Návrh, ktorý oceňuje materstvo: Chceli by ste mať jeden voľný piatok v mesiaci?

0
Návrh, ktorý oceňuje materstvo: Chceli by ste mať jeden voľný piatok v mesiaci?
Foto: pixabay.com

Dnes na uskutočnil mimoriadny brífing Kresťanskodemokratického hnutia, kde predsedníctvo predložilo veľmi zaujímavý návrh pomoci pracujúcim matkám so školopovinnými deťmi.

Predseda KDH Milan Majerský v krátkosti informoval o stanovisku KDH k návrhu vlády na zvýšenie DPH na 25%, ktoré hodnotil negatívne. „Určite to nie je to cesta, ako pomôcť mladým rodinám, ako pomôcť matkám s deťmi, ako pomôcť ľudom zvýšiť kvalitu ich života,“ poznamenal. „KDH je presvedčené, aby sme nebrali ľuďom peniaze, ktoré si ťažko zarobili svojou prácou. Zvýšením DPH by prišlo k masívnemu zdražovaniu,“ pokračoval. Ako opatrenie navrhol progresívny daňový bonus, ktorý je podľa neho lepšou cestou pre krajinu a rodiny.
Potom vystúpila členka Predsedníctva KDH, Martina Holečková a predniesla návrh, ktorý tesne pred Dňom matiek (ktorý bude v nedeľu) oceňuje materstvo – Voľný piatok pre mamu.

„Pre to, čo pracujúca matka obetovala pri výchove dieťaťa našej spoločnosti, by mala mať jeden piatok v mesiaci ako deň plateného voľna naviac,“ hovorí Holečková. KDH teda navrhuje celkom 12 dní plateného voľna ročne pre pracujúce matky školopovinných detí.

Martina Holečková

Mamy nemajú čas na seba

„Matka, ktorá pracuje a vychováva deti, nemá čas na seba, na svoje aktivity, lebo je náročné skĺbiť pracovný kolotoč s výchovou jedného alebo viacerých detí,“ povedala Martina Holečková.

„Matky zveľaďujú naše hodnoty a zveľaďujú našu spoločnosť. Dieťa, ktoré dieťa matka vychováva, je tá najdôležitejšia hodnota našej spoločnosti. Musíme dať týmto matkám dať deň voľna naviac. Navyše, matka, ktorá pracuje, prispieva k zlepšovaniu nášho hospodárstva a na druhej strane vychováva dieťa, ktoré je budúci platiteľ daní,“ dodáva.

KDH prináša návrh, ktorý je spravodlivý k matkám a oceňuje materstvo.

Následne vystúpil predseda Konzília KDH, Peter Belinský, ktorý opísal, ako návrh uviesť do praxe.

Prízvukoval, že zamestnávatelia by za takéto prorodinné opatrenie nezaplatili ani jeden cent naviac. Uskutočnilo by sa to formou zmeny v Zákonníku práce. Zamestnávatelia by sa mali dohodnúť so svojimi sociálnymi partnermi a nájsť formu, ako to zrealizovať.

Prečítajte si aj: Ako a kedy v práci oznámiť svoje tehotenstvo a na čo si dať pozor?

Martina Holečková, Peter Belinský a predseda KDH Milan Majerský

Čo stojí toto opatrenie?

„Keď postavíme na misku váh hodnotu života, hodnotu matky, a hodnotu dieťaťa, a mama, ktorá vychováva toto dieťa pre spoločnosť, je to neskutočne obrovská hodnota. Je to niečo, čo sa nedá nijak inak dosiahnuť, iba podporou mamou a detí,“ povedal Belinský.

Spomenul, že matka, ktorá vychováva dieťa a pracuje pre nejakú spoločnosť, rozvíja ekonomiku, prispieva k zlepšovaniu hospodárstva, pomáha zamestnávateľovi. „Ale všetci poznáme, že keď je človek vyčerpaný, efektivita klesá,“ dodal. Aj pre zamestnávateľa je to výhodné, pretože takáto forma podpory pracovnej sily je návratná investícia.

KDH vychádza z toho, že na Slovensku je 160 000 mamičiek, ktoré majú asi 460 000 školopovinných detí. Priemerná mzda aj so zarátaním odvodov je 1350 eur, zároveň ženy zarábajú, žiaľ, o 20% menej, priemerne stojí zamestnávateľa zhruba 1030 eur. Jeden deň zamestnanej mamy stojí 50 eur aj s odvodmi. Keď to vynásobíme 160 000, tak dostaneme 8 miliónov eur za mesiac, takže ročne bude štát stáť toto opatrenie 96 miliónov eur.

Belinský to však porovnal s celoplošným testovaním, ktoré nás stálo oveľa viac, 500 miliónov eur.

„KDH chce podporiť materstvo a matky, pretože sme vďační, že sa starajú o budúcu generáciu,“ dodal Belinský. „Mamy potrebujú skutočnú pomoc. A to je 12 dní plateného voľna naviac.“

List s týmto posolstvom bude zaslaný ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny, Milanovi Krajňákovi.

Predseda KDH Milan Majerský

žiadne príspevky na zobrazenie