MamiLatte: Šperky z materského mlieka so zapečatenými spomienkami

0
MamiLatte: Šperky z materského mlieka so zapečatenými spomienkami

Materstvo a dojčenie je jedinečné a vzácne obdobie, ktoré je krásne a náročné zároveň. Rýchlo ubehne a zostanú po ňom fotky a sladké spomienky. Práve preto sa Mirka z @mamilatte_sperk rozhodla zhmotniť spomienky do podoby šperku. Vytvoriť ho dokáže z rôznych inklúzií, nielen z materského mliečka. V šperku môžu byť zapečatené aj vlásky, pupočník, tehotenský test, náramok z pôrodnice a veľa ďalších inklúzií, ktoré sa tak navždy stanú súčasťou vášho šperku a budete ich môcť mať stále pri sebe. Prekrásna pamiatka, čo poviete?

Ako sa celý váš príbeh začal?

Tvoriť šperky som začala už počas tehotenstva s dcérkou pred 7 rokmi, mala som rizikové tehotenstvo, a teda som bola dosť obmedzená na pohybe, mala som vychádzky iba na dve hodiny denne a cítila som, že sa začínam nudiť. A vtedy sa ma kamarát spýtal, či nechcem odstrižky kože z výroby, kde pracoval. Nadchla som sa a začala vymýšľať, ako ich využiť a začala som z nich tvoriť šperky. Bolo to krásne farebné obdobie, s úžasnými odozvami na moju tvorbu, ale po čase som už cítila, že sa nijak neposúvam vpred, a tiež prišlo na svet druhé dieťatko a času bolo pomenej. Tak táto etapa v mojom živote odznela.

Kto vás k tomu doviedol? A prečo práve doplnky z materského mlieka?

K tvoreniu šperkov z mliečka ma doviedol môj syn. Narodil sa predčasne v 30. týždni tehotenstva a dojčenie, ktoré bolo pri prvej dcérke také prirodzené, intuitívne a jednoduché, zrazu nefungovalo. Drobec bol 6 týždňov v inkubátore kŕmený cez sondu priamo do bruška. Ja som si mliečko odsávala, prvé 2 týždne bez problémov, ale čím ďalej, tým ho bolo menej a on ho potreboval stále viac. Vypočula som si veľa odhovárania od sestričiek, že sa už nemám trápiť s odsavaním, že dojčiť už aj tak nebudem.

Za celý deň som totiž dokázala odsať len 20 ml. Drobec išiel domov s fľašou a umelým mliekom. Nedokázala som sa s tým zmieriť a začala ho kŕmiť cez cievku na prsníku. Šesť týždňov som ho takto dokrmovala, až napokon sa mi tak zvýšila tvorba, že sme umelé mlieko úplne vysadili a bol plne dojčený. Keď mal okolo dvoch rokov a stále menej papal mlieka, tak mi začalo byť nejak tak smutno, že končí toto obdobie dojčenia. Že sa mi mliečko, na ktorom vyrástli a silneli moje deti, prestane tvoriť a zmizne. V tomto rozpoložení a období som natrafila na zahraničných stránkach na možnosť dať si z mlieka vytvoriť šperk. Nadchlo ma to a veľmi som chcela, aby kúsok z tej zázračnej tekutiny, ktorú som s láskou vytvárala pre moje deti zostal zachovaný, hmotný, aby som sa mohla na neho pozrieť, raz im ho ukázať.

Akú odozvu na svoje netradičné výrobky dostávate?

Šperky, ktoré tvorím, sú veľmi osobné, až intímne a cítim,  že znamenajú pre svoju majiteľku oveľa viac, ako ozdoba. Žienky, ktoré ich vlastnia, k nim majú citový vzťah, odzrkadľuje sa v nich ich láska k deťom a aj moja láska k tvorbe a preto dostávam úžasné, láskyplné odozvy, ktoré ma veľmi motivujú a posúvajú vpred.

Ako vyzerá celý proces výroby? Vytvárate šperky sama?

Mliečko je živý organizmus, preto keď ku mne docestuje, tak ho stabilizujem, zakonzervujem a pridám prísady na začatie kryštalizácie. Je to komplexný chemický  proces, ktorý má za úlohu mliečko stabilizovať a zabrániť neskoršiemu znehodnoteniu v šperku.  Čo sa týka komponentov, tie pre mňa tvorí jeden veľmi šikovný pán zlatník, s ktorým spolupracujem takmer od začiatku. Ja hľadám vhodné prevedenie šperku, ktoré sa mi páči, spolu ho doladíme, on ho vytvorí a následne ho ja dotváram do konečnej podoby.

Prečítajte si aj rozhovor so psychologičkou: Prečo by ženy mali podnikať?

Čo všetko dokážete z materského mlieka vyrobiť?

Možnosti sú v podstate limitované iba mojimi zručnosťami a živicou, do ktorej mliečko pečatím. Dalo by sa z mliečka vytvoriť všeličo, ja sa však orientujem na šperky. Cítim, že také výnimočné inklúzie, aké pečatím, si zaslúžia byť vo forme šperku, a preto zatiaľ nerozširujem svoju tvorbu iným smerom.

Čo okrem materského mlieka dokážete spracovať do šperku?

V podstate akúkoľvek suchú inklúziu alebo jej fragment. Pečatím bežne pupočník, ktorý vnímam ako krásnu metaforu fyzického puta – prepojenia medzi maminkou a jej dieťatkom, tiež náramok z pôrodnice, vlásky, kvety zo svadobnej kytice, koráliky zo svadobných šiat, lístky z MHD z prvého rande, niektoré sú nezvyčajnejšie ( odložené ostrihané prvé nechtíky, vypadnuté mihalničky, ktoré maminka po jednom zbierala), ale všetky majú krásny príbeh a citovú hodnotu. Tvorila som aj spomienkový šperk z babičkinej varešky, zo zeme, z listov stromu pri rodnom dome, z popola.  V podstate všetko, čo je bez obsahu vody a ma citovú hodnotu pre budúceho majiteľa, tak rada zapečatím.

Po akých výrobkoch je najväčší dopyt?

Po šperkoch z materského mliečka, hlavne vo forme prstienku alebo prívesku.

Plánujete do budúcna nejaké novinky?

Stále plánujem a aj pridávam.

Aká je orientačná cena vašich výrobkov?

Cenu mojich výrobkov som rozdelila do dvoch položiek. Síce je to takto komplikovanejšie, ale cena je takto nastavená férovo – keďže spracovanie mliečka je zložitý a časovo náročný proces, oddelila som jeho cenu od ceny za šperky. Keď už je raz mliečko spracované, tak ho nepremietam do ceny ďalších šperkov. Čiže napríklad jednoduchý prstienok v tvare kvapky bude stáť 50 eur (25 eur za spracovanie mliečka a 25 eur za komponent, ktorý vyrobí zlatník). Ak by ste chceli napríklad k nemu aj náušničky, tie sú dostupné už iba za cenu komponentu (od 10 eur za strieborné napichovacie náušničky).

Ako a kedy v práci oznámiť svoje tehotenstvo a na čo si dať pozor?

Aká je orientačná doba výroby/ dodania?

Orientačne 8-12 týždňov pri šperku z mliečka. Samotné spracovanie mliečka trvá 5 týždňov.

Čo máte na svojej práci najradšej?

Najradšej mám tvorbu samotných šperkov. Vtedy prestanem vnímať čas a som sama so sebou. Pri deťoch sú to pre mňa také vzácne okamihy, keď vypnem, naladím sa na svoju dušu a tvorím v tichu. A ďalšou krásnou súčasťou mojej tvorby sú príbehy skryté za šperkami. Každé materstvo, aj cesta za dojčením je iná, jedinečná a to sa odzrkadľuje aj v mnohých odtieňoch sperkov, ktoré tvorím. Veľakrát sa so žienkami, ktoré mi píšu, zblížime a tak nahliadnem aj do ich príbehu, a viem, kde a ku komu šperk poputuje a aký príbeh predstavuje.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu