Najvplyvnejšie mafiánske skupiny na svete v minulosti a dnes

0
Najvplyvnejšie mafiánske skupiny na svete v minulosti a dnes

Počiatky mafie siahajú do 17.-18. storočia. Prvé klany neboli mafiánskymi skupinami, aké poznáme dnes. Základy moderného organizovaného zločinu boli položené až v 19. storočí. Túžba po moci a bohatstve sa začala rýchlo šíriť do celého sveta. S tým prišli na scénu viaceré vplyvné a obávané mafiánske rodiny s medzinárodným dosahom.

Jakuza (Japonsko)

Pojem, ktorý už desiatky rokov desí celé Japonsko, vzbudzuje rešpekt na uliciach, v biznise aj v najvyšších justičných a politických kruhoch. Práve Jakuza patrí medzi najstaršie mafiánske skupiny na svete. Najprv pôsobila ako banda zlodejov a priekupníkov bez organizácie. Neskôr sa sformovala na hnutie s pevnou hierarchickou štruktúrou, ktorú v súčasnosti tvorí vyše 2000 rodín.

V jej štruktúrach má aktívne pôsobiť viac ako 100 000 mužov združených do 3 skupín rozdelených na gangstrov, gamblerov a priekupníkov, ktorí sa dostali až do Veľkej Británie aj USA. Nie je tajomstvom, že ich vplyv na domácej pôde siaha do radov sudcov. Z nelegálnych činností sa dlhodobo špecializujú na prostitúciu, vydieranie a nepovolený prevoz migrantov.Foto: Pixabay

Triády (Čína)

Jakuza bola dlhé roky neobmedzeným vládcom východoázijského podsvetia. V priebehu 20. storočia im na päty začala šliapať Spoločnosť triád. Združenie čínskych mafiánskych skupín v súčasnosti zastrešuje niekoľko desiatok tisíc členov. Len v Číne údajne pôsobí 5000 rodín zoskupených do tzv. triád. Ďalšie sú aktívne vo Vietname, v Singapure aj v Macau. Na vrchol podsvetia sa vyšvihli vďaka únosom, vydieraniu a obchodovaniu s drogami. Tie predávajú až v USA a vo Veľkej Británii. Voči niektorým členom triád boli v minulosti viackrát vznesené aj obvinenia z falšovania čínskeho jüanu.

Cosa Nostra (Sicília)

Dlhé roky sa verilo, že najvplyvnejšou mafiou na svete je Cosa Nostra. Vzhľadom na vplyv, aký kedysi mala v USA, to istý čas aj platilo. Striktná sicílska organizácia, ktorá sa v zámorí  rozmohla po príchode talianskych migrantov na konci 19. storočia, si dokázala podmaniť aj sudcov a vyšetrovateľov. Ovládať americké kasína a tamojší obchod s drogami sa jej darilo až do 80. rokov 20. storočia. Mafia založená približne v polovici 19. storočia je stále aktívna, no dnes pracuje skôr v úzadí. Jej jadrom sú staré sicílske rodiny, ktoré združujú viac ako 20 000 členov. Hlavným zdrojom príjmov je predaj zbraní, drog, pašovaného alkoholu a prostitúcia.Foto: Pixabay

´Ndrangheta (Taliansko)

Z talianskych mafiánskych skupín si celosvetový rešpekt vyslúžila aj ´Ndrangheta. Obávaný zločinecký syndikát z Kalábrie sa začal živiť zločinom na konci 18. storočia. Najprv pôsobil len v Taliansku, od 50. rokov 20. storočia sa postupne infiltroval do celého západného sveta. Jedna z najväčších mafií si zakladá na diskrétnosti a zachovávaní pokrvných línií. V tichosti ovláda značnú časť európskeho trhu s bielym mäsom a drogami, v čom jej údajne pomáha aj spojenectvo s juhoamerickými drogovými kartelmi. Ďalším zdrojom výnosov, ktoré sa podľa odhadov rátajú v niekoľkých desiatkach miliárd eur ročne, sú kšefty so zbraňami, úžerníctvo a pranie špinavých peňazí.

Yardies (Jamajka)

Kým ´Ndrangheta kontroluje obchod s drogami na pevninskom území Európy, Yardies si vzali na starosť Veľkú Britániu. Klany založené jamajskými prisťahovalcami, ktorí zahájili činnosť na Britských ostrovoch krátko po migračnej vlne Jamajčanov v polovici 20. storočia, si v najväčších anglických mestách vybudovali stabilnú distribučnú sieť. Okrem predaja drog sa zameriavajú aj na obchod so zbraňami. Už dávnejšie ochutnali nelegálne prisťahovalectvo a cudzia im nie je ani pornografia.  Foto: Pixabay

Zoznam najvplyvnejších a najobávanejších mafiánskych skupín rozširujú ďalšie zločinecké organizácie s medzinárodným dosahom. V hľadáčiku spravodlivosti sú tradične kolumbijské kartely, ktoré vládnu zámorskému obchodu s drogami. Drogy sú hlavným zdrojom obživy aj pre albánsku mafiu preslávenú násilím. Medzi najobávanejšie skupiny patrí aj ruská mafia, ktorej sa podarilo preniknúť takmer do celej Európy aj USA.

Zdroj foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie