Redakčný výber akčných žien

0
Redakčný výber akčných žien
pixabay.com

Čakáte na krajšie počasie? Máme pre vás tipy, kam ísť aj vtedy, keď slniečko nesvieti. Cez víkend sa budú konať zaujímavé podujatia aj v exteriéroch, tak snáď sa počasie vydarí.

1. Dnes sa uskutočnilo zasadnutie senátu, ktorý mal rokovať na podnet generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o rozpustení strany Ľudovej strany Naše Slovensko. Pred začatím pojednávania sa pred budovou Najvyššieho súdu zhromaždili herci a známe osobnosti. Medzi nimi Fedor Gál, herečka Zuzana Kronerová a ďalší. Najvyšší súd nakoniec rozhodol, že stranu nerozpustí. Žalobca vraj nepredložil dostatočné dôkazy o tom, že žalovaná strana je bezprostredným ohrozením demokracie. Podľa senátu nie sú stanovy, program ani činnosť strany Mariana Kotlebu v rozpore s demokratickým zriadením, ústavou ani zákonmi.

2. Kto sa umiestnil v časopise Time v rebričku 100 najvplyvnejších osobností na svete? Magazín Time to rozdelil do niekoľkých kategórií, napríklad v oblasti filmu vyhral Dwayne Johnson (The Rock), v oblasti hudby napríklad Ariana Grande (na foto v titulke, zdroj getty images) alebo juhokórejská kapela BTS za angažovanosť za duševné zdravie. V lídroch sa do prvej stovky dostala iba 16-ročná aktivistka proti klimatickým zmenám Greta Thunberg, ale aj americký prezident Donald Trump. Medzi ikonami zahviezdila Taylor Swift, ale aj manželka bývalého amerického prezidenta, Michelle Obama či Lady Gaga. A kto sa ocitol medzi titanmi? Neprekvapí asi nikoho, že slávny Mark Zuckerberg.

Prečítajte si aj minulotýždňový výber noviniek

3. Prezident Donald Trump plánuje návštevu Veľkej Británie. Pravdepodobne zavíta do Buckinghamského paláca, kde sa stretne s britskou kráľovnou Alžbetou II. Z krajiny následne odcestuje do Francúzska na spomienkové slávnosti 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii. Trumpova návšteva prichádza takmer rok po jeho poslednej oficiálnej návšteve monarchie, keď šéf Bieleho domu spolu so svojou manželkou Melaniou strávili s Alžbetou II. na Windsorskom hrade zhruba 45 minút. Trump oopísal kráľovnú ako „ohromnú ženu“, ktorá nikdy „nespravila chybu“. Vtedy proti jeho návšteve protestovalo tisíce ľudí.

4. Tip na výlet: Hrad Devín si pamätá mnohé udalosti – krásne a povznášajúce, ale i kruté a nemilosrdné. Vojna nikdy nepriniesla radosť a prospech, ale ľudstvo sa vždy nechávalo strhnúť do jej šialeného víru. Obdobie uhorsko-tureckých vojen, ktorému sa bude program počas prvej májovej soboty 4. 5. 2019 venovať, bolo plné veľkých skutkov, veľkých smútkov, ale aj veľkých víťazstiev a radostí. Príďte sa presvedčiť na vlastné oči na podujatie Rytieri na Devíne! Uvidíte rozmanitosť a bohatosť oboch kultúr a dozviete sa zaujímavosti, o ktorých ste možno ani netušili!

5. Tip na festival: Nová dráma 2019. Celoslovenský festival inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy sa uskutoční po pätnásty krát. Tento rok od 4. do 9. mája 2019 vo viacerých bratislavských divadlách a kultúrnych priestoroch. Napríklad v A4, Štúdio 12, Divadlo LAB, SND či Divadlo Astorka. Budú sa premietať filmy ako: Ľúbim ťa a dávaj si pozor, Soren Kierkegaard, Náš človek, Americký cisár, a iné. Festival bude sprevádzaný programom, budú sa preberať ekologické otázky a enviromentálne problémy v divadle a performancii.

6. Tip na handmade: hľadáte chutné ručne robené papučky pre deti? Inšpiráciou vám môže byť obchodík Ajusa245 – Pani Alena našla svoju záľubu v pletení a háčkovaní, a popri dcére sa dostala aj k dreveným dekoráciám.

papucky pre deti
papučky od sashe.sk/Ajusa245

7. Tip na hudobný program: Hudobná udalosť jari! Na Slovensko sa po 4 rokoch vracajú fantastickí Nóri Jaga Jazzist. Naposledy tento unikátny orchester beznádejne vypredal Ateliér Babylon a očakáva sa, že tento raz naň bude opäť nával. Ansámbel deviatich muzikantov sa nedá hudobne ohraničiť. V rámci jedného koncertu zahrá jazz, post-rock, ale aj folklór, či elektronickú muziku. Ich vstúpenie je vždy nezabudnuteľným zážitkom. Už dnes, 29. apríla v Majestic Music Club-e v Bratislave!

8. Tip na kino: Láska na druhý pohľad. Keď sa Raphael a Olívia stretli, obaja mal iba osemnásť rokov, bola to láska na prvý pohľad a začiatok veľkého milostného príbehu. Nezištne sa vzájomne podporovali pri naplňovaní svojich vášní, on bol spisovateľ a ona klaviristka. Ako to vyzerá o desať rokov neskôr? Sú manželmi, ale vášne a vzájomného porozumenia ostalo už veľmi málo. Zatiaľ, čo Raphael píše úspešné bestsellery, Olívia oželela vlastnú sólovú hudobnú kariéru, v ktorej ju jej manžel ohromený vlastným úspechom podporoval čoraz menej a menej. Jedného večera si Olívia prestane byť istá, či ju Raphael ešte miluje. Nasledujúce ráno sa Raphael prebúdza sám a čaká ho poriadny šok. Prepadne sa totiž do paralelného sveta, v ktorom žije úplne iný život. Olíviu v ňom nikdy nestretol, tá je teraz slávnou klaviristkou. On nie je spisovateľ, ale obyčajný učiteľ literatúry. Zistí, že ju miluje, podarí sa mu ju získať opäť?

9. Slovensko má nový plavecký talent! Aj národný rekord Martiny Moravcovej z roku 1998 bol prekonaný! Plavkyňa Nikoleta Trníková stanovila na pretekoch v rakúskom meste Graz nový rekord SR na 400 m polohové preteky. Členka Považskobystrického PO vylepšila svoje osobné maximum a jej nový čas je 4:52,28 min.

10. Tip na outfit od Stylist Alexandra pre jesenný farebný typ:

stylistka kolaz
Koláž od stylistky Alexandry Vrábelovej

žiadne príspevky na zobrazenie