Pred 20 rokmi som začal ukazovať Košice Košičanom, hovorí Milan Kolcun, ktorého preslávili „potulky“

0
Pred 20 rokmi som začal ukazovať Košice Košičanom, hovorí Milan Kolcun, ktorého preslávili „potulky“

Boli ste na potulkách mestami Košice? Využili ste služby sprievodcu? Laureát Krištáľového krídla za rok 2022 v kategórii publicistika a literatúra Milan Kolcun robí neuveriteľné potulky a prehliadky mestom Košice. Vraj na ne človek nikdy nezabudne. Navonok pôsobí trošku ako showman či herec, v skutočnosti je režisér, sprievodca, spisovateľ, prekladateľ a moderátor. Prehliadky robí v troch svetových jazykoch a jednom slovenskom.

V rozhovore pre Akčné ženy Milan Kolcun prezradil:

  • ako sa vynájde v prípade, ak nepozná odpoveď na otázku,
  • čo robí preto, aby nepôsobil ako opakovací verklík,
  • prečo už desať rokov robí aj svoju talkshow BEZ ŠEPKÁRA,
  • ako vytvoril knihu Košice na každý deň

Vaše Potulky mestom Košice sú legendárne. Odkiaľ čerpáte všetky zaujímavé informácie, najmä pikošky, ktoré sa nedajú len tak ľahko dohľadať?

Je to kombinácia hľadania všetkého košického na internete, čítania takýchto publikácií, počúvania starých Košičanov a chodenia po meste s otvorenými očami. Takto získané poznatky prefiltrujem kritériom zaujímavosti a návštevníkom rozprávam najmä to, čo aj mňa zaujalo na prvé počutie najviac.

Ako ste sa vôbec k práci sprievodcu dostali? 

Ako vysokoškolák som si spravil sprievodcovský kurz, aby som mohol takto brigádovať. Paralelne som si začal vystrihovať z košického Večera stránku o histórii, ktorú šťavnatým štýlom písal Jozef Duchoň. Dozvedel som tak sa plno ďalších zaujímavostí, o ktorých na kurze nebola reč.

Zažili ste už situáciu, že sa vás klienti niečo pýtali a vy ste nevedeli odpovedať, ale museli ste sa tváriť profesionálne? Čo pomáha na zachovanie duchaprítomnosti?

Táto situácia je bežná, nehrám sa na vševeda. Poviem im, nech mi pošlú otázku mailom. Skoro nikto si však nedá túto námahu. Každopádne, dobre položená otázka je pre mňa výzvou dohľadať si odpoveď, a tak sa naučím zas niečo nové.

Herečka Sarah Arató: Keď vystúpim na javisko, mám pocit, akoby som vystúpila zo seba

Podarilo sa už nejakému turistovi stratiť sa počas vášho sprevádzania?

Spomínam si len na takých, čo sa stratili dobrovoľne (Úsmev). Ale viem, že raz sa jedným stratili veci zo zaparkovaného autobusu, čo je smutné.

Často sa stáva, že napr. pri prehliadkach v jaskyniach sprievodca prejde do monotónneho prejavu. Predsa len, je to niečo, čo hovorí stále dokola. Nebojíte sa, že aj z vás sa (časom) môže stať taký „verklíkovací“ papagáj?

Myslím, že mi to nehrozí, každý prvý víkend v mesiaci mám totiž na potulkách inú, novú tému a idem po novovytýčenej trase. No je pravda, že túto potulku opakujem i 20 krát (štvrtok – nedeľa), aby sme mali čo najmenšie skupinky. Opakovanie ma však baví, vkladám do neho fóriky, interakciu s publikom. A publikum je vždy iné, takže aj potulka to kopíruje.

Ako sa vám darí dostať sa do takých „nedobytných“ pamiatok typu Jakabov palác?

Treba získať kontakt na majiteľa, jeho dôveru a povolenie. Keďže potulky sú o pozitívnom ukazovaní toho pekného, čo v meste máme, skoro vždy nám to povolenie dajú.

Ktorá pamiatka pre vás je v Košiciach tá NAJ?

Jednoznačne Dóm sv. Alžbety. Je to čarovná budova, otvorená úplne každý deň od skorého rána do večera. Poskytuje útočisko duši a tiež úľavu fyzickú i duchovnú. Je skvelé, že do Dómu možno zájsť aj len tak.

Tiež je zaujímavé pozorovať ľudí, akí do Dómu vchádzajú a akí po istom čase vychádzajú, aj keď ide o tých istých ľudí. Dnu idú často zamračení, unavení, vychádzajú pokojnejší, pookriati, niekedy aj s usporiadanejšími myšlienkami. Často vyjdú s duchovným zážitkom, po sv. omši, niekedy aj vyspovedaní a s chuťou začať nový život. Stáva sa (najmä v soboty), že dnu vchádzajú slobodní ľudia, vychádzajú ženatí a vydaté (Úsmev).

Okrem toho je nádhernou architektúrou, ktorá poukazuje, koľkú krásu dokáže človek vytvoriť, ak je jeho inšpiráciou Boh. Obsahuje aj azda jediné svetové prvenstvo, ktoré v Košiciach máme, a to najstaršie dvojité točité schodisko na svete.

Dóm je najkrajší počas slávenia svätej omše. Mne najviac imponuje tá v latinčine v nedele o 9:00 hod. Vtedy sa unášam barokovými i renesančnými skladbami v podaní súboru Gregoriana, vnímam latinčinu z úst kňaza čoby jazyk stredovekej Európy a do toho obdobia ma posúva aj pohľad na gotiku Dómu.

Bolo niečo, čo vás skutočne prekvapilo/šokovalo pri nejakej pamiatke?

Šokujú ma niektoré smradľavé odkazy psíčkarov potom, ako do nich stúpim buď ja alebo niekto z návštevníkov. Tiež povyvracané smetné koše po piatkovej noci.

Daniela Ostatníková: Autizmus sprevádza človeka po celý život, neexistuje tabletka, ktorá ho vylieči

Čo vás najviac baví a napĺňa pri vašej práci?

Nabíja ma záujem ľudí, ich smiech a radosť.

Máte vždy chuť ísť na potulky Košicami? Napríklad, ak je nie príliš ideálne počasie…

Mám rád všetky druhy počasia. Páči sa mi, že vždy je inak. Žil som na Kube, kde bolo každý deň okolo 30 stupňov. Iné počasie v ponuke nemali. Ja som človek, ktorý má rád zmenu. Už ako chlapec, keď pršalo, šiel som sa bicyklovať v rozopnutom pršiplášti…

Aký je rozdiel medzi potulkamiprehliadkami mesta?

Potulky sú podujatím najmä pre Košičanov. Vymysleli sme ich s riaditeľom Mestského infocentra Laco Koránom. Bolo to pred 20 rokmi, keď do Košíc chodievalo málo turistov. Preto sme začali ukazovať Košice Košičanom. Odvtedy každý prvý víkend v mesiaci ponúkame vždy inú tému a zakaždým novú trasu. Spravil som takto už asi 120 tém. Tie najbližšie nájdete na www.potulka.sk a pozývam vás na nich, či už ste z Košíc alebo nie. Potulka trvá hodinu a stojí 3,99 eura, pre deti zdarma.

Naproti tomu prehliadka mesta je skôr podujatie pre návštevníkov mesta. Nie je prvý víkend v mesiaci, ale spravím ho kedykoľvek podľa priania zákazníka. Na akúkoľvek tému a po hocijakej trase. Môže trvať polhodinu, ale aj štyri hodiny podľa želania klienta.

Ktoré európske mesto je pre vás osobne príťažlivé?

V každom meste európskom i mimo Európy si nájdem niečo pozoruhodné, nejaké paralely s Košicami, analógie, asociácie, spojivá. Preto chcem takýchto miest spoznať čo najviac. Imponuje mi Kodaň, kde klesá počet áut a stúpa počet bicyklov. Obyvateľstvo viac bicykluje, preto má lepšiu náladu a lepší vzduch. Bicykel aj omnoho ľahšie zaparkujete. Preto chodím ako Dáni. Na bicykli každý deň.

Aj v zime?

Samozrejme. Pokiaľ máte kolená v teple, rukavice a čiapku, je to fajn. V Štokholme som videl plno cyklistov aj v zime, a to sú tam iné zimy.

Koľko času si vyčleniť, ak cestujeme prvýkrát do Košíc a chceme spoznať mesto aspoň ako tak?

Tri až päť dní, ak chcete pozrieť len mesto. Ak chcete vidieť aj blízke okolie, odporúčam štyri až sedem dní.

Aká je vaša talkshow BEZ ŠEPKÁRA?

Humorná. Rád sa veselo zhováram s ľuďmi. Od celebrít po ľudí, ktorí nie sú mediálne známi. Mená hostí nájdete tu: http://www.sdke.sk/sk/divadlo/bez-sepkara

A čo vaše knihy?

Práve píšem 2. diel knihy Košice na každý deň, keďže jednička bola dosť úspešná. V jedničke nájdete 366 návodov na použitie mesta, teda na každý deň tip na prechádzku plus nejaké zaujímavosti a históriu s tým dátumom v Košiciach súvisiacu. Je to večný diár každého, kto má Košice rád. Na konci knihy je aj humorný Test košickosti. Kniha je aj pekná, keďže ju ilustrovalo 12 top košických ilustrátorov, každý mesiac robil iný ilustrátor. V rámci humornej tvorby sme s Jánom Zachariášom dali dokopy aj Knihu aforizmov – Slovné hračkárstvo.

Ďakujem za rozhovor.

Zdroj foto: archív M. K.

Titulná foto: Milan Kolcun počas talkshow Bez šepkára so Zuzanou Krónerovou, zdroj: Iveta Vaculová

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie