Naučili sme sa byť kópiou

0
Naučili sme sa byť kópiou
zena s hodinami

Dobre si to snáď všetci pamätáme, ako sme sa v škole snažili aj o nemožné, len aby sme prešli na výbornú. A čo bolo to nemožné? Naučiť sa všetko to, čo nám učitelia, profesori a múdre učebnice predkladali ako životne múdrosti. Pretože bez nich by ten náš ďalší život ani nebol možný.

Vynikať vo svojej jedinečnosti, to sa od nás očakávalo? Nie, na to nebol čas. Bolo potrebné obsiahnuť všetko, čo od nás systém vyžadoval, a ešte k tomu nás aj oznámkoval.

Hodnotenie na každom kroku

A či chceme alebo nechceme, známky nás sprevádzajú aj potom, ako sme opustili brány škôl. Sme hodnotení na každom kroku a to práve životom. A keďže nás nikto nenaučil, ako vynikať vo svojej jedinečnosti, tak sa pasujeme do rolí, ktoré vnímame ako prospech prinášajúce. A začíname priamo na pracovnom pohovore. Som ten, koho hľadáte. Poviem vám všetko, čo očakávate. Som schopný robiť všetko, čo potrebujete. Vybrali si ma, prešiel som na výbornú.

pohovor
Foto: pixabay.com

Život podľa šablóny

Táto rola je pre mňa veľmi výhodná, ponechám si ju. Veď aj všetci naokolo sú takí ako ja, zapadám sem. Som v roli, ktorú už niekto predo mnou navrhol a vytvoril. Je to pre mňa bezpečné a fungujúce pokiaľ nezistím, že žijem život niekoho iného. Som práve taký, akého ma chcú mať, ako sa odo mňa očakáva. Veď je potrebné prejsť hodnotiacim systémom. Avšak nie som to ja. Prišiel som na tento svet naozaj len preto, aby som bol ďalšia kópia? Alebo je mojim cieľom spoznať a ukázať svoju jedinečnosť?

Príbeh s maľbou

Jedného dňa ma môj známy požiadal, aby som pre neho namaľovala obraz, aký si vyhliadol. Maľbu ako originál už nedostupnú, avšak kopírovať by ju nebol problém asi pre žiadneho maliara. Mohla to byť moja prvá zákazka, a preto moje rázne nie, zaskočilo nie len jeho, ale aj mňa. Naozaj už nie som kópia? Som si istá, že už som sama sebou a prijímam sa taká, aká som?

Ani pre mňa nebolo jednoduché vyjsť z role prijateľnej jedine pre systém, avšak zvládla som to. Nekopírovať nič a nikoho otvára nové neprebádané svety a aj keď je to občas dych vyrážajúca cesta, odporúčam ju každému. Pretože si každá nesie v sebe punc originality. Svet kópií už prestáva byť pre tento svet únosný. Je čas namaľovať si niečo, čo sa zapáči hlavne nám samým, a nie ostatným.

in..

Zdroj foto na titulke: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie