Nela Sullens je certifikovaná osobná trénerka a odborníčka na fitness a výživu. Už niekoľko rokov sprevádza ľudí na ceste ich osobnej premeny, ktorá im zabezpečí viditeľné výsledky a zmenu životného štýlu. Pôsobila najmä v zahraničí a pracovala s desiatkami mužov a žien z rôznych oblastí. Pomohla im, aby sa postupnou zmenou návykov prepracovali k telu, s ktorým sú spokojní. Ich telo je nielen pohľadnejšie, ale hlavne funkčné. Vďaka zdravým návykom zvýšili produktivitu a prestíž vo svojej profesii, ale aj harmóniu v osobnom živote.
Nela, môže správna strava pomôcť schudnúť a hlavne udržať si hmotnosť?
Určite áno. Správna strava a a hlavne zdravé stravovacie návyky sú základom na dosiahnutie nielen našej zdravej hmotnosti (takej, v ktorej sa človek dobre cíti, a zároveň spĺňa kritériá zachovania zdravia a funkčnosti organizmu) ale dáva nám kvantum iných výhod na kvalitný a plnohodnotný život. Je to ako by si sa ma opýtala, či je dôležité dať do benzínového auta kvalitný benzín, alebo stačí aj nejaká nafta. Myslím, že tam to ľudia celkom dobre chápu, ale do svojho tela prijímajú mnohokrát práve nesprávne potraviny, na čo nie je telo stavané.
Ľudia sa často obávajú, že keď sa začnú stravovať zdravo, pôjde o jedlo, ktoré veľmi nechutí. Budem jesť zdravo = nebudem sýty a budem nervózny. Platí táto rovnica?
Moja otázka skôr je, ako na toto prišli? Vždy sa pýtam, čo si človek pod zdravou stravou predstaví, a tam je pes zakopaný. Sú to mýty a skreslené informácie. Zdroje sú väčšinou médiá alebo ľudia, čo to robia nesprávne. Všeobecne si mnoho ľudí predstaví ako zdravé jedlo nejaký planý šalát, ktorý s plnohodnotným jedlom nemá nič spoločné. Je to tak, lebo v tejto oblasti nie je dobrá informovanosť, a preto toľko ľudí tápe a trápi sa so všelijakými nezdravými diétami. Pritom, keď sa to nastaví správne, tak práve zo zdravého jedla je človek výborne sýty a spokojný, a nielen fyzicky, ale aj mentálne.
Problém je skôr, že ľudia nevedia ako na to, a aj o tomto je moja práca. Pritom to vôbec nie je také zložité. Čo si treba uvedomiť je, že každému chutí niečo iné a máme rôzne preferencie. Jedlo nie je chutné alebo nie – je chutné alebo nie pre jednotlivca, a to je zásadný rozdiel. Treba sa s tým jednoducho trochu pohrať. Aj keď si kupujete auto, tak si vyberáte aj v rámci jednej kvalitnej značky… A naviac si potom ešte upravíte sedadlo a aj zrkadielka, nie je tak?
To, či je jedlo chutné alebo nie je skôr o upravení na vlastné požiadavky, je to o umení varenia a dochucovania podľa vlastných potrieb. Základ je, či sa chcem zdravo stravovať a hľadám možnosti, alebo hľadám len výhovorky ako to nejde. Je to prevažne o nastavení našej hlavy, a na toto sa zameriavam. Pýtam sa, z akého súdka si chcete vyberať? Chcete vitalitu, silu a energiu? Potom vyberajte z toho zdravého. Alebo ak chcete chorobu, bolesť a utrpenie, tak vyberajte z nezdravého…
Zdravé jedlo je drahé – čo si myslíš o tomto tvrdení?
Toto tvrdenie je vytrhnuté z kontextu – drahé v porovnaní s čím? Ja sa vždy pozerám na nákupy ľudí v obchodoch, kde akože šetria na jedle… Kúpia si lacné rožky a chlieb, pridajú drahé cigarety alebo kopec sladkostí, nezdravých polotovarov alebo spracovaného mäsa. Vždy sa musí brať do úvahy aj kvantita nakúpeného tovaru a aspekt, za čo vlastne naša peňaženka naozaj zaplatí.
Niekde mi tam uniká pointa. Pritom kvantá peňazí idú na voľne predajné lieky, a lieky na podporu liečby, lebo ľudia majú zdravotné problémy a hasia požiare, ktoré si sami spôsobujú. A ešte sa aj čudujú a sťažujú. A čo doplnky výživy? Ani nehovorím, koľko peňazí uteká tam, aby si ľudia vo vlastnej hlave vykompenzovali “lacné a nezdravé jedlo” alebo “mlsné jazýčky”. Pritom toto je pre peňaženku najdrahšie riešenie, ale výhodné pre predajcu. A o tom to je. A obzvlášť na Slovensku je každý poradca výživy, kto predáva čo len jeden doplnok výživy. Toto sa určite bude čoskoro meniť striktnými pravidlami, tak, ako všade vo svete. Asi ako keď investuješ do doplnkov na aute (krásny poťah a super rádio), aby si sa cítil fajn, ale kolesá a brzdy sa rozpadajú a tvoja bezpečnosť je ohrozená. Je to len a len o nastavení priorít.
A čo tvrdenie, že príprava jedla je zdĺhavá?
Príprava jedla či už zdravého alebo nezdravého môže byť zdĺhavá, ale nemusí. Záleží na úprave a výbere receptov. Keď ľudia nepoznajú efektívnejšie možnosti a neplánujú, tak je všetko španielska dedina. Keď niečo nepoznám, neznamená to, že to neexistuje… Zdravé jedlá môžu byť okrem výživovej hodnoty aj úžasne chutné, účinné, aj rýchle. Inak by som ich nerobila (smiech).
Preto týmto vyzývam všetkých, ktorí nevedia, ako na zdravší životný štýl – stravovanie a pohyb, aby sa otvorili možnostiam a naučili sa, ako sa to dá a čo im vyhovuje. Nič nemusí byť perfektné, treba ísť krok po kroku, a hlavne bez stresu. Nech svojmu telu viac pomáhame ako ubližujeme.
Prečítajte si aj rozhovor s fitneskou Tatianou Židekovou
Koľko percent pri redukcii váhy znamená strava a koľko šport?
K otázke o redukcii hmotnosti sa všeobecne sa uvádza, že strava tvorí okolo 80% a tréning len 20% úspechu. Skôr dodám, že jeden bez druhého dlhodobo nefungujú. Vzájomne sa násobia na efektivite a správnou kombináciou sa zaručuje celkový úspech udržania hmotnosti. Celé je to o metabolizme, a ten závisí na obidvoch zložkách.
Samozrejme, najdôležitejší faktor, ako som spomínala, je naše myslenie a návyky, ktoré si vytvárame. Podmienkou úspechu je, že človek nehľadá len rýchle a nezdravé skratky, ale dlhodobé a overené riešenia.
Darí sa ľuďom pod tvojim dohľadom začať športovať a ostať pri tom, aj keď ich posledný šport bola hodina telesnej výchovy na strednej škole?
Na zmenu k lepšiemu nikdy nie je neskoro. Mala som aj 65 ročnú pani, ktorá mala nadváhu a nikdy necvičila a prišla za mnou s náplasťou na chrbte proti bolesti (dodávam, že nemala žiadne diagnostikované komplikácie). Po pol roku spolupráce dokonca lyžovala v Alpách a užívala si to. Podstatné je, že chcela zmenu a plnohodnotnejší život a hľadala riešenia.
Práve z princípu vytvárania návykov, a ako ľudia dosahujú úspechy som vytvorila programy, kde s človekom pracujem dlhodobejšie, aby sa naozaj nastavilo aj myslenie a odbúrali mýty, ktorým ľudia veria a brzdia ich. Viem, o čom hovorím, aj ja som im kedysi verila. Dnes sa teším, že naozaj väčšina mojich klientov, s ktorými som pracovala a kvalitne sme zasiali semiačko, tak pri zdravom životnom štýle zostali. Je to cesta, nie jeden pretek. Samozrejme, ani ja nedokážem zázraky a neviem za nikoho spraviť prácu, len tí, ktorí chcú a rozhodnú sa pre seba niečo spraviť, uvidia výsledky. Preto úspech nie je zaručený mnou, ale každým jednotlivcom. Ja som len sprievodca na ceste, podpora, zdroj informácii a skúseností. Snažím sa uľahčiť to tým, čo chcú zdravšie žiť a -> “Cítiť sa skvele vo svojom tele”, čo je moje motto.
Ak chcete Nellu Sullens zažiť naživo a trénovať s ňou, poďte na dvojdňový FIT víkend kemp v Senci.
Zhovárala sa Martina Valachová