Nevyhadzujte zbytočne zeleninu ani ovocie!

0
Nevyhadzujte zbytočne zeleninu ani ovocie!

Ruku na srdce: kto z nás občas nevyhodí roztekajúcu sa uhorku, zvráskavenú papriku alebo plesnivý zeler? Podľa prieskumu Science Direct skončí u nás v odpade 35,3 kg zeleniny a ovocia na osobu za rok, a to vrátane nemluvniat.

Na vine často nie sú len „veľké oči“ a nákupy nad rámec rozumnej spotreby, ale aj zlé podmienky uchovávania zeleniny a ovocia, ktoré sa skazí skôr, ako dôjde k úžitku. Až tretina vyhodenej zeleniny i ovocia by sa podľa rovnakého prieskumu dala zachrániť správnym skladovaním. Vyskúšajte overené tipy a triky, ako zelenine a ovociu predĺžiť život!

Veľké nákupy šetria veľa času. Má to však svoje ale. Aby zelenina a ovocie vydržali naozaj svieže a ešte po týždni ste si na nich pochutnali, treba ich správne uskladniť. Vyskúšajte tri jednoduché pravidlá a možno sa vám podarí pripraviť zelenine a ovociu dlhší život.

  1. Zaistite stálu teplotu a vlhkosť

Na skladovanie zeleniny je ideálna stála teplota od 2 do 8 °C a vzdušná vlhkosť 70–80 %. Ak nemáte vhodnú (nevykurovanú) pivnicu, je pre vás jedinou možnosťou chladnička, kde túto úlohu obvykle plní špeciálna zásuvka alebo zásuvky v spodnej časti spotrebiča. Je však dôležité, aby túto teplotu držala stále, aj po otvorení dverí alebo po vložení nákupu.

„Každá zmena teploty znamená pre uložené potraviny záťaž. Tomu zabraňuje pokročilá technológia AdaptTech, ktorá udržuje optimálnu teplotu v chladničke bez ohľadu na to, ako často ju otvárate. Vaše návyky si zapamätá a dokonca sa ich sama naučí predvídať. Kým chladničku otvoríte, zníži teplotu o jeden až dva stupne. Potraviny tak nebudú mať tepelný šok a vydržia dlhšie,“ hovorí Jana Neuszerová, odborníčka Gorenje.

  1. Zeleninu i ovocie správne pripravte

Zeleninu i ovocie vyberte z nepriedušných plastových obalov, skontrolujte,  a poškodené alebo nahnité kusy buď hneď odkrojte a spotrebujte, alebo odstráňte. Prípadné zvyšky hliny otrite len na sucho papierovou utierkou, plody i hľuzy umývajte až pred konzumáciou. Zeleninu a ovocie by ste mali ideálne skladovať oddelene, aby sa vzájomným pôsobením nezmenila chuť a prirodzená aróma a zbytočne sa neurýchlilo dozrievanie.

Ak má vaša chladnička zeleninovú zásuvku s manuálnou reguláciou vlhkosti, nastavte vlhkosť podľa typu zeleniny. Niektoré modely chladničiek však majú veľa pokročilých technológií a automatickú reguláciu vlhkosti, takže zásuvka bude udržovať ideálne pomery aj bez vašej asistencie.

„Napríklad technológia SmartHumidity a špeciálna membrána udržujú v extra veľkej zásuvke na zeleninu neustále optimálnu vlhkosť a tú prebytočnú prepúšťajú von. Iónová technológia IonAir zase obohacuje vzduch o záporné ióny, ktoré pomáhajú uchovať chuť i kvalitu potravín a odstraňujú nepríjemné pachy. Všetky tieto technológie napodobňujú podmienky panujúce v prírode a výrazne predlžujú sviežosť uložených potravín,“ doplňuje Jana Neuszerová.

Ak je však vaša chladnička staršia, je možné použiť trik s kuchynskou utierkou, ktorú umiestnite na dno zásuvky bez regulácie vlhkosti – pomôže absorbovať prebytočnú vlhkosť. Nezabudnite však utierku meniť a zeleninu kontrolovať.

  1. Čo áno a čo určite nepatrí do chladničky?

Do chladničky môžete ukladať jablká, hrušky, slivky, marhule, broskyne, hrozno alebo rôzne lesné či záhradné ovocie, ako sú jahody, čučoriedky a maliny. Do chladničky patrí aj listová, koreňová a hlúbová zelenina a pod.

Naopak, cibuľa, cesnak ani zemiaky do chladničky nepatria, svoje miesto majú v pivnici alebo špajze. Paradajky, baklažán, papriku, uhorku alebo zázvor zase radšej uchovávajte pri izbovej teplote. Do chladničky určite nepatria ani citrusy, banány, mango či ananás.

Niekedy potrebujete navýšiť kapacitu napríklad na uloženie vlastnej úrody marhúľ, inokedy sa vám pošťastí a dostanete čerstvé úlovky od rybára. „Vtedy oceníte praktickú konvertibilnú zásuvku s regulovateľnou teplotou, ktorá sa ľahko premení z nulovej zóny na skladovanie mäsa, lahôdok a rýb, na priehradku na veľké množstvo ovocia a zeleniny. Najchladnejšiu časť chladničky tak môžete využiť rôzne podľa toho, ako práve potrebujete,“ radí Jana Neuszerová.  

Novinka – Gorenje NRC6204SXL5M

Nová extra tichá beznámrazová voľne stojacia kombinovaná chladnička Gorenje NRC6204SXL5M s výškou 200 cm vyniká vnútorným objemom 229/106 l a luxusným dizajnom s dvierkami z laminovanej ocele s efektným LED displejom. Antibakteriálna technológia IonAir zaisťuje spolu so systémom MetalCool 360° rovnomernú distribúciu ionizovaného i čerstvého vzduchu a zabraňuje vzniku väčšiny škodlivých organizmov i pachov. Inteligentný systém AdaptTech sa za niekoľko dní naučí predvídať vaše chovanie a bráni teplotným šokom po otvorení chladničky tak, že ešte pred otvorením zníži teplotu o 1–2 stupne. To všetko predlžuje čerstvosť potravín.

Chladnička je vybavená jednou z najväčších zásuviek na zeleninu na trhu – zásuvkou CrispZone s automatickou reguláciou vlhkosti SmartHumidity Control a tiež inovatívnou konvertibilnou zásuvkou Convert ZeroZone na pohodlnú premenu medzi nulovou zónou na mäso a ryby a zónou na uchovávanie ďalšej zeleniny. Disponuje celým radom užitočných funkcií, ako je rýchle zmrazenie FastFreeze alebo úsporný režim EcoMode.

Vďaka technológii Total NoFrost nepotrebuje odmrazovať. S hĺbkou 60 cm je možné ju esteticky zasunúť do kuchynskej linky, a to aj do rohu alebo tesne vedľa iného spotrebiča. Zábudlivcov upozorní na otvorené dvierka alarm. Odporúčaná cena je 749 EUR. Pri kúpe tejto chladničky získate až do konca augusta s 80 % zľavou napríklad odšťavovač, výrobník ľadu alebo iný malý spotrebič Gorenje, aby ste si sviežu zeleninu a ovocie užili mnohými spôsobmi.

Viac informácií: www.sk.gorenje.com, www.zivotzelenine.sk

žiadne príspevky na zobrazenie