Na čo dbať pri výbere zrkadla do domácnosti a kam ho umiestniť?

0
Na čo dbať pri výbere zrkadla do domácnosti a kam ho umiestniť?
unsplash.com

Zrkadlá sú dôležitými prvkami pri zariadovani domácnosť, ktoré dokážu s interiérom urobiť divy. Majú vplyv na celkovú atmosféru vášho domova, a preto je dôležité správne si vybrať.

Okrem svojho praktického využitia na skrášlenie výzoru, slúžia zrkadlá ako jednoduchá dekorácia na zútulnenie domova, dodajú viac svetla tam kde treba, zväčšia malé priestory a dodajú domácnosti kus štýlovosti. Na čo dbať pri kúpe zrkadla a kam ho umiestniť’?

Ako si vybrať správne zrkadlo pre váš domov

Pri kúpe zrkadla treba zvážiť:

Typ zrkadla

Pri výbere typu zrkadla máte niekoľko možností. Váš výber bude pravdepodobne závisieť od miesta, kam chcete zrkadlo umiestniť. Ak vyberáte zrkadlo do spálne pravdepodobne sa budete rozhodovať medzi voľne stojacimi alebo polohovateľnými zrkadlami. Do kúpeľne sa hodia stojace a kozmetické zrkadlá, do obývačky naopak nástenné alebo nalepovacie zrkadlá, ktoré je možné umiestniť bez vŕtania.

Tvar zrkadla

Aj tvar zrkadla hrá dôležitú úlohu pri výbere vhodného zrkadla. Máte neobmedzený počet dostupných možností tvarov ako napríklad štvorcový, obdĺžnikový, okrúhly alebo oválny tvar. Tvar vyberajte s ohľadom na ostatný nábytok. Je dôležité, aby zapadol do štýlového konceptu celej miestnosti.

unsplash.com

Veľkosť

Prečo záleží na veľkosti? Výber veľkosti by mal byť založený na tom či chcete, aby zrkadlo bolo ústredným bodom miestnosti alebo, aby len slúžilo ako pozadie, alebo dekorácia na zútulnenie domova.

Malé zrkadlo na veľkej stene bude vyzerať stratene a bezvýznamne. Ak však chcete, aby bolo zrkadlo bodom pozornosti, uistite sa, že je dostatočne veľké, aby vyniklo.

Rám zrkadla

Zrkadlá môžu taktiež odrážať štýl, ktorý už vo svojej domácnosti máte. Aj keď na tvare a veľkosti zrkadla záleží, aj výber rámu je dôležitý. Do ležérneho a moderného interiéru sa hodí rám s jednoduchými líniami, sklenené a brúsené rámy alebo zrkadlá bez rámov.

Drevené rámy sú úplná klasika a hodia sa predovšetkým k rustikálnemu či škandinávskemu štýlu. Kovové rámy vám naopak budú pasovať k industriálnemu štýlu a bytovým doplnkom v interiéri.

Kam umiestniť zrkadlo?

Zrkadlá sú krásnou interiérovou dekoráciou a môžete ich zavesiť naozaj kdekoľvek. Či už je to chodba, detská izba, kúpeľňa alebo kancelária. Pridanie zrkadla dodá priestoru na kráse a bude pôsobiť otvorenejšie a priestrannejšie.

Obývačka

Zrkadlá v obývacích izbách sú zaujímavým doplnkom a opticky zväčšujú priestor. So zrkadlom môžete experimentovať. Ak ho zavesíte naproti oknu, bude odrážať svetlo a tým bude celá miestnosť priestrannejšia. Typickým variantom býva visiace zrkadlo nad pohovkou alebo komodou.

zrkadlo
unsplash.com

Tip: Ak chcete zrkadlo aj v kuchyni, namontujte ho na stenu v blízkosti stola. Tu vám odporúčame zvoliť väčšie obdĺžnikové zrkadlo. Uistite sa, aby zrkadlo neodrážalo špinavý riad a neporiadok, najmä vtedy, keď máte hostí.

Spálňa

Pre ženu je zrkadlo nevyhnutnosťou a to najmä v spálni, no i garderóbe a šatníku. K obliekaniu priam potrebuje veľké zrkadlo, v ktorom bude vidieť celú postavu. Zrkadlo v šatníku by malo byt’ zvlášť osvetlené, po bokoch alebo okolo celého obvodu.

Kúpeľňa

Tu je zrkadlo absolútna nutnosť a môže byť dokonalým multifunkčným bytovým doplnkom v kúpeľni. Spravidla najobľúbenejším miestom umiestnenia, je nad umývadlom. Ak tam zrkadlo ešte nemáte a nechcete vŕtať do stien, máte možnosť zvoliť aj nalepovacie zrkadlo, a to s pomocou špeciálnych lepidiel.

Zrkadlo s úložným priestorom, vám ponúkne dokonalé miesto na kozmetické drobnosti, ktoré by v kúpeľni nemali chýbať. Naopak zrkadlo s LED osvetlením umožní dokonalé osvetlenie pri líčení ak nemáte v kúpeľni dostatok svetla. Aj s manuálne nastaviteľným a zväčšovacím zrkadlom bude nanášanie make-upu oveľa jednoduchšie.

pixabay.com

Detská izba

Ak máte deti aj tie milujú pohľad na seba v zrkadle. Do detskej izby namontujte zrkadlo na stenu, avšak nezabudnite ho poriadne pripevniť, aby nespadlo.

Čo by ste robiť nemali

● Nevešajte zrkadlo v blízkosti stola, kde študujete alebo pracujete, pretože to môže ovplyvniť koncentráciu.
● Zrkadlo by nemalo odrážať neporiadok a nemoderný kus nábytku.
● V spálni by ste nemali mať zrkadlo tam, kde ráno uvidíte váš odraz. Radšej zaveste zrkadlo nad čelo postele.
● Poškodené, zničené alebo prasknuté zrkadlo treba vyhodiť a vymeniť.
● Neumiestňujte zrkadlá príliš vysoko. Posledná vec, ktorú chcete, je, aby sa zrkadlo zrútilo a rozbilo.

Tip: Na čistenie zrkadla použite biely ocot vo vode a osušte ho čistou suchou handričkou.

Či už má zrkadlo plniť dekoračnú alebo praktickú funkciu, vždy je zvážte a premyslite si jeho výber. Zvoľte správny tvar zrkadla, farbu rámu ako aj jeho štýl, ktorý sa bude absolútne hodiť do vašej domácnosti.

Autor: Dominika Blchova

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu