Ľudské ego ničí, čo sa len dá: Kedy ho treba udržať na uzde a radšej si priznať chybu?

0
Ľudské ego ničí, čo sa len dá: Kedy ho treba udržať na uzde a radšej si priznať chybu?
Zdroj: Unsplash.com

Priznať si chybu a ospravedlniť sa robí problém mnohým ľuďom. V ceste im často stojí ich vlastné ego, pričom toto gesto a zopár úprimných slov by dokázali zlepšiť celú situáciu. Ak ste sa už s niečím podobným stretli, prečítajte si, prečo je to tak veľmi dôležité.

Ego vás brzdí

Dostali ste sa do konfliktu a neviete, čo ďalej. Obe strany majú svoj názor a držia sa ho zubami nechtami. V takejto situácii je vhodné, aby ste si zachovali troška odstupu a vychladli. S horúcou hlavou si skutočne nemusíme uvedomiť isté veci. Ak ste sa už poriadne zamysleli a uvedomili si, že chyba môže byť aj na vašej strane, priznajte to. Sme len ľudia, ktorí nie sú dokonalí. Nedovoľte, aby vám ego zvieralo hrdlo, pričom jedno úprimné „prepáč“ dokáže všetko napraviť.

Zdroj: Unsplash.com

Berte si ponaučenie

Schopnosť priznať si chybu je potrebná v partnerskej či pracovnej oblasti. Dalo by sa povedať, že prakticky všade. Keď však potrebujete mať stále posledné slovo a nenazriete na danú situáciu aj z iného uhla pohľadu, nič si z toho nezoberiete. Naopak, keď vstúpite do svedomia, znova vás to o niečo obohatí. To, že ste pochybili, samozrejme, neznamená, že ste zlý človek. Odpustite aj samej sebe a vyťažte z konfliktu, s ktorým ste sa museli vysporiadať.

Vezmite zodpovednosť za svoje činy

Ako sa hovorí – každá akcia má svoju reakciu. Ako informuje Lifehack, sme za seba zodpovední a rovnako za svoje činy. Je logické, že keď niečo pokazíme, má to aj isté následky. Buďte na to pripravené. Ak ste pokazili niečo v práci, kamarátstve alebo práci, priznanie si chyby je prvým krokom, ako to napraviť. Samozrejme, atmosféra by sa dala chvíľami krájať, ale to prejde. Možnože sa od vás niekto na malý moment vzdiali, ale časom sa dá všetko do poriadku. Horúce hlavy vychladnú a keď sa naskytne príležitosť, ako to zlepšiť, viete, čo máte robiť.

Buďte empatické

Možnože ste nevedomky vypostili niečo z úst, čo ranilo dotyčnú osobu. Zamyslite sa, prečo sa tak stalo. Neprehnali ste to so srandou? Netrafili ste presne do čierneho? Nikdy presne nevieme, čím si človek potajme prechádza. Je to dôležitý fakt, ktorý by sme mali mať stále na mysli. Ak sa nabudúce ocitnete v podobnej situácii, vytlačte z hlavy myšlienky ako: „Všetko si príliš berie k srdcu.“ Nie. Radšej sa úprimne ospravedlňte a majte plán, ako to odčiniť.

Zdroj: Unsplash.com

Zdroj: Lifehack

Zdroj fotografií: Unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie