Nahliadnite do najväčšieho klubu investoriek vo východnej Európe, ktorý založili 4 Slovenky

0
Nahliadnite do najväčšieho klubu investoriek vo východnej Európe, ktorý založili 4 Slovenky

Spoločnosť Lumus Investment Collective, ktorá začala svoje pôsobenie na trhu počas minulého roka, sa zameriava na to, aby viac žien investovalo do začínajúcich spoločností. Založili ju štyri akčné Slovenky.

Východná Európa má problém s anjelskými investormi

Nie je ich dosť a väčšina sú muži. A tak minulý rok v júli štyri ženy z regiónu z rôznych podnikateľských prostredí založili Lumus Investment Collective. Anjelský investičný klub sa zameriava na to, aby priniesol viac ženských investorov do startupov v strednej a východnej Európe. Kolektív uskutočnil svoju prvú investíciu v máji a teraz má zhruba 200 členov, všetko ženy.

Terézia Jacová

„Vybrali sme si boj, ktorý prináša do investičného sveta viac žien,“ hovorí Terézia Jacová, jedna zo spoluzakladateliek spoločnosti Lumus a investičná manažérka v slovenskej spoločnosti VC Neulogy Ventures. „Veríme, že keď do investičného sveta privedieme viac žien, prirodzene získame viac zakladateliek, ktoré inšpirujú viac študentiek a komunít,“ hovorí pre portál Sifted.

Ženské investorky sú potrebné

Ženské anjelské investorky sú vo svete nedostatočne zastúpené, chýba však najmä stredná a východná Európa. Podľa Vladimiry Činčurovej, ďalšej spoluzakladateľky spoločnosti Lumus a manažérka startupu programu Microsoft pre Česko a Slovensko, má stredná a východná Európa okolo 15% ženských investorov, zatiaľ čo v severských krajinách je to okolo 20% a v USA okolo 30%. „Poľsko predstavuje najväčšiu príležitosť na zlepšenie, pretože majú iba okolo 3% ženských investorov, všade existuje obrovský priestor na zlepšenie,“ dodáva.

Vladimíra Činčurová

Nejde iba o to, predstaviť potenciálnym ženským investorom zaujímavé príležitosti, ale aj to, že im v prvom rade dáte základ a sebadôveru investovať, hovorí tím, ktorý stojí za spoločnosťou Lumus.

„Nemusia nevyhnutne investovať, ale chceme ich naučiť, ako hodnotiť startupy, ako sa majú dívať na tieto príležitosti,“ hovorí Lucia Cerchlanová, ďalšia spoluzakladateľka a vedúca výskumu v britskom poisťovacom startupe Cuvva.

„Existuje veľa žien, ktoré nemajú priame skúsenosti so svetom startupov, pochádzajú z prostredia investičného bankovníctva alebo private equity,“ dodáva. Iní sú odradení vnímaním, že je to svet ovládaný mužmi, pričom obchody sa uzatvárajú v zadymených miestnostiach nad whisky.

„Nedostatok vzdelania a bezpečný priestor, kde sa budú môcť učiť, je skutočne hlavnou prekážkou, prečo neinvestovať,“ hovorí Terézia Jacová.

Príliš málo investoriek

V spoločnosti Neulogy často začínajúcim firmám hovoria, že je príliš skoro na investovanie do ich spoločnosti, a že sa vrátia neskôr. Mnohí sa potom pýtajú, či by ich mohli nasmerovať k investorom ešte v počiatočnom štádiu podnikania.

„Je skutočne ťažké nasmerovať ich na anjelských investorov v regióne,“ hovorí Terézia Jacová. „Naozaj sme cítili, že je potrebný kapitál, ktorý sa zavedie pred začiatkom investícií do spoločnosti, je dosť ťažké nájsť čokoľvek medzi 50 000 až 200 000 EUR.“ A práve na tento problém sa kolektív Lumus zameriava.

Zakladateľky Lumus

Investori môžu mať sídlo kdekoľvek na svete. Tí, ktorí sa chcú zúčastniť kola financovania, musia investovať najmenej 5 000 EUR bez maximálnej výšky.

V máji spoločnosť Lumus oznámila svoju prvú investíciu, sumu vo výške 200 000 EUR, ktorú zhromaždil rumunský startup Houston, vzdelávacia platforma pre vzdialené tímy.

V júni nasledovala investícia do Zenoo, litovského startupu typu direct-to-consumer, ktorý dodáva zdravé surové krmivo pre psov na základe predplatného. Zenoo vyzbieralo v predbežnom seminárnom kole až 300 000 EUR.

Tretia dohoda bude oznámená čoskoro.

Prečítajte si rozhovor so Zuzanou Zamborskou: Predsudkov v rámci rodovej diverzity je mnoho

Vzdelávanie a spolupráce

Cieľom spoločnosti Lumus je byť vzdelávacím a stretávacím miestom pre ženských anjelských investorov. Pred uvedením na trh sa skupina porozprávala s ostatnými skupinami anjelských investorov a uskutočnila pohovory s potenciálnymi členmi.

Lucia Cerchlanová

Začali tiež spolupracovať s Women Investment Network v Nórsku, ako aj s podobnou sieťou vo Francúzsku.

Klub v súčasnosti vyvíja učebné osnovy pre ženy, ktoré chcú začať alebo rozširovať svoje vedomosti v investovaní v počiatočnom štádiu, ako aj organizovať podujatia pre svojich členov. Koronavírus spôsobil, že komunitné stretnutia sa momentálne konajú online, ale v budúcnosti dúfajú, že čoskoro usporiada udalosti osobne.

„Dvoma cieľmi sú neustále investovanie a diverzifikácia nášho portfólia a zabezpečenie toho, aby sme mohli začať správne vzdelávať ženských anjelských investorov,“ hovorí Lucia Cerchlanová. ”Vzdelávanie je jednou z top priorít,“ hovorí.

Prínos pre začínajúce podniky

Pre startupy sú tu okrem peňazí ďalšie výhody z toho, že majú na palube ženských anjelov, ako aj investori z iných nedostatočne zastúpených skupín, ktorí môžu do podnikania vniesť cenný vhľad.

„Naša anjelská investičná komunita naozaj nie je o veľkosti šeku. Budujeme komunitu anjelských investorov, ktorí prinášajú startupom pridanú hodnotu,“ hovorí Činčurová. Zakladateľky z regiónu zároveň čoraz viac vyhľadávajú spoločnosť Lumus ako potenciálneho investora v počiatočnom štádiu.

Zuzana Zamborská

Štvrtá spoluzakladateľka Zuzana Zamborská – tiež spoluzakladateľka pražského BE-ID human, ktorá pomáha spoločnostiam strategicky ťažiť zo zvýšenej rozmanitosti a začlenenia na pracovisku – hovorí, že sa na nich obracajú zakladatelia, ktorí im hovoria, že nadhodili mužov investori v minulosti, ktorí nechápu potrebu produktu, ak je zameraný na spotrebiteľky.

Jacová hovorí: „Jeden zo začínajúcich podnikateľov, s ktorým sme sa rozprávali, skutočne povedal, že chceli vyhradiť priestor pre ženské investorky hneď od začiatku, v anjelskom kole, pretože v budúcich kolách sa niektorí investori z oblasti PE pozerajú na rozmanitosť vašej rady, a tiež vaši investori.

Chceli rolové modely

Cieľom združenia Lumus je cieľ posilniť postavenie ženských investorov v regióne.
„Hovorí sa: nemôžeš sa stať tým, čo nevidíš. Jedna vec, ktorá nám chýba, sú vzory,“ hovorí Zamborská. „Naozaj veríme, že ak raz bude viac ženských anjelov, potom bude mať viac ženských zakladateliek – aj keď neinvestujeme iba do spoločností založených ženami.“
Zdroj: https://sifted.eu

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu