Mama Baracka Obamu vyvinula model mikrofinancovania, ktorý je teraz štandardom v Indonézii

0
Mama Baracka Obamu vyvinula model mikrofinancovania, ktorý je teraz štandardom v Indonézii

Predtým, ako sa vo veku 18 rokov stala matkou Baracka Obamu, bola Ann Dunham študentkou strednej školy, ktorú jej priatelia opísali ako „intelektuálne oveľa vyspelejšiu, než sme boli my, predbehla svoju dobu, mimo stredu a bola feministkou.“

Stanley Ann Dunham (29. novembra 1942 – 7. novembra 1995) bola americká antropologička, ktorá sa špecializovala na ekonomickú antropológiu a rozvoj vidieka v Indonézii. Bola matkou Baracka Obamu, 44. prezidenta Spojených štátov amerických.

V rozhovore Barack Obama o svojej matke hovoril ako o dominantnej postave v jeho formačných rokoch… „Hodnoty, ktoré ma naučila, sú naďalej mojím skúšobným kameňom, pokiaľ ide o to, ako sa pohybujem vo svete politiky.“

AnNe Dunham nikdy nedovolila, aby jej osobný život prekážal v kariére antropologičky.

Vydala sa za bigamistu

Počas navštevovania kurzu ruského jazyka sa stretla s Barackom Obamom starším, prvým africkým študentom školy. Obama starší prišiel na Havaj, aby sa vzdelával, pričom v rodnom meste v Keni nechal tehotnú manželku a ich malého syna.

Stanley Ann Dunham a Obama starší sa zosobášili na havajskom ostrove Maui, napriek odporu rodičov oboch rodín. Stanley Ann bola v treťom mesiaci tehotenstva, keď ju Barack informoval o svojom prvom manželstve v Keni, ale tvrdil, že je rozvedený. Po rokoch zistila, že to nie je pravda. Keď sa narodil mladý Barack v roku 1961, mala len 18 rokov.

Neskôr sa vrátila do školy a pokračovala v štúdiu. S Barackom sa rozviedla, keď mal ich syn tri roky.

Druhé manželstvo

V East-West Center sa stretla s Lolo Soetorom, jávskym geodetom, ktorý prišiel do Honolulu kvôli na štúdium geografie na Havajskej univerzite. V roku 1965 sa zosobášili na Havaji a o rok neskôr sa Soetoro vrátil do Indonézie.

Stanley Ann Dunham vyštudovala Havajskú Univerzitu s titulom B.A. v antropológii a potom sa presťahovala so svojím šesťročným synom do Jakarty v Indonézii, aby sa opäť pripojila k manželovi. V roku 1970 sa narodilo jej druhé dieťa, dcéra Maya Soetero.

Napriek neskorširemu rozvodu sa neodcudzila ani jednému z bývalých manželov a povzbudzovala svoje deti, aby sa cítili spojené so svojimi otcami.

Vypracovala sa

Ann Dunhamová sa za desaťročie vypracovala z úradníčky v Bank of Hawaii na jednu z prvých dvoch viceprezidentiek. Tým pomohla zaplatiť vysoké školné s pomocou štipendia.

Zároveň sa začalo aj jej celoživotným štúdium vidieckych kováčskych tradícií v Indonézii.
Stala sa spoluzakladateľkou Ganesha Volunteers (Spoločnosť indonézskeho dedičstva) v Národnom múzeu v Jakarte. Neskôr bola inštruktorkou remesiel (v oblasti tkania, batikovania a farbenia) v Honolulu.

Podporovala ženy v podnikaní

Jej kariéra spočívala v rozvoji vidieka, presadzovala ženskú prácu a mikroúvery pre chudobných vo svete a spolupracovala s lídrami z organizácií podporujúcich indonézske ľudské práva, práva žien a miestny rozvoj.

Vďaka svojej priekopníckej práci v rozvojovom svete dokázala ukázať, že veľká časť vidieckej chudoby v regióne bola spôsobená skôr nedostatkom zdrojov než kultúrnymi rozdielmi so Západom, čo bola v tom čase prevládajúca teória.

Počas pôsobenia vo Fordovej nadácii vyvinula model mikrofinancovania, ktorý je teraz štandardom v Indonézii, krajine, ktorá je svetovým lídrom v systémoch mikroúverov.

Systém mikrofinancovania sa zameriaval na poskytovanie úspor a malého množstva úverov vidieckym ženám. Zo systému sa nakoniec stal najväčší systém svojho druhu na svete.

V roku 2010 jej syn Barack Obama za jej výskum o úlohe žien, sociálno-ekonomickom posilnení a mikroúveroch na vidieckych dedinách dostal v jej mene hviezdu služby, ktorú udelila indonézska vláda.

Jill Bidenová: Nie je najdôležitejšie byť dokonalým človekom v perfektnej pozícii, ale ide o to ukázať sa, keď je potrebné

Skorá a smutná smrť

Koncom roku 1994 žila a pracovala v Indonézii. Raz v noci, počas večere u kamarátky v Jakarte, pocítila bolesť žalúdka. Návšteva miestneho lekára viedla k prvotnej diagnóze tráviacich ťažkostí. Vrátila sa do Spojených štátov a začiatkom roku 1995 bola vyšetrená a diagnostikovaná na rakovinu maternice. V tom čase sa rakovina rozšírila do jej vaječníkov. Presťahovala sa späť na Havaj, aby žila blízko svojej ovdovenej matky a zomrela 7. novembra 1995, 22 dní pred svojimi 53. narodeninami.

Barack Obama povedal: „Spomínam si na mamu. Mala 52 rokov, keď zomrela na rakovinu vaječníkov, a viete, na čo myslela v posledných mesiacoch svojho života? Nemyslela na to, že sa uzdraví. Nemyslela na vyrovnanie sa s vlastnou smrteľnosťou. Diagnostikovali ju práve vtedy, keď prechádzala medzi zamestnaniami. A nebola si istá, či poistenie pokryje liečebné náklady, pretože by to mohli považovať za už existujúci stav. Pamätám si, ako som mal zlomené srdce, keď som videl, ako sa pretĺka papierovaním, účtami za lekársku starostlivosť a formulármi na poistenie. Takže som videl, aké to je, keď niekto, koho milujete, trpí kvôli nefunkčnému systému zdravotnej starostlivosti. A je to nesprávne.“

 

žiadne príspevky na zobrazenie