí najviac rozčuľuje jeden z najzákladnejších gramatických nástrojov v slovenskom jazyku. Je to preto, že podľa výskumu vám ľudia menej dôverujú, ak v textových správach používate bodky.

Texty, ktoré končili bodkami, boli hodnotené ako menej úprimné

Viaceré štúdie zistili, že vloženie bodky na koniec viet počas odosielania textových správ môže významne zmeniť spôsob, akým príjemca prečíta vašu správu.

Štúdia z Binghamtonskej univerzity z roku 2016 zistila, že „texty, ktoré končili bodkami, boli hodnotené ako menej úprimné ako tie, ktoré na ne nekončili.“ Štúdia od tých istých autorov z roku 2018 dospela k záveru, že „jednoslovné texty s bodkami boli chápané ako negatívnejšie než odpovede bez bodky.“ Posledná štúdia tiež zistila, že „zahrnutie bodiek do textových odpovedí môže byť príjemcami vnímané ako náhle“.

Prečítajte si: Ak robíte toto gesto, ľudia vám neveria

pixabay.com

Výraz tváre alebo zvýšená výška hlasu môže úplne zmeniť význam našich slov

Zatiaľ čo niektorí starší odborníci na komunikáciu to môžu považovať za začiatok konca komunikácie, štúdie dospeli k záveru, že tieto zmeny predstavujú skôr evolúciu jazyka. V správe z roku 2016 výskumníci zistili, že takzvané „textizmy“ pomáhajú vyplniť prázdnotu, ktorú zanechal nedostatok osobných rozhovorov.

„Na rozdiel od konverzácie tvárou v tvár sa textári nemôžu spoliehať na mimojazykové podnety, ako je tón hlasu a pauzy. Ani na nelingvistické podnety, ako sú výrazy tváre a gestá rúk,“ hovorí autorka štúdie Celia Klin, PhD, profesorka psychológie na Binghamtonskej univerzite. „V hovorenej konverzácii nie sú podnety len doplnkami k našim slovám, ale vyjadrujú kritické informácie. Výraz tváre alebo zvýšená výška hlasu môže úplne zmeniť význam našich slov.“

Prečítajte si: Čo prezrádzajú vaše ruky alebo 17 príznakov ochorení

pixabay.com

Celia Klin vysvetľuje, že takéto gramatické konštrukcie – vrátane zámerných preklepov, emotikonov alebo „nepravidelného používania interpunkcie“ – dávali textovým správam väčší význam. Rýchly charakter textových konverzácií vytvára inú úroveň očakávaní na oboch koncoch digitálnej klávesnice.

Textizmy pomáhajú vyplniť prázdnotu, ktorú zanechal nedostatok osobných rozhovorov.

„Smsky čítame trochu iným spôsobom, ako čítame román alebo esej,“ konštatovala. „Okrem toho všetky prvky našich textov – interpunkcia, ktorú volíme, spôsob, akým sa slová píšu, smajlík – môžu zmeniť význam. Samozrejme, dúfame, že význam, ktorý pochopíme, je ten, ktorý sme zamýšľali.“

Takže nabudúce, keď sa budete chcieť uistiť, že sa nevyjadríte príliš tvrdo, urobte to jednoducho bez interpunkcie. A bodka.

Zdroj: beslifeonline.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie