História módneho podujatia Met Gala

0
História módneho podujatia Met Gala
Foto: Getty Images
Populárne podujatie Met Gala sa koná pri príležitosti oslavy šiat, ktoré sú vystavované v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku. Každý rok, sa však prvý pondelok v máji, všetky oči upierajú na celebrity, ktoré do tohto múzea prichádzajú. Róby, ktoré nosia, sú veľakrát skutočným umeleckým dielom. 

Cieľom podujatia je získanie finančných prostriedkov pre Kostýmový inštitút múzea. V prvých rokoch, sa oslava konala iba v podobe luxusnej večere pripravenú pre elitu Manhattanských štvrtí. Postupne tento exkluzívny večer prerástol na celosvetovo sledovanú kostýmovú párty s červeným kobercom, na ktorej sa zúčastňujú celebrity z celého sveta.

„Met Gala je jednou z mála príležitostí, kedy sa filmové hviezdy, super modelky, dizajnéri, rockové legendy, profesionálni športovci a politici stretávajú na oslavách módy a majú možnosť stráviť noc v múzeu.“ Píše Anna Wintourová, šéfredaktorka Vogue a dlhoročná spolupredsedkyňa Met Gala. 

Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue
Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue

Takto sa Met Gala stalo najväčšou módou udalosťou roka:

Kedy sa konalo prvé Met Gala?

Udalosť začala v decembri 1948 ako polnočná večera, za ktorú zúčastnení museli zaplatiť 50 dolárov.

Prvé Met Gala bolo nápadom módnej publicistky Eleanor Lambert, ktorá zohrala kľúčovú úlohu aj pri spustení New York Fashion Week. Túto udalosť využila, ako spôsob na získanie finančných prostriedkov pre Kostýmový inštitút múzea. Zároveň podujatie využila na otvorenie každoročnej jarnej výstavy.

Sloganom bola  „Oslava Roka“, a konala sa v hoteli Waldorf Astoria, kde si hostia obliekali svoje najlepšie formálne oblečenie.

Ako sa Met Gala stala tematickou udalosťou?

Met Gala začalo prezentovať témy v 70. rokoch, kedy sa legendárna šéfredaktorka Vogue Diana Vreelandová stala špeciálnou poradkyňou kostýmového oddelenia. Prvé tematické Met Gala sa uskutočnilo na pamiatku Cristóbala Balenciagu v roku 1973, rok po jeho smrti.

Dimitrios Kambouris—Getty Images for The Met Museum/Vogue
Dimitrios Kambouris—Getty Images for The Met Museum/Vogue

Jedny z významných tém v ére Vreelandovej zahŕňajú aj rusky ladenú výstavu kostýmov, pre ktorú sa slávna módna redaktorka obliekla do slovanských šiat alebo tematická výstava starého Hollywoodu, pre ktorú sa speváčka Cher obliekla od hlavy po päty do trblietavých strapcových šiat.

Penske Media via Getty Images—Fairchild Publishing
Penske Media via Getty Images—Fairchild Publishing

Po tom, ako Anna Wintour z Vogue v roku 1995 prevzala zodpovednosť za prípravy, večierok sa zviditeľnil, čo zabezpečilo účasť popredných osobností z oblasti filmu, športu, podnikania a hudby. Ako napísala Amy Odell, pre časopis TIME v roku 2022, večierok podľa nej nebol len oslavou Kostýmového inštitútu, ale aj oslavou Wintourovej dominancie v módnom priemysle.

Vďaka Wintourovej vplyvu sa toto podujatie stalo jedným z najexkluzívnejších každoročných módnych udalostí. Každý rok sa hviezdy, ktoré dostanú pozvánku, objavia oblečené podľa témy alebo aspoň jej interpretácie. Jedny z tých najznámejších tém sú napríklad barok a renesancia, ekológia a udržateľnosť, vesmír, tajomstvo a mágia.

Niekedy sa zdá, že šaty za celebrity rozprávajú a pomáhajú im k vyjadreniu ich pocitov aj bezslovne. V roku 1996 štylisti videli šaty Princeznej Diany inšpirované bielizňou ako „odplatu“, pretože si ich obliekla v tom istom roku, keď sa rozviedla s vtedajším princom Charlesom. Náboženskí pozorovatelia Met Gala si možno spomínajú na dobu, keď Rihanna v roku 2018 vyšla na červený koberec oblečená, ako pápež, a výstredné pohľady Met Gala dosiahli vrchol pravdepodobne minulý rok, keď popová hviezda Doja Cat prišla s mačacími ušami.

Čo môžeme očakávať na výstave kostýmov Metropolitného múzea v roku 2024?

Okolo 250 kusov odevov a doplnkov zo zbierky Kostýmového inštitútu, budú vystavené inovatívnym spôsobom pomocou umelej inteligencie, röntgenových snímkov, video animácií, svetelných projekcií a zvukových kulís.

„Odevy súvisiace s prírodou budú slúžiť ako prepojenie krehkosti, pominuteľnosti módy s témou oživenia a obnovenia, “ uvádza samotné múzeum.

Medzi zvýraznených dizajnérov patria Christian Dior, Yves Saint Laurent a Stella McCartney.

Zdroj: https://time.com/6972918/met-gala-history/

žiadne príspevky na zobrazenie