Materstvo zmrazené na neskôr? Áno, ale čím skôr, tým lepšie

0
Materstvo zmrazené na neskôr? Áno, ale čím skôr, tým lepšie
Dieťa v náručí je sen mnohých žien

Keď som vošla na recepciu centra, začalo to byť reálne. Uvedomila som si, že túžbu mať deti máme mnohé, no nie všetkým sa ten sen splní prirodzene a v čase, keď si to želáme.

Okolo mňa boli rôzne páry, ktoré si želajú mať spolu dieťatko, no prirodzene to nešlo, práve preto prišli do Gyncare. Ak ste dvojica, je to jednoduchšie. Ale čo ak nie? Čo ak ste žena, samostatná jednotka, ktorá otca svojich detí ešte nestretla?

Rozhodla som sa ďalej nečakať a v rozhodnutí ma podporil aj gynekológ počas preventívnej prehliadky, keď naznačil, že pokiaľ nechcem otehotnieť tak do roka, mala by som zvážiť zmrazenie vajíčok. Najskôr mi to prišlo zbytočné. Ale neskôr, keď som sa zamyslela, mi to dávalo ten najväčší zmysel.

Sonogram dieťatka
Sonogram dieťatka

Metóda mrazenia vajíčok (oocytov) sa realizuje u žien pred onkologickou liečbou alebo u žien, ktoré momentálne neplánujú otehotnieť a chcú si svoje vajíčka ponechať zamrazené do budúcna. Ide o tzv. social freezing. Zistila som, že mrazeniu vajíčok predchádza hormonálna stimulácia vaječníkov, ktorá trvá približne 12 dní. Odber zrelých vajíčok sa potom realizuje v celkovej anestézii a vzápätí sa získané vajíčka mrazia a uchovávajú v tekutom dusíku. Kryokonzervácia sa vykonáva technikou vitrifikácie, ultra rýchlym zmrazením vajíčok v špeciálnych slamkách.

Keď som si to utriedila sama v sebe a mala základné informácie, rozhodla som sa pre prvú konzultáciu s doktorkou. Dohodli sme si termín. Vierka Belušáková z Gyncare v Nitre si ma vzala do parády a musím povedať, že som mimoriadne vďačná za jej empatický a prívetivý prístup. Ide síce „len o mrazenie“, no v konečnom dôsledku ide predsa len o moju budúcnosť, moje budúce materstvo a vytúžené potomstvo.

Ak máte otázky týkajúce sa social freezingu, pošlite nám ich na e-mail redakcia@akcnezeny.sk a do predmetu zadajte Gyncare. Odpovede zozbierame a opýtame sa ich priamo doktorky Vierky Belušákovej.

MUDr. Viera Belušáková, PhD., gynekologička v Nitre
MUDr. Viera Belušáková, PhD., gynekologička v Nitre

Konzultácie a tisíce otázok naraz

Počas prvej konzultácie sme sa veľa rozprávali. Lekárka je v tomto prípade nielen odborníčka – gynekologička, ale aj priateľka a psychologička. Ani ja som sa totiž nevyhla emóciám a nejakej tej slzičke. Otázky totiž prichádzajú a odpovede sú zatiaľ vo hviezdach…

Samozrejme, najskôr som podstúpila klasické gynekologické vyšetrenie a odber krvi, vďaka ktorému zistia hormonálny profil pacientky. Potom sme si sadli a rozprávali sa, pretože som mala množstvo otázok.

Prečítajte si aj: Keď sme zdravé, dokážeme v živote všetko

Z toho, čom sa dozvedela, je dôležité vedieť to, že zo stimulácie samotnej by žena pribrať nemala. To, čo priberie, je voda, ktorú nakoniec aj tak vyciká. Telo sa totiž pripravuje na nový rytmus, preto sa snaží mať dostatok tekutín. Pozor si však treba dať na fakt, že pokiaľ má žena pred menštruáciou zmeny nálad, čaká ju to aj teraz. „Po približne štyroch injekciách môžete cítiť aj mierne podráždenie ako pri predmenštruačnom cykle,“ vysvetlila mi pani doktorka Belušáková.

Počas návštevy sme si prešli najskôr užívanie liekov na úpravu cyklu, príchod menštruácie a následné užívanie jednotlivých liekov, teda injekcií, ich dávkovanie aj aplikáciu. Nastavili sme si termíny návštev centra aj samotný odber. Pred ním treba interné predoperačné vyšetrenie, keďže odber prebieha v celkovej, ale rýchlej anestéze. Výmenný lístok aj s popisom dostane každá pacientka priamo v centre.

Dozvedela som sa, že so mnou bude spolupracovať aj koordinátorka, ktorá so mnou ako s pacientkou prejde celý proces, vysvetlí mi všetky ďalšie otázky, ukáže mi všetko potrebné k aplikácii hormonálnych injekcií a bude pre mňa kontaktnou osobou pre všetko, čo budem potrebovať.

Čo treba dodržiavať?

Vstupné dotazníky Gyncare - social freezing
Vstupné dotazníky Gyncare – social freezing

Pred odberom vajíčok sa netreba stresovať, pridávať si veľa vitamínov či doplnkov. Dlhodobo sa treba stravovať zdravo, jesť veľa ovocia a zeleniny a mať dostatočný pitný režim. „Žijete klasickým životom,“ usmiala sa doktorka a doplnila, že prvé dni hormonálnej stimulácie možno aj športovať ako predtým, no potom sa neodporúča skákanie na trampolíne alebo jazda na koni, pretože vaječníky sú už stimulované. Plávanie, joga či pilates sú v poriadku, pokiaľ sa pri nich zbytočne nepreťažuje dutina brušná.

Moje otázky však smerovali aj k tomu, či sa môže stať, že nebudem mať pri odbere dostatok vajíčok. Čo potom?

Stimuláciu budeme opakovať, keďže to môžeme robiť niekoľkokrát za sebou. Uvidíme, ako budú vaječníky reagovať na prvé dávky hormónov, koľko kvalitných vajíčok budeme mať. Potrebujeme mať zrelé vajíčka. Pod mikroskopmi vidíme, ako na tom vajíčka sú. Ak sú zrelé, idú na mrazenie. Ak ešte počkáme, niektoré môžu v našich kultivačných médiách dozrieť. Tie, ktoré nie sú vhodné, nemrazíme. Tie, ktoré sú, zamrazíme. Neodporúčam však opakovať viac ako trikrát,“ zosumarizovala gynekologička, no dodala, že každá stimulácia je iná, preto treba veriť. Zároveň sa dá meniť stimulačný protokol, takže je možné variovať.

Čo ak nie je vhodné vajíčko?

Pokiaľ by sa stalo, že pacientka nemá vhodné ani jedno vajíčko, stále existuje riešenie: „Pokiaľ chce byť pacientka aj napriek tomu, že nemá vlastné vajíčka, mamou, máme darcovský program, pri ktorom prichystáme darované vajíčka a oplodníme ich partnerovými spermiami,“ dodala lekárka.

Vstupné dotazníky Gyncare - social freezing
Vstupné dotazníky Gyncare – social freezing

Keď sa ešte vrátime k otázkam ohľadom odberu a po ňom, rekonvalescencia trvá max 3 dni. Polčas rozpadu hormónov je približne 48 hodín, no po menštruácii, ktorá zvyčajne príde o 10 – 12 dní po samotnom odbere, sa z tela vyplavia už úplne. Žena môže byť pár dní po odbere citlivejšia, mala by sa teda šetriť. Po odbere vajíčok sa ešte do príchodu menštruácie berú lieky na riedenie krvi ako pooperačná starostlivosť.

Lekárka odporúča vždy si všetky otázky ohľadom vyšetrení, odberu či starostlivosti spísať a potom sa pýtať jej alebo koordinátorky počas ďalšieho stretnutia. Na takmer všetky otázky poznajú odpovede a takmer všetky otázky už niekedy dostali.

Najťažšia je prvá injekcia

Po lekárskej diagnostike aj zázname anamnézy a nastavení hormonálneho stimulačného protokolu som sa stretla so svojou koordinátorkou. Daniela Kozárová je rovnako ako pani doktorka Vierka Belušáková veľmi milá a empatická zdravotníčka, ktorá mi počas stretnutia zodpovedala všetky otázky.

Daniela Kozárová, IVF koordinátorka v Nitre
Daniela Kozárová, IVF koordinátorka v Nitre

Zhodli sme sa na tom, že najťažšia je prvá injekcia, ktorú si pacientka aplikuje, potom to už ide. Je dobré mať pri sebe niekoho, kto je v prípade potreby ochotný urobiť tento krok s nami alebo nás psychicky podporí. Na stretnutí sme podpisovali informované súhlasy a vyriešili potrebný počet injekcií, ktoré som si so sebou odniesla domov.

Prešli sme si celý postup, ako prebieha aplikácia hormónov a ako si so všetkým poradiť. Je potrebné vedieť, že každá pacientka má inak nastavený stimulačný protokol (postup podávania injekcií), takže sa môže líšiť aj množstvo hormónov či dĺžka ich aplikácie. Všetko je v poriadku a lekárka to vždy individuálne nastaví čo najlepšie.

Koordinátorka so mnou ešte raz prešla všetky dátumy, začiatok a koniec jednotlivých liekov aj ďalšie potrebné dátumy. Všetko som dostala vytlačené a zaznačila som si to aj do svojho kalendára.Neexistuje hlúpa alebo nevhodná otázka. Radšej sa trikrát spýtajte a budete si istá, že viete všetko. Ak vám otázka nenapadne teraz, budeme v spojení a pýtajte sa všetko, čo vás zaujíma,“ ubezpečila ma moja koordinátorka.

Po stretnutí som šla domov. Následne som podstúpila bežné predoperačné vyšetrenie a s výsledkom som sa vrátila do centra. Všetko prebehlo hladko a ja som postupne prechádzala jednotlivými dňami, počas ktorých som sa hormonálne stimulovala. Netreba zabúdať na dezinfekciu miesta, kam si injekciu aplikujete. Postupne som sa blížila až ku dňu odberu vajíčok.

V ďalšom článku sa dozviete, ako som ako pacientka zvládala hormonálnu stimuláciu a ako prebiehal samotný odber vajíčok.

Základné otázky a odpovede z Gyncare.sk:

Prečo je vhodné mraziť vajíčka?

Plodnosť je otázkou veku a ten zohráva u žien rozhodujúcu úlohu, no treba myslieť na to, že vajíčka postupne zanikajú. Po 30-tom roku života aj u zdravej ženy môže byť tento pokles počtu vajíčok taký, že môže ohroziť jej plodnosť. Ide o prirodzený proces starnutia. Problémom je, že súčasne s poklesom počtu vajíčok s vekom klesá zároveň aj ich kvalita. Už vo veku nad 40 rokov je šanca otehotnieť z vlastných vajíčok pomerne nízka. Aj úspešnosť metód asistovanej reprodukcie je v tejto vekovej kategórii niekde medzi 15 – 17 %.

Social freezing, teda zmrazenie a uskladnenie vlastných vajíčok zo sociálnych, nie z medicínskych dôvodov – je „určité poistenie“, že ak sa žena raz predsa len rozhodne mať dieťa, nebude už neskoro.

Kedy je najlepšie zamraziť vajíčka?

Najlepší vek na mrazenie vajíčok je do 30 rokov. Všeobecne však akceptujú aj vek do 35 rokov ako hranicu, dokedy to má ešte svoj význam a opodstatnenie. V skupine žien medzi 35. – 38. rokom veku je mrazenie vajíčok spojené už s nižšou úspešnosťou liečby. Po 38. roku veku odporúčajú mrazenie vajíčok prehodnotiť individuálne. Existujú aj zdravotné indikácie, pri ktorých sa vajíčka zmrazia aj oveľa mladším ženám. Ide o predčasné zlyhanie vaječníkov, onkologické ochorenie alebo ťažší stupeň endometriózy.

Ako dlho môžu byť vajíčka zamrazené?

Neexistuje striktná hranica, ako maximálne dlho môžu byť vajíčka zmrazené. Na Slovensku to zatiaľ nie je ani právne obmedzené. Pre vajíčko je najrizikovejší proces zmrazenia a rozmrazenia, doba skladovania jeho kvalitu až tak výrazne neovplyvňuje. Samozrejme, musia byť zabezpečené prísne skladovacie podmienky.

Ak má žena zmrazené vajíčka a chce ich v budúcnosti využiť, mala by však určite myslieť aj na to, že tehotenstvo v príliš vysokom veku už môže byť dosť rizikové, a preto by rozhodovanie o budúcom materstve nemala odkladať do ďalekej budúcnosti. Slovenská legislatíva nestanovuje hornú vekovú hranicu žien, ktoré môžu podstúpiť liečbu neplodnosti s vlastnými vajíčkami. Odporúčaný limit na použitie darcovských vajíčok je vek 51 rokov.

Aký je postup pri odbere a mrazení vajíčok?

Proces zmrazovania vajíčok je podobný ako štandardný priebeh cyklu umelého oplodnenia. Žena podstúpi hormonálnu stimuláciu, ktorej výsledkom je dozrievanie viacerých vajíčok vo vaječníkoch. V momente, keď sa predpokladá, že by vajíčka mali byť zrelé, naplánuje sa ich odber. Štandardne ide o výkon v celkovej krátkodobej anestézii, keď sa z vaječníkov odsaje folikulárna tekutina s vajíčkami cez pošvu pod kontrolou ultrazvuku. Zrelé vajíčka sa čo najskôr po ich odsatí zmrazia a následne sa môžu dlhodobo skladovať v špeciálnych kontajneroch v tekutom dusíku.

žiadne príspevky na zobrazenie