Dámska jazda 2019 – Taliansko, Pisa

0

Päť akčných dám sa vybralo do Talianska, aby pochodilo štyri krásne mestá. Čo všetko spolu videli a zažili? Prečítajte si predposlednú časť ich príbehu.

Príchod z Florencie do Pisy prebehol luxusne, cestovali sme ako inak, než opäť naším obľúbeným dopravným prostriedkom, a to vlakom. Síce môj pôvodný zámer, vyfotiť sa pri šikmej veži ešte za vidna musel prejsť obmenou, ale nevadilo. Však liepajúce sa štyridsiatničky po betónových stĺpikoch a v rôznych pózach, nemusí vidieť každý.

Pisa, veža a pobrežie

Baptisérium

Pisa má okolo 88 000 obyvateľov. Myslím si, že žiadna talianska pamiatka nie je taká slávna ako práve šikmá veža, ktorá sa začala nakláňať už krátko po svojom dokončení v r. 1173, a to kvôli nestabilite podložia, ktoré je popretkávané podzemnými vodnými tokmi. Veža stojí na Campo dei Miracoli (Poli zázrakov), rovnako ako nádherný románsky Dóm, Baptisérium a Composanto, cintorín na nádvorí budovy s mnohými sochami a freskami z najlepších dôb mesta.

Prečítajte si, ako dámy cestovali do Bologne a ako skoro museli spať na ulici

Zo železničnej stanice sme sa pohodlne doviezli taxíkom až k veži, urobili nezabudnuteľné zábery a odkráčali sme si k nášmu hotelíku. Vedeli sme, že sa potrebujeme lepšie vyspať kvôli náročnejšiemu dňu, ktorý bol pred nami. Raňajky sme si dali v skoršiu hodinku, s tým, že si ráno objednáme taxík a vyrážame smer pobrežný pás Riviéry di Levante.

Sí je odpoveď na všetko

Vtedy sme ešte dostatočne neporozumeli Talianom, ktorí vám na všetko budú hovoriť sí, aj keď ani netušia, čo ste sa ich pýtali a svojím sí vás pošlú aj do jamy levovej, a rovnako sme až dovtedy ešte neprišli na to, ako funguje ich systém taxi služieb. Takže sme, samozrejme, nestihli plánovaný vlak do La Spezie.

Po príchode na vlakovú stanicu lístky na ďalší vlak, boli už sold out – vypredané.

Moja vidina kúpania sa v mori, sa začala pomaly, ale isto vzďaľovať… Do Cinque Terre sme sa však dostali, a to vďaka rozhodnej a energickej Lucke, ktorá si v tejto zapeklitej situácii spomenula, že z Pisy do La Spezie jazdia ešte aj Flixbusy, dočítala sa to kdesi v príručkách na nete.

Lístky na bus sme kupovali za pochodu v taxíku cez internet. Cesta do La Spezie ubehla naozaj rýchlo. Mne a Lucke azda ešte o čosi rýchlejšie, nakoľko sme boli zabraté do kupovania lístkov pre celú posádku na večer opäť do Bologne a rovnako surfovaním po nete a hľadaním informácie, kde si kúpime za zvýhodnenú cenu cestovnú kartu, pokiaľ chceme brázdiť hore-dole rybárskymi dedinkami v Cinque Terre…

La Spezia

Moderné prístavné mesto La Spezia bolo za druhej svetovej vojny silno poškodené a nachádza sa v ústí niekoľkokilometrového zálivu. Do centra mesta sme sa dostali kyvadlovou dopravou a mali sme možnosť ísť pešo centrom mesta. Mesto na nás veľmi pozitívne zapôsobilo svojimi historickými budovami, vyzdobenými balkónikmi, závanom morského vzduchu.

Na železničnej stanici sme si zakúpili zvýhodnenú kartu v hodnote 16 eur na osobu, odložili sme si kufre do úschovne a s radosťou v očiach očakávali príchod vlaku. Návšteva rybárskych dediniek bude v ďalšom pokračovaní.

Foto: wikipedia.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie