Najkrajšie európske galérie

0
Najkrajšie európske galérie

Obrazy slávnych maliarov, vzácne umelecké diela, fotografie zachytávajúce historické míľniky. Expozície v najkrajších európskych galériách si ročne pozrú státisíce domácich aj zahraničných návštevníkov.

National Gallery (Londýn)

Aj keď Národná galéria v Londýne oslávi v máji tohto roka 200. výročie svojho založenia, zo západoeurópskych galérií so štatútom „národné“ patrí medzi najmladšie. Od mája 1824 sa postupne rozrástla na kultúrnu inštitúciu s jednou z najcennejších zbierok obrazov na svete. V interiéri stavby s povestnou kupolou, ktorá zdobí Trafalgarské námestie, sú vystavené obrazy veľmajstrov ako Canaletto, Botticelli, Tintoretto, Rembrandt či Rubens.Foto: www.pixabay.com – drdevience

Tate Britain (Londýn)

Tate Britain je jednou zo 4 pobočiek galerijno-múzejného komplexu Tate Gallery. Vznikla v roku 1897 pod názvom Národná galéria britského umenia ako súčasť Národnej galérie. Neskôr sa oddelila a rozšírila na sieť so 4 pobočkami. Dve sídlia mimo Londýna v Liverpoole a v St. Ives. Tate Britain má domov v pôvodnej budove Národnej galérie britského umenia v londýnskej štvrti Millbank. Súčasný názov nesie od roku 2000. Väčšiu časť zbierky tvoria obrazy britských umelcov od roku 1500, ktoré dopĺňajú diela z modernej domácej scény.

National (Edinburgh)

Diela popredných domácich aj zahraničných maliarov vystavuje aj galéria National. Jedna z pobočiek spadajúcich pod inštitúciu National Galleries Scotland, ktorá združuje aj galériu portrétov a galériu moderného výtvarného umenia, sídli v neoklasicistickej budove v centre škótskeho hlavného mesta. Od 50. rokov 19. storočia vystavuje obrazy škótskych maliarov od renesancie po 20. storočie. Cennú expozíciu dopĺňajú diela európskych velikánov, medzi ktorými nechýba Rembrandt, Velázquez či Tiziano Vecelli.

Galleria Borghese (Rím)

Diela európskych velikánov výtvarného umenia sú prístupné aj v Ríme. Galleria Borghese začala písať históriu v 17. storočí. Názov nesie po talianskom kardinálovi. Scipione Borghese zbieral umelecké diela a vystavoval ich vo svojej rezidencii, ktorá je dodnes sídlom galérie. Časť obrazov v minulosti putovala do Louvre. Okrem obrazov od Caravaggia, Leonarda da Vinciho, Berniniho, Rubensa či Tiziana Vecelliho sú v bohato zdobených sálach súkromnej kultúrnej inštitúcie vystavené aj sochy.Foto: www.pixabay.com – waldomiguez

Museo Nacional del Prado (Madrid)

Súčasťou slávneho madridského múzea otvoreného v roku 1819 je umelecká galéria. V jej výstavných a depozitných priestoroch je viac ako 5000 maliarskych prác. Zastúpené sú všetky maliarske školy, ktoré vládli európskemu výtvarnému umeniu. Najviac vystavených obrazov pochádza zo štetca domácich umelcov, medzi ktorými nechýba Goya a Velázquez. Taliansku školu zastupujú obrazy Botticelliho, Raffaela a Tintoretta. Obrazy Rubensa či Rembrandta odhaľujú originalitu flámskeho, resp. holandského umenia.Velázquez – Bakchov triumf, Foto: www.pixabay.com – janeb13

L’Atelier des Lumières (Paríž)

Galéria L’Atelier des Lumières patrí k mladším kultúrnym prírastkom na mape francúzskej metropoly. Návštevníkov láka multimediálnymi výstavami sprevádzanými videoprojekciou a priestorovými zvukovými aranžmánmi. Viac ako 100 videoprojektorov dodáva obrazom od domácich aj zahraničných autorov digitalizovaný dizajn. Vystavené obrazy si zachovávajú pôvodný vzhľad, no vďaka technologickým vizuálnym prvkom sa menia na jedinečné diela 21. storočia.

Louvre (Paríž)

Louvre alebo Múzeum Louvre je národné múzeum umenia v Paríži vo Francúzsku. Nachádza sa na pravom brehu Seiny v 1. mestskom obvode a je domovom niektorých z najkanonickejších diel západného umenia, vrátane Mony Lisy a Milónskej Venuše. Múzeum sídli v paláci Louvre, pôvodne postavenom koncom 12. až 13. storočia za Filipa II. V suteréne múzea sú viditeľné zvyšky stredovekej pevnosti Louvre. V dôsledku urbanistického rozmachu pevnosť nakoniec stratila svoju obrannú funkciu a v roku 1546 ju František I. premenil na primárnu rezidenciu francúzskych kráľov.

East Side Gallery (Berlín)

V európskych mestách nájdeme aj neobvyklé galérie pod holým nebom. Najznámejšou je East Side Gallery, ktorá vznikla na viac ako 1-kilometrovom úseku bývalého Berlínskeho múru. Časť steny bola v rokoch 1989 a 1990 pomaľovaná viac ako stovkou nemeckých a zahraničných umelcov. Ústrednou témou sa stali námety z povojnových dejín prevedené do modernej formy inšpirovanej graffiti a street art umením. East Side Gallery sa ako jednej z mála externých galérií ušiel štatút chránenej pamiatky.Foto: www.pixabay.com – PeterDargatz

Jedinečný umelecký zážitok obohatený o pohľad na krásu architektúry ponúkajú aj ďalšie európske galérie. Z talianskych „obrazární“ láka Galleria degli Uffizi vo Florencii, ktorá vystavuje portréty z rôznych historických období. Na severe zaznamenáva vysokú návštevnosť Statens Museum for Kunst v Kodani. Najstaršie obrazy v najväčšej dánskej galérii sú staré až 7 storočí. Vrcholové diela maliarskeho umenia sú vystavené aj vo Van Goghovom múzeu v Amsterdame.

Foto na titulke: www.pixabay.com – dimitrisvetsikas1969

žiadne príspevky na zobrazenie