Stráca vaša pleť mladistvý vzhľad? Nuž, čas nezastavíme. Na druhej strane my – dnešné ženy vyzeráme na svoj vek omnoho mladšie, ako pôsobili ženy v minulosti.
Zdravšie žijeme, máme ten priestor viac sa o seba starať a máme k dispozícii aj rôzne špecifické prostriedky, ako napr. prírodná kozmetika a fytoterapia, či tvárová joga a ďalšie pomôcky. Takisto máme aj to šťastie, že existujú rôznorodé možnosti, vďaka ktorým svoj vzhľad omladíme. Nie, nehovoríme o plastickej chirurgii. Sú aj omnoho jednoduchšie spôsoby.
A tak nerobme si kvôli nejakým vráskam ďalšie vrásky. Jednoduchým a často realizovaným zákrokom v estetickej medicíne je ošetrenie botulotoxínom.
V čom spočíva? Aký je jeho výsledok a pre koho je vhodný? Poďme si to postupne vysvetliť.
Čo je to botulotoxín? Aké sú jeho účinky v estetickej medicíne?
Botulotoxín je proteín, jeho pôvod je prírodný. Je to produkt baktérie Clostridium botulinum. V lekárstve sa používa na liečbu niektorých špecifických ochorení. No svoje využitie našiel aj v estetickej medicíne, konkrétne na omladenie pleti.
Pôsobenie tejto látky spočíva v tom, že po aplikácii blokuje prenos informácie na nervovo – svalovom spojení, takže zasiahnutý sval sa prestáva hýbať. Výsledkom je vyhladenie existujúcich vrások, čiže mladšie pôsobiaca tvár. Zároveň sa tým zabraňuje tvorbe ďalších mimických vrások. Prirodzená mimika našej tváre však ostáva, nemusíme sa báť, že by náš výraz pôsobil strnulo. Veľmi efektívne pôsobí na vrásky na čele, medzi obočím, v okolí očí (vrásky hnevu) aj na vejárovité vrásky vo vonkajších kútikoch očí, ktoré vznikajú pri úsmeve.
Pôsobnosť botulotoxínu je 3 až 6 mesiacov. Potom sa svalová funkcia obnovuje a je potrebné zákrok opakovať. Naša mimika sa však tým odučí určitým zlozvykom (napr. mračenie čela) a preto pri opakovanej aplikácii sa efekt botulotoxínu predlžuje.
Prečítajte si: Ako si vybrať správnu pleťovú masku?
Pre koho je ošetrenie botulotoxínom vhodné
Efekt botulotoxínu vynikajúco funguje hlavne pri začínajúcich vráskach. Je však vhodný aj pre ženy v strednom veku, závisí od stavu pokožky. Nedá sa však povedať, že dané ošetrenie je možné pre každého. To bohužiaľ nie.
Zákrok sa nesmie vykonávať:
● počas tehotenstva,
● počas kojenia,
● v prípade alergie na niektorú zložku prípravku,
● v prípade nervovo svalového ochorenia (Myastenia gravis, Lambert Eaton syndróm),
● v prípade poruchy zrážania krvi,
● počas zápalu v mieste vpichu,
● počas užívania niektorých liekov (aminoglykozidové antibiotiká, spektinomycín, myorelaxanciá, lokálne anestetiká, nesteridé antireumatiká, antikoagulanciá, blokátory kalciových kanálov, antimalariká, sukcinylcholín, tubocurarin, inhibítory cholinerázy).
V každom prípade konzultácia s lekárom je nevyhnutnosťou.
Je tento zákrok bezpečný?
Ošetrenie botulotoxínom môže budiť dojem ohrozenia nášho zdravia. Prispieva k tomu fakt, že samotná látka je v podstate jed. V skutočnosti však daný zákrok je absolútne bezpečný. Aplikácia na správnych miestach a v správnom množstve nepredstavuje pre klienta žiadne riziko.
Je však dôležité zveriť sa do rúk overeným odborníkom. Vždy je na mieste zistiť si o danej klinike čo najviac informácií a mať istotu, že zákroky vykonávajú len skúsení lekári. V takom prípade nie je absolútne dôvod niečoho sa obávať.
Ako prebieha jeho aplikácia
Priebeh zákroku je vcelku rýchly a len mierne bolestivý. Realizuje sa niekoľkými vpichmi do potrebných oblastí. Po aplikácii je vhodné ostať 3 – 4 hodiny vo vzpriamenej polohe, nelíhať si a nepredkláňať sa. Ináč zákrok naše bežné fungovanie v živote dlhodobejšie neovplyvní. Po pár dňoch (3 – 5 dní) pocítime prvé pozitívne výsledky daného ošetrenia.
Možné nežiadúce účinky
Ako pri každom zákroku aj tu sa môžu vyskytnúť určité nežiadúce účinky. Nemajú však závažný charakter a sú vždy len dočasné. Ide hlavne o začervenanie pokožky, svrbenie v mieste vpichu, drobné modrinky. Prípadne sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, či prechodné chrípkové príznaky. Príznaky spravidla po pár hodinách miznú.
Botulotoxín ako riešenie nadmerného potenia
Nadmerné potenie veru vie poriadne znepríjemniť život. A trpí tým hlavne naše sebavedomie. Nejedna žena to pozná. Ak teda nejde o potenie spôsobené určitým ochorením, botulotoxín môže vyriešiť aj tento problém. Aplikuje sa vpichnutím pomocou tenkých injekčných striekačiek do problematických miest (najčastejšie podpazušie, dlane, chodidlá). Funkcia botulotoxínu tu spočíva v zablokovaniu prevodu nervového vzruchu k potným žľazám a tým pádom nedôjde k vylučovaniu potu. Účinok pretrváva 9 – 12 mesiacov a pri opakovanej aplikácii sa aj v tomto prípade požadovaný efekt predlžuje.
Celkové výhody ošetrenia botulotoxínom
● Vyhladením vrások naša pleť nadobudne mladistvý vzhľad.
● Botulotoxínom sa dlhodobejšie zbavíme nadmerného potenia.
● Ide o zákrok, ktorý je nechirurgický, nekomplikovaný.
● Absolvovanie zákroku je bezpečné.
● Nevyskytujú sa závažnejšie vedľajšie účinky.
● Prvé výsledky sa dostavia už pár dní po zákroku.
Záver
Ako môžeme vidieť, estetická medicína nám môže pomôcť nielen s odstraňovaním celulitídy a podobných problémov. Môže nám pomôcť celkovo vyzerať a cítiť sa mladšie. Síce vždy bude najdôležitejšie naše vnútorné naladenie, práca na sebe či zdravý životný štýl. Stále si však môžeme pomôcť aj s takouto účinnou pomocnou barličkou v podobe estetickej medicíny.
Foto: unsplash.com