Príbeh pacientky pri social freezingu: Ako som zvládla hormonálnu stimuláciu a odber vajíčok

0
Príbeh pacientky pri social freezingu: Ako som zvládla hormonálnu stimuláciu a odber vajíčok
Lekárka s fonendoskopom

„Verím, že potenciál nepozná limity – úspech závisí od odhodlania konať pre svoje sny,“ povedala Estée Lauder, jedna z najbohatších a najúspešnejších podnikateliek v Amerike. A mala pravdu.

Môj potenciál byť raz mamou som sa rozhodla poistiť si social freezingom alebo zmrazením vajíčok na neskôr. Moja cesta počas tohto prvého cyklu nebola jednoduchá, ale ani najťažšia, akou som v živote šla.

Každý z nás má pred sebou výzvy, ktorým čelí. Ja som si povedala, že tou mojou aktuálnou bude budúcnosť zmrazená na neskôr. Social freezing, alebo mrazenie vajíčok (kryoprezervácia vajíčok/oocytov), je rutinnou súčasťou techník asistovanej reprodukcie.

Ako uvádza Gyncare.sk, táto možnosť ponúka ženám reálnu šancu mať geneticky vlastné dieťa aj vo vyššom veku: „Vajíčka si nechá žena odobrať a uskladniť vo veku, keď sa ešte predpokladá ich vysoká kvalita. Tým sa zvyšuje šanca na úspech, ak by sa pre tehotenstvo rozhodla až vo vyššom veku. Odobraté vajíčka totiž nestarnú.“

Dieťa v náručí je sen mnohých žien
Dieťa v náručí je sen mnohých žien

Plodnosť každej z nás je iná a vekom sa prirodzene znižuje, pretože klesá počet vajíčok vo vaječníkoch. Práve vďaka social freezingu dokážeme prírodu trošku oklamať a pomôcť si tak k vlastnému dieťatku.

Prečítajte si príbeh o tom, ako prebiehal celý proces zmrazenia vajíčok

Aké sú základné kroky?

  • Vstupná konzultácia
  • Výber najvhodnejšieho stimulačného protokolu
  • Hormonálna stimulácia najčastejšie podkožne podávanými injekciami v trvaní približne 10 dní
  • Kontrolné vyšetrenie na zistenie odpovede vaječníkov na stimuláciu približne po vopred určených dňoch aplikácie liekov
  • Odber vajíčok v krátkodobej anestézii
  • Zmrazenie a uskladnenie vajíčok

Moju poistku do budúcnosti som naplno rozbehla v prvej polovici roku 2024. Na to, aby žena mohla brať svoje zmrazené vajíčka ako reálnu možnosť, je vhodné mať zamrazených približne 10 vajíčok. Treba však myslieť na to, že nie každé vajíčko je geneticky zdravé, nie každé geneticky zdravé vajíčko zvládne proces zmrazenia a rozmrazenia a nie každé rozmrazené vajíčko sa oplodní a bude sa optimálne vyvíjať.

V prirodzenom cykle u ženy dozrieva len jedno vajíčko. Hormonálna stimulácia je potrebná na to, aby lekári „prinútili“ dozrievať vyšší počet vajíčok a nemuseli robiť opakované odbery na zabezpečenie optimálneho počtu uskladnených vajíčok.

Štatistiky ukazujú, že šance, že z jedného zmrazeného vajíčka si pár z pôrodnice odnesie domov svoje dieťa, sú niekde medzi 5 – 12 %, no všetko závisí od veku ženy, v ktorom mrazenie vajíčok podstúpila. Medicínske riziká tohto postupu sú naozaj minimálne a ja som dôkazom toho, že sa odber oocytov dá zvládnuť. Ak treba, aj opakovane.

V prvom rade som podstúpila interné predoperačné vyšetrenie a sestričky aj pán doktor v Nitre veľmi milí, usmievaví a ústretoví. Vďaka tomu som mohla naskočiť na vlak menom social freezing.

Odbery z interného predoperačného vyšetrenia
Odbery z interného predoperačného vyšetrenia

Priebeh hormonálnej stimulácie krok za krokom

Odo dňa, kedy som si prvýkrát sadla v ambulancii u doktorky Vierky Belušákovej, som mala dokonale nastavenú liečbu. Najskôr bolo potrebné brať lieky na presné časovanie príchodu menštruácie. Prvé dni dali o sebe výrazne vedieť, takže som bola v strese z toho, čo ma to ešte čaká. Potom sa rozbehla samotná hormonálna aplikácia.

Hormonálna stimulácia pred odberom vajíčok, tzv. social freezingom
Hormonálna stimulácia pred odberom vajíčok, tzv. social freezingom

Pani doktorka má tak dokonale vycibrený cit pre svoju prácu, že všetko nastavila ako podľa švajčiarskych hodiniek. Keď prišiel prvý deň aplikácie prvej injekcie lieku, bola som nervózna. Ako mi ešte na stretnutí povedala pani koordinátorka Daniela Kozárová, prvá injekcia je vždy najťažšia. Aj keď som mala pri sebe rovno dve poistky (kamarátky zdravotníčky), cítila som váhu udalostí, ktoré ku mne postupne prichádzali.

V presne stanovený čas som sedela v izbe s otvorenou krabičkou injekcií a podľa inštrukcií som si „miešala“ hormonálny koktejl, ktorý som si mala aplikovať približne päť centimetrov vľavo alebo vpravo od pupka do brucha na striedačku každý deň. Trvalo mi pár minút odhodlať sa.

Dezinfikovala som si polovicu brucha, taká som bola nerozhodná a roztrasená. Prvý vpich mierne štipol, ale inak som bola prekvapená, ako dobre som to zvládla. Vydýchla som si. S menšou obavou som šla spať a čakala, či mi nebude ráno ťažko. Nebolo. Všetko šliapalo skvelo a ja som mohla každý večer približne v rovnakom čase zlepšovať svoje novonadobudnuté skúsenosti s aplikáciou injekcie do brucha.

Udeje sa zázrak?

Po pár dňoch sme mali s pani doktorkou Belušákovou aj s pani koordinátorkou Kozárovou dohodnuté stretnutie v centre Gyncare v Nitre. Klasické gynekologické vyšetrenie ukázalo niekoľko folikulov, takže sa v mojich vaječníkoch predsa len dial malý zázrak. Následná konzultácia len potvrdila, že pokračujeme v hormonálnej stimulácii a dohodli sme sa aj na presnej aplikácii pridaných ihličiek, teda stabilizačných injekcií. Päť dní som si teda pichala dve injekcie a potom, 36 hodín pred plánovaným odberom, som svojmu telu dopriala poslednú dávku hormónov.

Pocitovo som sa mala dobre, cítila som váhu vaječníkov, tak som sa rozhodla pre obmedzenie športu, ale veľmi dobre mi robila chôdza. A tak, po 15-tich injekciách, nastal deň odberu.

Liek Meriofert, ktorý sa aplikuje pred social freezingom
Liek Meriofert, ktorý sa aplikuje pred social freezingom
Liek Meriofert, ktorý sa aplikuje pred social freezingom
Liek Meriofert, ktorý sa aplikuje pred social freezingom

Deň O alebo ako prebieha odber vajíčok

Skoré rána vedia byť nesmierne produktívne aj romantické, no to moje, v deň odberu, bolo skôr spojené so stresom, očakávaním a novými otázkami. Aj pani doktorka, aj pani koordinátorka, mi počas stretnutí vysvetlili, ako to bude prebiehať, no realita je predsa len vždy trochu náročnejšia.

Od polnoci nejesť a nepiť, priniesť vyplnené tlačivá, mať so sebou papučky a nočnú košieľku,“ vysvetlila mi s podporným úsmevom na perách popri ďalších veciach pani Kozárová a dodala, že je potrebné, aby som mala doprovod, ktorý ma po zákroku odvezie domov. Deň predtým som sa snažila jesť ľahšie jedlá, dala som si viac vody aj ovocia, aby mi nebolo ťažko.

Pri príchode na recepciu som si tak trochu vydýchla, že keď som už tu, zvládnem to. Vyplnila som potrebné dokumenty, odovzdala použitý materiál, aby sa vhodne zlikvidoval a počkala som si na svoju sestričku.

Izba v Gyncare v Nitre
Izba v Gyncare v Nitre

Prišla milá a usmiata žienka, ktorá mi cestou z recepcie na izbu všetko vysvetlila. Papučky som mala svoje, no nočnú košeľu som si predsa len radšej požičala tú erárnu. Vstúpila som do príjemnej 2-posteľovej izby a dozvedela som sa, že ešte stále nič nejem ani nepijem, prezlečiem sa, vycikám sa a budem čakať na sestričku, ktorá mi zavedie kanylu. Potom, v určený čas, si po mňa prídu.

Dotazník pred odberom vajíčok
Dotazník pred odberom vajíčok

Všetko sa udialo do hodinky

Trošku v strese som sa striedavo prechádza po izbe a sadala si do kresla. Keď prišla sestrička a vyzvala ma, že „ideme na to“, asi mi aj trošku stúpol tlak. Do sály, kde ma čakal lekár, anesteziológ a dve sestričky, som vošla sama.

Ľahla som si podľa pokynov do kresla a čakala. Nebola by som to ja, keby som sa nepustila do reči s anesteziológom. Bol veľmi milý a trpezlivo odpovedal na všetky moje otázky, až som zrazu oťažela…

Bolo to, ani neviem, 15 minút? Zrazu som otvorila oči a ležala som na posteli v izbe. „Všetko v poriadku? spýtala sa ma usmiata sestrička. „To už? Asi áno,“ odpovedala som.

Párkrát sa na mňa ešte prišla pozrieť, potom mi dala dole zábrany z postele a keď som si bola istá, že sa mi netočí hlava ani mi nie je zle, mohla som sa prejsť na toaletu či si niečo zjesť. Dokonca som dostala moju obľúbenú hroznovú šťavu ako sladký životabudič.

Pitný režim po odbere vajíčok v Nitre
Pitný režim po odbere vajíčok v Nitre

Do hodiny som bola oblečená a mohla som sa presunúť z izby smerom na recepciu, kde som si počkala na konzultáciu s koordinátorkou. Dala som si kávu, zjedla koláč a prelistovala som si časopis Žena, inšpirácia umelcov s krásnymi fotografiami umeleckých diel zameraných na ženu, jej telo a rôzne podoby.

Každá sme iná, preto je výsledok individuálny

S pani koordinátorkou Kozárovou sme si prešli výsledky, ktoré vďaka skvelej práci embryológov mala načas v počítači. Ako správne predpokladala pani doktorka Belušáková, po 30-tke je vhodných zrelých vajíčok pomenej. Niečo sa tam však predsa len našlo a opakovanie je možné aj niekoľkokrát za sebou.

V Gyncare nájdete aj špeciálne vydanie magazínu Žena, inšpirácia umelcov
V Gyncare nájdete aj špeciálne vydanie magazínu Žena, inšpirácia umelcov

Každá žena môže mať iný počet odobratých a zakonzervovaných vajíčok, preto je potrebné si uvedomiť, že porovnávanie sa absolútne nemá zmysel. Kým u jednej ženy môže dôjsť ku kompletnému odberu 10 či viac vajíčok na prvý pokus, u inej to môže byť 0. Vždy je preto potrebné konzultovať s lekárom či lekárkou a sústrediť sa sama na seba, myslieť pozitívne a zamerať sa na zvládnutie svojej situácie najlepšie, ako sa len dá.

Možnosti, ktoré máme vďaka súčasnej medicíne, sú skutočne rozsiahle. Preto ak aj vy premýšľate nad svojou budúcnosťou, social freezing môže byť tá správna cesta. Jednoznačne odporúčame pýtať sa u svojho gynekológa či gynekologičky na test ovariálnej rezervy či priamo kontaktovanie Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

Kedy inokedy, ak nie teraz, si môžeme dopriať luxus zmrazenia nášho materstva na neskôr?

Ak máte záujem o viac informácií, prípadne o konzultáciu, obráťte sa na Gyncare.sk.

žiadne príspevky na zobrazenie