NAČÍTAVAM

Type to search

ARCHITEKTÚRA DIZAJN Ekológia MAGAZÍN TECHNOLÓGIE

Môže vzniknúť vkusný nábytok z odpadu?

Alexandra Vrábelová
Share

V gréckom meste Solún sa v parku nachádza dizajnový nábytok vyrobený z atypického zdroja: miestneho plastového odpadu, ktorý bol 3D tlačiarňou prerobený na exteriérový nábytok.

Všetko začalo projektom Print Your City. Prvým prototypom bola lavička určená do ulíc Amsterdamu. Je to lavička vyrobená z rovnakého množstva plastového odpadu, ktorý každý rok vyprodukujú dvaja obyvatelia mesta. Ďalším mestom, kde sa projekt spustil, je grécky Solún.

„Žijeme v rastúcej spoločnosti, spotrebúvame veľa zdrojov a generujeme obrovské množstvo plastového odpadu,“

hovorí Panos Sakkas, jeden zo zakladateľov holandského dizajnérskeho štúdia The New Raw. Práve on vytvoril projekt zero waste Print Your City, ktorý vyrába nábytok.

„Chceli sme ukázať lepší spôsob využitia plastov v dlhodobých horizontoch a ľahko sledovateľných aplikáciách. Použitím digitálneho dizajnu a výroby je možné zhodnotiť vyradený materiál a urobiť kruhový koncept uskutočniteľným.“

Panos Sakkas a Foteini Setaki

architekti Panos Sakkas a Foteini Setaki

Ako využiť plasty?

Cieľom projektu, ktorý bol v roku 2018 predstavený ako prototyp v Amsterdame, je naplno využiť plasty. Keď niekto v Solúne vyhodí plastový odpad do recyklačného koša, namiesto toho, aby poslal plast na dlhú cestu (ktorá v niektorých európskych mestách niekedy končí v ilegálnych skládkach v juhovýchodnej Ázii), mesto odvádza plast do laboratória, kde sa môže transformovať a využiť na miestne účely.

Nový život plastu pomocou 3D tlačiarne

V laboratóriu je plast triedený podľa typu – čím je materiál čistejší, tým ľahšia je 3D tlač. Potom sa plast umyje a drví. „A “varenie” v tlačiarni môže začať,“ hovorí spoluzakladateľka New Raw, Foteini Setaki.

Robotické rameno strieka pásy z tavenej umelej hmoty, ktoré pripomínajú zubnú pastu. Pasta stvrdne, keď sa nábytok vytvaruje. Na webovej stránke si môže každý prispôsobiť svoju vlastnú verziu verejnej lavičky, pričom si vyberie množstvo sedadiel, ktoré chce mať a či chce ešte prirobiť vytvoriť kvetináč, stojan na bicykel, psiu misku alebo knižnicu. Obyvatelia potom hlasujú o svojich obľúbených dizajnoch.

Prečítajte si aj článok o najväčších umelkyniach v svetovej histórii umenia

Vyskúšala som to na ich webe a naklikala tvar lavičky a na konci som si dokonca mohla zvoliť aj farbu. Vznikla takáto kreácia:

Print your city

Aj takýto design si môžete navrhnúť v Print Your City

Kde možno vidieť nové lavičky?

Prvé návrhy boli tento mesiac umiestnené na verejnom námestí s názvom Hanth Park v centre mesta. Projekt nedokáže úplne vyriešiť problém, čo robiť s plastovým odpadom – počas celého roka bude recyklovať okolo štyroch ton plastu alebo približne toľko, koľko vznikne z odpadu 14 gréckych domácností. Môže však pomôcť zviditeľniť problém, a môže pomôcť zvýšiť podporu recyklácie plastov na miestnej úrovni, najmä pomocou nástroja 3D tlače.

V určitom okamihu budú musieť aj iné krajiny obmedziť množstvo plastu, ktoré vyrába, nielen snažiť sa dať mu druhý život.

Laboratórium bolo sponzorované gréckou vetvou spoločnosti Coca-Cola a dizajnéri teraz dúfajú, že ho prinesú do iných miest.

Print Your City

Kreácie z projektu Print Your City

Zdroj: fastcompany.com

Tagy
Alexandra Vrábelová
Alexandra Vrábelová

Môžete ma sledovať na stránke stylist.sk, kde ponúkam svoje služby (osobný styling, spoločné nákupy) alebo nahliadnuť do mojich e-shopov mamimo.sk a sperkyalexandra.sk - budem sa tešiť :-)

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X