Moje dojmy z konferencie „Pre zdravie ženy“

0

Šikovné Akčné ženy ma na túto konferenciu pozvali a ja som pozvanie s potešením prijala. Asi ako každá mamička, ktorá dostane možnosť ísť sa celodenne niekam vyvenčiť.

Neostalo to však iba pri tejto prostej radosti. Pri odchode z Kulturparku som bola plná pozitívnych dojmov, a čo je pre mňa asi najdôležitejšie, podnetov na zamyslenie. Ako som ich uchopila sa pokúsim týmto článkom opísať na znak vďaky všetkým zainteresovaným.

Takéto typy akcií sú plné odborných poznatkov.Tie sú vlastne ich podstatou – šírenie informácií. Tam ich bolo skutočne nadostač. Program bol tematicky mimoriadne pestrý. Hovorilo sa o tehotenstve, zdravej strave, cvičení, rakovine, kráse, problémoch s chrbticou, či diastázou…

Poviem úprimne, nie všetky témy ma na prvý pohľad zaujali a na sekundu mi i napadlo, čo tam budem robiť celý deň. Nakoniec som sa zúčastnila takmer všetkých prednášok. Nečakajte umelé chválospevy na každú z nich. Poviem tak ako som to skutočne vnímala. Niektoré ma zaujali viac, niektoré menej. Čo ale premenilo moje obavy z „nudy“ na skutočnú spokojnosť z účasti, bolo nové poznanie.

Poznatky v oblasti zdravia sú, samozrejme, potrebné, no ak ostanú v nás len akousi teoretickou databázou, nikdy nám neprinesú osoh. Široký tématický záber ma postavil pred témy, ktorým som sa špeciálne nikdy nevenovala. Okrem informácií ma to obohatilo o uvedomenie si toho, že ak sa ako výživová poradkyňa budem dívať na zdravie len z jedného, mne blízkeho pohľadu, deficit komplexnosti vo mne spôsobí jednak obmedzenie pochopenia voči iným v tejto oblasti, jednak nedostatok prevencie vlastného zdravia.

Príďte aj na tohoroťnú konferenciu Pre zdravie ženy!

Prevencia je lepšia ako lieky

Dlhšiu dobu v sebe pestujem zlosť nad tým, ako to funguje v našom zdravotníctve. Keď niekoho bolí chrbtica, odporučia mu operáciu, bez toho, aby ho poučili o dôležitosti cvičenia. Keď ma niekto vysoký cholesterol či tlak, dostane tabletky bez toho, aby mu povedali, že je nevyhnutné zmeniť stravu. Keď žene ovísa brucho po pôrode, ponúkajú jej plastiku bez toho, aby ju poučili o možnostiach riešenia diastázy…

Veľa lekárov nerieši podstatu problému, iba jeho následky bez toho, aby zvážil dôležité skutočnosti mimo jeho odbor. Iste by sa našlo veľa z vás, čo by sa so mnou postavilo do pomyselného protestu voči tejto nekomplexnosti. No nie sme vlastne takí i my? Nie sme sami sebe takýmto lekárom? Nezaujímame sa o zdravie iba v tom rozmere, ktorý nás zaujíma?

Krása ženy

V mojom veku chcú byť  ženy štíhle a pekné. Tá, ktorej sa  to podarí, označí samú seba za zdravú. Čo tam potom, že jej vypadávajú vlasy, alebo býva často unavená. Pre niekoho je zase vizitkou zdravia pružná pleť a lesklé vlasy. Fakt, že má mimoriadne bolestivú menštruáciu nerieši, pretože jej fokus je inde.

Veľmi sa mi páčil slogan konferencie. Zdravá žena = šťastná žena. Myslím, že práve táto veta je vyjadrením komplexnosti. Keď si nastavíme kritérium zdravia samé, testom  toho, či je postačujúce, je podľa mňa práve to šťastie. Pekná a štíhla žena vyzerá možno na pohľad šťastne, no zanedbanie psychického zdravia jej spôsobuje námahu pri úsmeve. Úspešná vytrvalostná športovkyňa žiari šťastím na stupni víťazov, no mimo sezóny ju podvedome trápi osamelosť.

Pre mňa bolo šokom, keď mi na konferencii pomocou quantového magnetického prístroja zistili, že trpím nedostatkom vápnika. Priznám sa, že podobné merania by som sama nevyhľadala, nakoľko sa zdravo stravujem, a to bolo pre mňa vlastne synonymom toho, že som zdravá.

Prečítajte si aj rozhovor s MUDr. Baranom o plastickej chirurgii

Poznanie je na prvom mieste

A čo je vlastne tým mojím spomínaným poznaním z tejto udalosti? Jednoducho, že v priebehu života je veľmi potrebné svoje vnímanie zdravia prehodnocovať. Najlepšie ak to urobíme nezaujatým rozširovaním si informácií z viacerých oblastí. Informačné vákuum vlastné nášmu presvedčeniu o správnosti našich postojov môže byť príčinou napríklad i zdravotných problémov.

Nebyť informácii o nedostatku vápnika, by som možno o pár rokov bojovala s osteoporózou. Verím, že som uviedla dostatok príklad minimálne na to, aby sme vo vyhlásení o vlastnom zdraví boli opatrnejší a vzdelávali sa dostatočne na to, aby sa naše vyhlásenia približovali pravde a čo je najdôležitejšie, s úsmevom na tvári.

Ďakujem akčným ženám, že mi dali takto príjemne po nose ;)

žiadne príspevky na zobrazenie