Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN

Na Putina boli údajne spáchané neúspešné atentáty

Zdieľať

Na ruského prezidenta Vladimira Putina bol v začiatkoch vojny na Ukrajine spáchaný atentát. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyryla Budanova.

Nedávno sa podľa neho uskutočnil druhý pokus o zlikvidovanie Putina. „Je to neverejná informácia. Absolútne neúspešný pokus, ale naozaj sa uskutočnil. Bolo to asi pred dvoma mesiacmi,” citoval spomenutý web útržok z rozhovoru s Budanovom, ktorý by mali čoskoro zverejniť.

Kyrylo Budanov povedal, že na Putina zaútočili predstavitelia Kaukazu – regiónu, ktorý zahŕňa Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko a časti južného Ruska – asi pred dvoma mesiacmi.

„Bol to absolútne neúspešný pokus, ale naozaj sa to stalo… Bolo to asi pred 2 mesiacmi,“ povedal Budanov. „Opakujem, tento pokus bol neúspešný. O tejto udalosti nebola žiadna publicita, ale konala sa.“

Ak by to bola pravda, bol by to jediný známy pokus o zabitie Putina, odkedy 24. februára spustil vojnu proti Ukrajine. Vladimir Putin údajne prežil pokus o atentát spred dvoch mesiacov, vyhlásil podľa miestnych médií šéf ukrajinskej tajnej služby.

Kyrylo Budanov, zdroj: www.uscc.org.ua

Gruzínska vojna a iné konflikty

Budanov priamo nespájal pokus o atentát s vojnou na Ukrajine a Putin má v regióne množstvo nepriateľov z predchádzajúcich konfliktov. V roku 2008 vydal rozkaz, aby Rusko vtrhlo do Gruzínska – vo vojne, ktorá sa skončila v patovej situácii – a už mnoho rokov v regióne bojuje proti islamistickým povstalcom vrátane ISIS.

Bezpečnostnú situáciu v posledných rokoch destabilizovali aj boje medzi Arménskom – blízkym spojencom Ruska – a Azerbajdžanom, ktorých súčasťou bola aj vojna o spornú oblasť Náhorného Karabachu v roku 2020. Nepriateľské akcie pozdĺž ich spoločnej hranice sa zintenzívnili v prvých mesiacoch tohto roka, tesne predtým, ako Putin koncom februára nariadil inváziu na Ukrajinu.

Putin sa vraj bojí atentátu

Putin sa vraj bojí atentátu od vyhlásenia vojny, po tom, čo boli na Ukrajinu vyslané úderné jednotky, aby v prvých dňoch konfliktu zlikvidovali prezidenta Zelenského. Kyrylo Budanov povedal, že došlo k pokusu zabiť ruského prezidenta po tom, čo nariadil inváziu na Ukrajinu

Zelenskyj a jeho sprievod opísali, že prežili niekoľko pokusov o útok na prezidentský palác v úvodných hodinách vojny, pričom podľa nich išlo o misie ruských „sabotérov“ na zabitie alebo zajatie.

Zdroj: Webnoviny.sk – Na Putina boli údajne spáchané neúspešné atentáty, druhý približne pred dvomi mesiacmi © SITA Všetky práva vyhradené, www.dailymail.co.uk

Zanechaj nám svoj komentár