Na čo je dobrá žuvačka alebo existuje nebezpečenstvo v Bermudskom trojuholníku?

pixabay.com

Na svete je množstvo zaujímavostí a o väčšine z nich ani nevieme. Poodkryli sme preto aspoň časť z nich, aby ste sa mohli blysnúť pri najbližšom rozhovore s priateľmi.

1. Hlavy na Veľkonočnom ostrove majú telá

Ikonické kamenné hlavy vyčnievajúce zo zeme na Veľkonočnom ostrove pozná väčšina, ale mnohí si neuvedomujú, čo sa skrýva pod povrchom. Archeológovia, ktorí študovali stovky kamenných sôch na tichomorskom ostrove, vykopali dve z postáv a odhalili celé torzá, ktoré merali až 33 stôp (10 metrov).

2. Bermudský trojuholník

Táto oblasť v severoatlantickom mori sa nazýva aj „Diablov trojuholník“ a je to oblasť oceánu, ktorá sa rozprestiera medzi cípom Floridy, Bermúd a Portorika. Predpokladalo sa, že pohlcuje lode a lietadlá. Prieskumníci z čias Krištofa Kolumba hlásili zvláštne udalosti, napríklad ohnivé gule na oblohe (čo sa ukázalo ako zrútenie meteoritu). Historici, vedci a pobrežná stráž USA však dokázali, že pravdepodobnosť zmiznutia plavidiel v Bermudskom trojuholníku nie je vyššia ako kdekoľvek inde v oceáne. Mnoho predchádzajúcich zmiznutí bolo demystifikovaných, pretože v tom čase boli v tejto oblasti objavených mnoho vrakov.
Zdroj: Google Maps

3. Ananás funguje ako prírodný zmäkčovač mäsa

Ovocie je plné enzýmu bromelaínu, ktorý štiepi bielkovinové reťazce, čo z neho robí ideálnu marinádu na mäso. Keď nemáte veľa času, môžete ho takto využiť. Ale z rovnakého dôvodu ananás nefunguje na prípravu džemov alebo želé, pretože enzým rozkladá aj želatínu. Bromelaín je taký silný, že tí, ktorí často pracujú s ananásom, musia nosiť ochranné rukavice, inak enzým časom zničí pokožku na tvári a rukách a zanecháva suchú pokožku a malé vredy.

4. „Vôňa nového automobilu“ je vôňa desiatok chemikálií

Máloktorý zápach je taký príjemný ako „vôňa nového automobilu“ – a to nielen preto, že je pekné byť v úplne novom aute. Aj keď táto vôňa môže byť prekvapivo uspokojivá, faktom je, že je to v podstate iba kombinácia viac ako 50 chemikálií (známych ako „prchavé organické zlúčeniny“), ktoré sa do auta uvoľňujú a časom sa rýchlo rozpadajú. Koncentrácie zistené v typickom novom automobile nie sú nebezpečné, ale medzi látkami, ktoré tvoria väčšinu tohto nového zápachu, patria laky na nechty, automatické palivo a ropa.

5. Najhorúcejšie miesto na planéte je v Líbyi

Konkrétne najteplejším miestom na Zemi, aké kedy bolo zaznamenané, je El Azizia v Líbyi, kde bola 13. septembra 1922 zaznamenaná teplota 136 stupňov Fahrenheita (57,8 stupňov Celzia). Zatiaľ čo najhorúcejšie miesta sa pravdepodobne vyskytovali v iných častiach planéty niekedy v minulosti, toto je najvyššia teplota, akú kedy meteorologická stanica formálne zaznamenala. 

pixabay.com

6. Mapy 100 rokov ukazujú ostrov, ktorý neexistuje

O piesočnom ostrove, pevnine veľkej asi ako Manhattan v Tichom oceáne pri pobreží Austrálie, sa nevie takmer nič. Prieskumník James Cook ho údajne objavil v roku 1774 a na námorných mapách sa začal objavovať v roku 1908. Až v roku 2012, keď sa tím austrálskych vedcov vydal na prieskum ostrova, zistili, že tam vôbec nie je. Vedci hádali, že Cook mohol v skutočnosti spozorovať „pemzový čln“ plávajúceho sopečného kameňa a plynu. Časopis Sydney Morning Herald dokonca zverejnil nekrológ pre Sandy Island.

7. Žuvačka zvyšuje koncentráciu

Až nabudúce budete mať problémy so sústredením, možno budete chcieť siahnuť po žuvačke. Štúdia z British Journal of Psychology z roku 2013 zistila, že tí, ktorí žuvali žuvačku, zatiaľ čo sa zúčastňovali úloh spojenými s pamäťou, dokázali zostať sústredení po dlhšiu dobu než tí, ktorí nežuvali. Aké ďalšie veci zlepšia ešte vaše sústredenie?

8. Rolls-Royce vyrába najdrahšie auto na svete

Momentálne najdrahším autom na svete je Rolls-Royce Sweptail, ktorý sa predal za 13 miliónov dolárov. Avšak aj keď máte peniaze, nebudete si ho môcť kúpiť – bolo vyrobené iba jedno a bolo od základu zostrojenné na mieru podľa špecifikácií kupujúceho. Ale staré autá vôbec nezaostávajú za tými novými. Nedávny predaj Ferrari GTO z roku 1963 za 70 miliónov dolárov je údajne najvyššou cenou, aká bola kedy za auto zaplatená.

pixabay.com

9. Tornáda môžu spôsobiť „rybí dážď“

Tornáda môžu vznikať nad vodou rovnako dobre ako nad pevninou. Keď sa to stane, hovorí sa im „chrliče vody“ a nasávajú veľké množstvo jazernej alebo morskej vody – a tiež všetkého, čo v tejto vode pláva. Ak chrlič putuje na pevninu a vietor slabne, ryby nemajú kam ísť, iba dole. Pokiaľ vieme, nie je tornádo dostatočne silné na to, aby chytilo žraloka, ale menšie ryby sú úplne bežné.

10. Existuje dôvod, že v uzáveroch pera je diera

A to preto, lebo bez nich hrozí nebezpečenstvo zadusenia. „Okrem toho, že pomáhame zabrániť úniku atramentu z pera, sú všetky naše uzávery BIC v súlade s medzinárodnými bezpečnostnými normami, ktoré sa snažia minimalizovať riziko náhodného vdýchnutia uzáverov pera deťmi. Niektoré z týchto odvetrávaných uzáverov majú v hornej časti malý otvor kvôli existujúcim bezpečnostným štandardov,“ vysvetľuje spoločnosť BIC pen na svojej webovej stránke.

Foto na titulke: pixabay.com

Zdroj: Bestlifeonline.com