Najpredávanejšie knihy, ktoré stoja našu planétu najviac vyrúbaných stromov

0
Najpredávanejšie knihy, ktoré stoja našu planétu najviac vyrúbaných stromov

Čítanie kníh má mnoho benefitov. Čo si však často neuvedomujeme, je fakt, že vydávanie nových kníh znamená stratu niečoho veľmi cenného – stromov.

  • Odhaduje sa, že svetový predaj knihy „Harry Potter a Fénixov rád“ stál našu zem takmer 5 miliónov stromov!
  • Pri vyrúbaní takmer 24 miliónoch stromov patrí spisovateľke J.K. Rowlingovej prvá priečka – rozloha tohto počtu stromov je ekvivalentná veľkosti škótskeho Glengarry Forest!
  • Ekologická expertka Linda Dodgeová dáva rady, ako vám môže zmena vašich čitateľských návykov prospieť planéte.

Nič vás nespojí s vašimi obľúbenými postavami alebo zaujímavým príbehom tak, ako keď si v pohodlí domova sadnete k svojej obľúbenej knihe. Aj možno aj vďaka pandémii za posledný rok prudko vzrástol predaj kníh. Vydavateľstvo Bloomsbury Publishing uviedlo, že ich zisk stúpol až o 60%, a firma dosiahla najvyššie príjmy za posledný polrok od roku 2008.

A hoci môžeme čerpať z pozitív, ktoré prináša čítanie, existujú environmentálne obavy, ktoré inšpirovali ekologických odborníkov z portálu SaveOnEnergy.com/uk na výskum potenciálnej straty stromov, ktoré boli vyrúbané na papier na najpredávanejšie svetové bestsellery.

Za týmto účelom portál SaveOnEnergy.com zostavil zoznam 50 najpredávanejších kníh všetkých čias a znásobil ich počtom predaných kusov a počtom strán.

Najpredávanejšie knihy, ktoré potenciálne stoja zem najviac stromov

1. Harry Potter a Fénixov rád

Najviac stromov sa výrubalo kvôli piatemu pokračovaniu série J. K. Rowlingovej o Harrym Potterovi, „Fénixov rád“. Prvé vydanie tohto dielu má obrovské množstvo strán – až 766. Táto kniha dosiahla na celom svete približne 65 miliónové tržby, čo sa rovná takmer 5 miliónom vyrúbaných stromov. A to všetko pre naše nadšenie z mladého čarodejníka.

2. Vojna a mier

Na druhom mieste je ‘Vojna a mier’ od Leva Tolstého. Portál SaveOnEnergy s globálnym predajom 36,4 milióna výtlačkov predpokladal potenciálnu stratu 4 410 000 stromov.

3. a 4. Harry Potter a Ohnivá čaša, Harry Potter a Polovičný princ

Na tretej a štvrtej priečke spoločne kraľujú ďalšie romány zo série Harryho Pottera: ‘Harry Potter a Ohnivá čaša’ s odhadom 4 134 000 vyrúbaných stromov, ‘Harry Potter a polovičný Princ’ a ’Harry Potter a Relikvie smrti’ s odhadom 3 945 500 zničených stromov.

5. Da Vinciho kód

Na piatom mieste je „Da Vinciho kód“ od Dana Browna, pričom tento mysteriózny thriller mohol planétu stáť okolo 3 912 000 stromov.

Prečítajte si aj: 10 najpredávanejšách noviel všetkých čias

6. Sen o Červenom pavilóne

Na šiestom mieste nasleduje „Dream of the Red Chamber“ od čínskeho autora Cao Xueqina s počtom 3 520 000 zničených stromov.

7. Hite report

Na siedmom mieste je sexuológia z roku 1976 „The Hite Report“ od feministky Shere Hite s viac ako 3 miliónmi vyrúbaných stromov.

8. Hobit

Ďalšou knihou je román Hobit od J. R. R. Tolkiena z roku 1937, ktorý sa tiež môže pýšiť nielen počtom strán, ale aj vysokou predajnosťou.

9. A potom tam nikto nebol

Mystériózny thriler od Agathy Christie „A Then There Were None“ z roku 1939 bol taktiež mimoriadne populárny.

10. Harry Potter a Kameň mudrcov

Zoznam top 10 kníh uzatvára prvý diel čarodejníckej série „Harry Potter a Kameň mudrcov“ s odhadovaným počtom 2 676 000 stromov.

Jeden strom slúži na vydanie 33 kníh s počtom 300 strán

Najpredávanejší autori, ktorých knihy stoja zem najviac stromov

K najväčšiemu poklesu počtu vyrúbaných stromov na celom svete ako autor prispela J. K. Rowlingová – takmer 24 miliónov stromov, čo zodpovedá veľkosti škótskeho lesa Glengarry Forest pre všetky diely série Harryho Pottera. Na druhom mieste je Dan Brown so svojimi románmi, ktoré predali dostatok tržieb zodpovedajúcich potenciálnej strate zo 6 314 400 stromov.

Linda Dodge z SaveOnEnergy sa k zisteniam vyjadrila: „Aj keď je trochu desivé, koľko potenciálnych stromov sa mohlo týmto dobrým úmyslom, teda predajom kníh, vyrúbať, nemalo by nám to brániť v čítaní. Namiesto toho by sme mali brať do úvahy našu uhlíkovú stopu a prispôsobiť sa tým, že vyskúšame elektronické čítanie.“

Ako ušetriť stromy?

  • eKnihy – často sú k dispozícii už od 1 eura a nestoja život ani jedného stromu. A výhoda? Môžete si so sebou vziať toľko kníh, koľko by ste chceli; či to bude na vašom iPhone, iPade, notebooku, Kindle alebo tablete.
  • požičiavanie kníh – je skvelé požičiavať si knihy z knižníc alebo sa stať členom knižnej štafety
  • existuje široká škála alternatívnych „vlákien“, ktoré môžu fungovať ako alternatíva k papieru z drevnej buničiny. Zdroje zahŕňajú: poľnohospodárske zvyšky – napríklad bagasa z cukrovej trstiny, plevy a slama. Taktiež vlákninové plodiny a divo rastúce rastliny – napríklad bambus, konope, juta a ľan.

Metodika

1. Portál SaveOnEnergy.com/uk zostavil zoznam 50 najpredávanejších kníh všetkých čias pomocou wikipédie

2. Ak chcete zistiť, koľko odhadovaných listov papiera bolo vytlačených, stránka spojila údaje o približnom predaji z každej knihy a vynásobila ich počtom stránok v prvom vydaní.

3. SaveOnEnergy.com/uk využila štatistiku, že štandardná borovica, ktorá meria približne 9 metrov, vyprodukuje odhadom 10 000 listov papiera. Čiže jeden strom slúži na vydanie 33 kníh s počtom 300 strán.

4. SaveOnEnergy.com/uk potom toto číslo vydelil počtom listov papiera, aby dostali odhad počtu vyrúbaných stromov.

Z dôvodu viacerých vydaní, ktoré sa líšia v počte strán, bol použitý počet stránok prvého vydania knihy. Hustota stromov v lesoch sa pohybuje od 50 000 do 100 000 stromov na km štvorcový. Glengarry Forest má plochu 165 km2 (40 tisíc akrov).

žiadne príspevky na zobrazenie