Luxusné chaty pod Kriváňom navrhli švédski dizajnéri. Prihliadali na maximálne pohodlie

0
Luxusné chaty pod Kriváňom navrhli švédski dizajnéri. Prihliadali na maximálne pohodlie

Dnešná zastávka bude výnimočná. Sme presvedčení, že budete lapať po dychu. Presne na tomto mieste sa totiž mnohým na pár sekúnd zastaví dych, ak nie rovno aj srdce. Očarujúci výhľad a scenéria urobia svoje. Všadeprítomná samota je zas zárukou toho, že na Usadlosť pod Kriváňom tak skoro nezabudnete.

Vitajte vo Východnej! Možno sa pýtate, ako sa sem dostanete, veď všade naokolo sú len hory, lúky a divá zver. Po úzkej ceste, počas ktorej si urobíte zopár zastávok, aby ste sa poobzerali a urobili niekoľko záberov. A tam v diaľke už uvidíte dve chaty na lúke. A ak budete trpezliví, tak možno uvidíte aj nejakú tú srnku, líšku alebo dokonca rodinku jeleňov. No a tie líšky? Tie vám sem počas hlbokej noci a pod neskutočným hviezdnym nebom budú chodiť dávať dobrú noc.

Jedna chata je menšia, druhá má už o niečo väčšiu plochu, ale obom nechýba štýl a luxusné prevedenie. Majitelia nešetrili na kvalitných materiáloch, doplnkoch a samotnom prevedení, ktoré odzrkadľuje každý centimeter chaty. Za originálnym dizajnom stoja Švédi, ktorí pri navrhovaní prihliadali najmä na to, aby hostia pociťovali absolútny komfort a pohodlie.

Neobyčajné chaty

Obe sú z dreva. Volajú sa Medovka a Dúška a sú súčasťou projektu s názvom Usadlosť pod Kriváňom. Dúška svojim hosťom ponúka pohľad na celú dolinu a je aj rozlohou väčšia. Pýši sa  177 m2 podlahovej plochy. Medovka zas láka výhľadom na Kriváň. Obe stavby nepôsobia v tatranskej prírode rušivo, naopak. Citlivo zasadené do tohto prostredia nenarúšajú svoje okolie a majitelia tiež potvrdzujú, že keďže išlo o výstavbu na území TANAP-u, museli aj oni sami dodržiavať prísne požiadavky úradov. Na pomoc si zavolali skúsených architektov a rovnako i miestnych majstrov. Zvoli li si lokálnych dodávateľov a popasovali sa aj s prácou s drevom.

Pôdorys prízemia

„Každá z našich chát sa nachádza v odľahlej lokalite ďaleko od ďalších obydlí, a preto zaručuje dokonalé súkromie počas vašej návštevy. Lokalita je taktiež domovom mnohých druhov chránených zvierat a rastlín, z ktorých mnohé žijú len v tejto časti sveta. Ak budete mať šťastie, možno zazriete loviaceho orla alebo k vám príde na návštevu rodina jeleňov,“ sľubuje svojim hosťom Usadlosť pod Kriváňom.

Prepojenie technológii s prírodou

Možno si poviete, že postaviť dokonalý objekt na samote nie je možné. Veď ako sem dostanete všetky moderné technológie a všetko, čo je už dnes samozrejmosťou pri komfortnom bývaní. Spomínané chaty však majú vlastnú trafostanicu aj studňu s úpravňou vody. Rovnako tak i moderné bezpečnostné systémy a nemôže tu chýbať prístup na internet. K energeticky šetrnému fungovaniu prispieva Vetranie s rekuperáciou prospieva k energeticky šetrnému fungovaniu a akumulačný krb zas dotvára jedinečnú atmosféru pri chladných večeroch. O komfort sa tiež postará podlahové vykurovanie a počas horúcich dní je to klimatizácia, ktorú môžu hostia využiť.

Medovka s tromi podlažiami ubytuje šesť ľudí, má dve spálne, veľkú obývaciu a jedálenskú časť. Veľká kúpeľňa v suteréne, ale i práčovňa, ktorú by ste tu možno ani nečakali. Samozrejmosťou je terasa s rozlohou 32 metrov štvorcových.

A rovnako aj Dúška sa môže pochváliť tromi podlažiami, pričom sa pri výstavbe držali rovnakého konceptu umiestnenia miestností, akurát na väčšej ploche. Sklenené štítové steny v podkroví sú originálnym prvkom, tu hostia môžu relaxovať a užívať si pohľad do prírody. Keď už hovoríme o oknách, tak práve sklo na veľkých oknách má špeciálny povrch. Vďaka nemu môžu túto plochu zaregistrovať aj vtáky, ktoré ju vnímajú ako prekážku a teda nehrozí, že narazia. Táto povrchová úprava je však pre nás takmer neviditeľná, a tak aj výhľadom neuberie na ich výnimočnosti.

Kuchynská linka z masívneho dubového dreva je doplnená pracovnou doskou z kameňa, ktorá je naozaj odolná aj voči poškodeniu. Dva drezy a drtič odpadkov zas predstavujú ten najvyšší komfort pri varení.

Väčšina nábytku vrátane kuchyne je vyrobená na mieru. Zaujímavým doplnkom sú napríklad kovové kľučky, ktoré majiteľ zladil aj s vypínačmi. Nechal si ich doviezť z Anglicka a odtiaľ sú aj luxusné batérie a sprchy v kúpeľni.

A tak je na každom kroku vidieť premyslené prvky, ktoré sa k sebe hodia a vytvárajú jedinečné miesto. Ubytovanie, kde prírodu hostia cítia aj v interiéri a zostávajú s ňou prepojení, kým sa neuložia do pohodlných lôžok a opäť si ju užijú  počas prvých ranných lúčov, keď sa z hlavnej spálne môžu kochať výhľadom na úchvatné tatranské scenérie.

Chata Medovka

Pripravila Martina Baumann

Zdroj fotografií: AMAZING PLACES

Foto na titulke: Chata Duška

žiadne príspevky na zobrazenie