Martin Tyšer: Nebojme sa účtovníctva, vnímajme ho ako informačný systém

0
Martin Tyšer: Nebojme sa účtovníctva, vnímajme ho ako informačný systém

Martin Tyšer je zakladateľ a CEO spoločnosti Nastejnelodi.cz, milovník účtovníctva, poriadku, precíznosti a systému. Svojim klientom pomáha už takmer desať rokov. Vo voľnom čase rád oddychuje pri výletoch po mestách Európy alebo v prírode. Nemá rád, keď ľudia nedržia svoje slovo.

V rozhovore pre Akčné ženy prezradil:

  • aký je najčastejší problém začínajúcich podnikateľov,
  • prečo odporúča využiť služby externého účtovníka,
  • o dôležitosti nevnímať účtovníctvo ako strašiaka, ale ako spojenca,
  • ako vnímal obuvník Baťa účtovníctvo a prečo by sme ho tak mali vnímať aj my.

Stojíte na čele spoločnosti Nastejnilodi.cz. Na akých vlnách sa vo firme plavíte?

Sme účtovná a daňová kancelária, ktorá pôsobí prakticky po celej Českej republike, hoci sídlime v Ostrave a máme skvelý tím 33 ľudí. Baví nás popularizovať účtovníctvo ako nástroj riadenia a nielen ako nutné zlo pre podnikateľov. Vyvíjame vlastný softvér, ktorý zobrazuje účtovné údaje v zrozumiteľnej forme pre podnikateľov, a tešíme sa z postupnej digitalizácie nášho podnikania a zníženia počtu zväzkov v našej spoločnosti. (úsmev)

Prihláste sa  ZDARMA na webinár Ako mať poriadok v podnikových financiách

S čím za vami najčastejšie chodia klienti?

Závisí to od veľkosti klienta. Všetci však majú spoločné to, že nevedia, ako im počas roka vyjdú dane. O tom pravidelne informujeme našich klientov.

Malý/začínajúci klient má otázky, ako napríklad, či sa má stať platcom DPH, čo robiť, ak fakturujem do zahraničia alebo nakupujem zo zahraničia, čo robiť, ak chcem niekoho zamestnať. Drobný podnikateľ teda účtovné údaje veľmi nepotrebuje, pretože všetko vo firme robí sám.

Ale keď má v tíme viac ľudí, „prekročí Rubikon“ a už nevie všetko, čo sa vo firme deje. V tomto prípade potrebuje údaje z účtovníctva v zrozumiteľnej forme. A to nielen údaje o ziskovosti (kde a na čom som zarobil peniaze a na čo som ich minul), ale aj o tom, čo brzdí hotovosť v jeho spoločnosti. Tzn. ako je možné, že účtovník vykazuje zisk, ale ja som stále bez hotovosti? Možno moje peniaze ležia v pohľadávkach po lehote splatnosti alebo moje zásoby narástli. Z účtovníctva sa to dá ľahko vyčítať.

Čo býva podľa vás najväčším problémom pri začiatkoch podnikania?

Najčastejším problémom na začiatku podnikania je nájsť platiaceho zákazníka, ktorý bude chcieť môj produkt a odporučí ho ďalej. Ak sa mi podarí vyriešiť tento „problém“, budem mať peniaze na to, aby sa o ostatné problémy postaral niekto erudovanejší, kto má väčší záujem. (úsmev)

Prečítajte si aj rozhovor s Karin Kniez: Pri akejkoľvek cene je rozhodujúce vysvetliť úžitok toho, čo predávam

Potrebuje začínajúci podnikateľ využívať služby účtovníka alebo to zvládne aj sám?

Verím v ľudský potenciál a ak už niekto začal podnikať, je schopný naučiť sa účtovníctvo a dane. V súčasnosti je to však taká zložitá disciplína, že to nemá zmysel a podnikateľ by sa mal zamerať na to, v čom je dobrý a čo ho baví = to ho bude živiť.

Ak neviem robiť účtovníctvo/daňové priznania, určite by som túto agendu od začiatku prenechal profesionálom. Dôležité je nájsť niekoho, kto má poistenie zodpovednosti za škodu, pretože v našom biznise môžu aj drobnosti spôsobiť celkom solídne škody. V prípade malých alebo začínajúcich podnikateľov nestojí služba externého účtovníka veľa peňazí.

Aké nástroje mu pri tom prípadne môžu pomôcť?

Som si istý, že všetko bude dobre fungovať, ak má podnikateľ nejaký fakturačný nástroj (invoroid, eurofaktúra alebo podobný). Po prvé, môže si vystaviť faktúru kedykoľvek a kdekoľvek, kde je internet. Je príjemné fakturovať zákazníkom včas, aby mohli včas platiť a udržiavať kolesá v chode. Po druhé, účtovník má menej práce a môže si stiahnuť faktúry do svojho softvéru. To sa, samozrejme, následne premietne do ceny.

Okrem toho je dobré vnímať účtovníctvo ako informačný systém. V našej časti Česka a Slovenska často vnímame účtovníctvo ako nutné zlo, ktoré od nás štát chce, aby sme používali na vyrubenie daní. Účtovníctvo však vzniklo ako manažérsky nástroj – ako informačný systém, ktorý má slúžiť predovšetkým podnikom. Podnikatelia často riadia svoje podniky intuitívne. Ale ak mám dobrého účtovníka alebo dobrú účtovníčku, dostávam pravidelné účtovné údaje a viem, aké som mal tržby, koľko mi zostáva marže, koľko mám mesačných režijných alebo mzdových nákladov, a ak sa rozbieham, môžem si ľahko vypočítať, o koľko musím rásť, aby som sa dostal do plusu.

Pozrite si celú našu ponuku na akčnú jeseň

Aký je rozdiel medzi SZČO a s.r.o z pohľadu podnikových financií?

Samozrejme, je tu rozdiel v zdaňovaní, ale podstatnejšie je, že pracujem ako podnikateľ za vlastné peniaze. Teda to, čo je na účte alebo v banke, si môžem kedykoľvek vziať a minúť. V s.r.o. však nejde o moje vlastné peniaze, ale o peniaze s.r.o., hoci ich vlastním. Ak chcem niečo „vybrať“ z vlastnej firmy, musím si dať plat ako každý iný zamestnanec alebo si tieto peniaze vyplatiť napríklad podielom na zisku a dodatočne ich zdaniť.

Kedy je pre podnikateľa výhodné prejsť zo SZČO na s.r.o. a kedy sa to naopak neoplatí?

Na mnohých kalkulačkách na internete si môžete vypočítať, čo sa vám z daňového hľadiska oplatí a čo nie. Daňový pohľad je však len jedným z pohľadov. Podnikateľovi by som určite odporučil, aby prešiel na s.r.o., ak chce (alebo sa môže vyskytnúť možnosť), že do spoločnosti v blízkej budúcnosti vstúpi investor, alebo dokonca v ďalekej budúcnosti chce spoločnosť predať.

Čo najviac uľahčuje život podnikateľovi v správe podnikových financií?

Budem si stále zohrievať svoju „polievočku“ (úsmev). Je to spoľahlivý externý účtovník alebo odborník na dane. Samozrejme s poistením zodpovednosti.

Zodpovednosť za to, ako sa spoločnosti darí alebo nedarí po finančnej stránke, však stále nesie podnikateľ. V našej spoločnosti často spomíname a veľmi si vážime najväčšieho československého podnikateľa všetkých čias, Tomáša Baťu. Ak si prečítate jeho Úvahy a prejavy, v každom treťom článku je niečo o účtovníctve. A bol to obuvník! A dnes máme ako podnikatelia inžinierske tituly z ekonomických fakúlt a máme averziu alebo strach z účtovníctva. Účtovníctvo je skutočne informačný systém, ktorý v sebe skrýva užitočné údaje, ktoré môžu byť pre podnikateľa užitočné a otvoriť mu oči. Práca s dátami je dnes témou, ale v našich českých a slovenských regiónoch máme informačný systém v podobe účtovníctva, ktorý je veľmi podceňovaný.

Na čo sa môžu tešiť účastníčky webináru, ktorý bude 22. septembra 2022?

Tak samozrejme na mňa (úsmev). Okrem iného sa pozrieme aj na to, čo z účtovníctva chce vyčítať banka, investor alebo manažér. Ukážeme si, kde nám asi tak vo firme „leží“ cash a začneme pracovať s „krištáľovou guľou“, ktorá z minulosti predpovie budúcnosť. Snáď som vás nechal v napätí (úsmev).

V čom vidíte prednosti žien v porovnaní s mužmi pri narábaní s financiami? Hovorí sa často, že  ženy viac míňajú, opatrnejšie investujú, atď. ..pritom z praxe vieme, že práve ženy sú väčšinou účtovníčky…

Presne tak, v našom 33-člennom tíme je 29 žien. Nechcem tu vyvolávať žiadne stereotypy, pretože si myslím, že by malo byť normálne, aby muž odišiel na rodičovskú dovolenku, alebo že je úplne v poriadku, ak moja žena zarába viac peňazí ako ja. Trochu stereotypnejší pohľad mi však hovorí, že ženy majú výhodu v kreativite a väčšej empatii, čo zákazníci samozrejme oceňujú.

Prečítajte si aj: Tri tipy ako si zjednodušiť účtovníctvo pri podnikaní

Čo vás osobne najviac na vašej práci baví?

Baví ma „tesať“. Budovať systém, ktorý neustále zlepšujeme. Prvých päť rokov sme sa snažili, aby nás podnikanie uživilo a aby nám dávalo väčší finančný zmysel, ako zamestnať sa niekde inde. Ďalších päť rokov sme budovali podnik tak, aby nebol závislý od nás. Teraz máme za sebou päť rokov a fascinujú nás zmeny v podobe digitalizácie a popularizácie účtovníctva. Chceme byť jedným z tých, ktorí tento svet zmenia.

Aké tri rady by ste dali začínajúcim podnikateľkám a podnikateľom?

Dám len dve rady. Prvou radou je, že na prvom mieste je zákazník, že musím dodržať svoje sľuby a že musím nájsť a vyriešiť potreby zákazníka tak, aby mi zaplatil dosť na to, aby sa ku mne vracal a odporúčal ma. Samozrejme, to je to, čo si musíme užívať a napĺňať. Ak áno, všetky ostatné problémy môže vyriešiť niekto iný za poplatok a s úsmevom (aj keď priznávam – nájsť profesionála s úsmevom, na ktorého sa dá spoľahnúť, je niekedy poriadna fuška).

Druhá rada – skôr v pokročilejšej fáze podnikania, keď mám aspoň malý tím – je nebáť sa účtovníctva a vnímať ho ako informačný systém. Podobne ako obuvník Baťa by mal každý, kto podniká, pochopiť, čo si má predstaviť pod pojmom účtovníctvo – a že to nie je žiadna raketová veda.

Ďakujem za rozhovor.

Zdroj foto: archív M. T.

žiadne príspevky na zobrazenie