Nepodceňujte stres: Dokáže napáchať vážne škody! Vyskúšajte tieto triky

0
Nepodceňujte stres: Dokáže napáchať vážne škody! Vyskúšajte tieto triky
Zdroj: Photo by Kinga Howard on Unsplash

Nadmerne stresový životný štýl sa stáva stále bežnejším v dnešnom uponáhľanom svete. Stres môže mať negatívny vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie, preto je dôležité sa naučiť efektívne ho zvládať.

Rutinná fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita, ako je cvičenie, chôdza alebo joga, môže výrazne zmierniť stres. Fyzická aktivita podporuje uvoľňovanie endorfínov, tzv. šťastných hormónov, ktoré zlepšujú náladu a znížia úroveň stresu.

Hlboké dýchanie a relaxácia

Techniky hlbokého dýchania a relaxácie môžu pomôcť upokojiť telo a myseľ. Skúste pravidelne praktizovať meditáciu, progresívnu relaxáciu svalov alebo ďalšie techniky relaxácie.

Zdravá strava

Strava hrá dôležitú úlohu pri zvládaní stresu. Vyhnite sa nadmernému konzumovaniu kofeínu, cukrov a rýchlych uhľohydrátov, ktoré môžu spôsobiť kolísanie nálady. Namiesto toho obohaťte jedálniček o ovocie, zeleninu, celozrnné produkty a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Dostatok spánku

Nedostatok spánku môže výrazne zhoršiť stresové reakcie tela. Zabezpečte si dostatočný spánok a vytvorte si pravidelný spánkový režim. Tento bod aj môžete poznať z vlastnej skúsenosti. Nevyspali ste sa dobre, od rána sa na vás valí práca, čokoľvek a ktokoľvek vás nahnevá a ste v neustálom strese. Telo potrebuje spánok na regeneráciu.

Plánovanie a organizácia

Správne plánovanie a organizácia vášho dňa vám môže pomôcť predchádzať stresovým situáciám. Vytvorte si zoznam úloh, stanovte si priority a nebojte sa delegovať úlohy, ak je to možné.

Podpora sociálnych vzťahov

Zdieľanie svojich pocitov s blízkymi a vytvorenie pevných sociálnych vzťahov môže zmierniť pocit samoty a stresu. Vyhľadávanie podpory od priateľov, rodiny alebo profesionála môže byť veľmi prospešné.

Čas pre seba

Nájdenie času pre seba a svoje záujmy mimo pracovných a každodenných povinností môže prispieť k lepšiemu zvládaniu stresu. Robte veci, ktoré vás napĺňajú a tešia. Vybehnite do prírody, choďte do kníhkupectva, prechádzajte sa po meste, šoférujte…robte čokoľvek, čo vám prináša radosť a viete pri tom „vypnúť“.

Odmietnutie

Naučte sa povedať „nie“ a neberte na seba viac úloh, než zvládnete. Nadmerná zaneprázdnenosť môže viesť k vyčerpaniu a zvýšenému stresu. Nie ste ani povinná na všetko prikyvovať.

Humor a smiech

Smiech je vynikajúcim spôsobom, ako zmierniť stres. Pozrite si komediálny film, stretnite sa s priateľmi, choďte na stand-up alebo si prečítajte niečo vtipné.

Profesionálna pomoc

Ak sa stres stal pretrvávajúcim problémom a naozaj to nezvládate, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Stres určite netreba podceňovať, dokáže človeku ublížiť po psychickej ale aj fyzickej stránke (napríklad, že je človek každú chvíľu chorý).

Ohodnoťte článok

5

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu